Ֆիլիպինների նախագահը սպառնացել է երկիրը դուրս բերել ՄԱԿ-ի կազմից
Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է դուրս գալ ՄԱԿ-ի կազմից՝ ի պատասխան երկրում թմրավաճառքի դեմ պայքարի շրջանակներում ոստիկանական շրջայցերի ժամանակ հաճախակի դարձած սպանությունների կապակցության ՄԱԿ-ի քննադատության, հայտնում է Reuters-ը:
Օգոստոսի 18-ին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների ոլորտի փորձագետները քննարդատել էին ֆիլիպինյան իշխանությունների մեթոդները՝ կոչ անելով հրաժարվել առանց դատարանի վճռի կասկածյալներին մահապատժի ենթարկելը և կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել սպանությունների թիվը կրճատելու համար:
Ֆիլիպինների նախագահը կտրականապես հերքում է սպանությունների կապը իշխանությունների կողմից թմրանյութերի վաճառքի դեմ պայքարի իրականացման հետ:

Philippine President Rodrigo Duterte railed against the United Nations on Sunday after it called for an end to the wave of killings unleashed by his war on drugs, saying he might leave the organization and invite China and others to form a new one, Reuters reports.
Two U.N. human rights experts last week urged Manila to stop the extra-judicial executions and killings that have escalated since Duterte won the presidency on a promise to wipe out drugs.
About 900 suspected drug traffickers have been killed since he came to power after winning the election on May 9.
Duterte denied that the government was responsible and said the deaths were not the work of the police and invited U.N. experts to investigate themselves.