Իրան-ՌԴ ռազմական համագործակցությունը շարունակվում է
Իրանական կառավարության Արտաքին կապերի և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Ալլաէդին Բորուջերդին հայտարարել է Իրանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության շարունակման մասին. Իրանը ՌԴ-ից գնել է «ՄԻ-17» ուղղաթիռներ և С-300 զենիթահրթիռային համակարգեր:  Այս մասին հաղորդում է ria.ru կայքը:
«ՌԴ և Իրանի միջև համագործակցությունը շարունակվում է, մեր զինված ուժերը շարունակում են ՌԴ-ից գնել «ՄԻ-17»  ուղղաթիռներ: Մենք ՌԴ-ից ստացել ենք նաև զենիթահրթիռային համակարգեր»,- Բորուջերդիի խոսքերը մեջբերում է Sputnik գործակալության լրագրողը:
Ներկա պահին Իրանում գրանցված են ռուսական արտադրության ավելի քան 50 ուղղաթիռներ: Ինչ վերաբում է С-300 զենիթահրթիռային համակարգերին, ապա դրանց վերաբերյալ պայմանագիրը երկու երկրների միջև կնքվել է 2007թ., սակայն դրա իրականացմանը խոչընդոտում էր ՄԱԿ-ի կողմից 2010թ. հունիսի 9-ին ընդունված  1929 բանաձևը, որով արգելք էր սահմանվում Իրանին ժամանակակից սպառազինության տրամադրումը, այդ թվում՝ հրթիռների ու հրթիռային  համակարգերի:
Նախորդ տարվա ապրիլին ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինը հանեց դեպի Իրան С-300 համակարգերի մատակարարման արգելքը, ինչի արդյունքում նույն թվականի նոյեմբերին արդեն պայմանագիրը մտավ ուժի մեջ:

Иран-Россия: военное сотрудничество продолжатеся
Председатель комитета по вопросам национальной безопасности и внешней политики иранского парламента Алаэддин Боруджерди заявил о продолжающемся сотрудничестве России и Ирана в сфере ВТС: Иран закупает вертолеты Ми-17 и получил комплексы ЗРК С-300.
"Сотрудничество между Россией и Ираном продолжается, наши вооруженные силы продолжают покупки вертолетов Ми-17 у РФ. Также мы получили комплексы С-300 от России", — цитирует заявление Боруджерди журналистам агентство Sputnik передает ria.ru.
На сегодняшний день в Иране зарегистрировано более 50 вертолетов российского производства.
Контракт на поставку С-300 Ирану был заключен в 2007 году. Однако его выполнение было приостановлено с принятием 9 июня 2010 года Советом Безопасности ООН резолюции 1929, которая наложила запрет на передачу Ирану современных вооружений, в том числе ракет и ракетных систем. В апреле прошлого года президент России Владимир Путин снял запрет на поставку С-300 в Иран, в ноябре того же года контракт вступил в силу.