Ռումինիան հերքել է Թուրքիայից երկրի տարածք ամերիկյան միջուկային զենքի տեղափոխման մասին լուրերը
Ռումինիայի արտգործնախարարությունը կտրականապես հերքել է Թուրքիայից երկրի տարածք ամերիկյան միջուկային զենքի հնարավոր տեղափոխման մասին հաղորդագրությունները, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ռումինիայի ԱԳՆ-ն կտրականապես հերքում է այդ տեղեկությունը»,- ասված է Ռումինիայի ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում՝ ի պատասխան հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն տեղափոխում է իր զենքը երկրի տարածք:
Ավելի վաղ բելգիական EurActiv գործակալությունը՝ սեփական աղբյուրներին հղումով, հայտնել էր, որ ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո Վաշինգտոնի և Անկարայի միջև հարաբերությունների վատացման համատեքստում ԱՄՆ-ը սկսել է միջուկային զենքը Թուրքիայից տեղափոխել Ռումինիա:

Румыния опровергла данные о перемещении в страну ядерного оружия из Турции
Министерство иностранных дел Румынии категорически опровергло сообщения о возможном перемещении американского ядерного оружия из Турции на территорию страны, сообщили РИА Новости в пресс-службе ведомства.
"МИД Румынии категорически опровергает эту информацию", - говорится в сообщении пресс-службы румынского МИД в ответ на запрос о том, действительно ли США перемещает свое оружие на территорию страны.
Ранее брюссельская интернет-газета EurActiv со ссылкой на собственные источники сообщила, что CША приступили к вывозу ядерных боеприпасов из Турции на базу "Девеселу" в Румынии. По словам источника EurActiv, после попытки переворота отношения США и Турции ухудшились настолько, что Вашингтон больше не доверяет Турции хранение ядерного оружия.