Ֆիլիպինների նախագահը սպառնացել է երկիրը դուրս բերել ՄԱԿ-ի կազմից
Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է դուրս գալ ՄԱԿ-ի կազմից՝ ի պատասխան երկրում թմրավաճառքի դեմ պայքարի շրջանակներում ոստիկանական շրջայցերի ժամանակ հաճախակի դարձած սպանությունների կապակցության ՄԱԿ-ի քննադատության, հայտնում է Reuters-ը:
Օգոստոսի 18-ին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների ոլորտի փորձագետները քննարդատել էին ֆիլիպինյան իշխանությունների մեթոդները՝ կոչ անելով հրաժարվել առանց դատարանի վճռի կասկածյալներին մահապատժի ենթարկելը և կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել սպանությունների թիվը կրճատելու համար:
Ֆիլիպինների նախագահը կտրականապես հերքում է սպանությունների կապը իշխանությունների կողմից թմրանյութերի վաճառքի դեմ պայքարի իրականացման հետ:

Филиппины пригрозили выйти из ООН
Президент Филиппин Родриго Дутерте заявил, что страна может выйти из ООН, в ответ на критику организацией участившихся убийств, совершаемых в ходе полицейских рейдов в рамках программы по борьбе с наркоторговлей, передает РИА Новости.
В четверг эксперты ООН в области прав человека осудили методы филиппинских властей, призвали их воспрепятствовать беспорядочным убийствам и отказаться от казней подозреваемых, в отношении которых не было проведено полноценное судебное разбирательство.
Дуэрте заявил, что смерти не связаны с действиями полиции, и призвал ООН провести более тщательное расследование происходящего.