Քուրդ պատգամավոր. «Եփրատի վահան» գործողությունն ուղղված է քրդերի դեմ և գուցե ամեն ինչ ավարտվի բաց առճակատմամբ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
bingolhaberler.com
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Թուրքիայի Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության համանախագահի տեղակալ և պատգամավոր Հիշյար Օզսոյի հետ Թուրքիայում քրդերի ներկայիս վիճակի և Սիրիայում «Եփրատի վահան» գործողության վերաբերյալ:
Ի՞նչ կարող եք ասել Թուրքիայում քրդերի ներկայիս վիճակի մասին: Արդյո՞ք հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքականությունը քրդերի նկատմամբ փոխվել է:
-  Նույն բռնաճնշումները շարունակվում են: Չնայած հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում ճգնաժամային իրավիճակ է ստեղծվել՝ այն կարող էր որպես հնարավորություն օգտագործվել քրդական շարժման հետ խաղաղ գործընթացը վերսկսելու համար: Ցավոք կառավարությունը շարունակում է իր ագրեսիվ քաղաքականությունը՝ պատերազմելով և´ Թուրքիայի, և´ Սիրիայի քրդերի դեմ:
Խորհրդարանի, ՏԻՄ-երի, քաղհասարակության, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների բոլոր քուրդ ներկայացուցիչները թուրքական կառավարության ճնշման տակ են գտնվում: Օրինակ, մի քանի օր առաջ Թուրքիայում արգելվեց «Օզգյուր Գյունդեմ» քրդական թերթի գործունեությունը:
Այսպիսով, բռնաճնշումները շատ են, բայց երբ նայում ենք վերջին 100 տարիների ընթացքում քրդերի պատմությանը Թուրքիայում, ապա տեսնում ենք, որ եղել է և´ բռնաճնշում, և´ դիմադրություն: Կարծում եմ՝ քրդերը բավականին խելք ու փորձ են կուտակել՝ նմանատիպ իրավիճակները հաղթահարելու և գոյատևելու համար:
Մի քանի օր առաջ Թուրքիան Սիրիայում սկսեց «Եփրատի վահան» գործողությունը: Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ հենց հիմա և ի՞նչ զարգացումներ ակնկալել:
-  Թուրքիայի իշխանություններն ասում են, որ պայքարում են ԻՊ-ի դեմ, բայց բոլորն էլ գիտեն, որ հիմնական թիրախը քրդերն են: Նրանք փորձում են կանխել քրդերի հնարավոր ձեռքբերումները Սիրիայում: Ընտրված ժամանակն ունի էական նշանակություն, քանի որ քրդերը, Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի հետ միասին, կարողացել էին հաղթել ԻՊ-ին և վերցնել Մանբիջ քաղաքը: Այն ԻՊ-ի համար էական նշանակություն ունեցող քաղաք էր: Այդ քաղաքը վերցնելուց հետո քրդերը շատ մոտեցան Ջերաբլուս քաղաքին, որը Քոբանի քաղաքի մոտ է գտնվում: Այպիսով, մինչև քրդերը կկարողանային այդտեղ հասնել, թուրքական ուժերը միջամտեցին: Սա է պատճառը, որ Սիրիայում այս գործողությունը մենք չենք համարում փորձ՝ փրկելու Ջերաբլուսն ԻՊ-ից, այլ փորձ՝ փրկելու ԻՊ-ին քրդերից և Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերից: ԻՊ-ը, փաստացի, չպայքարեց, այլ թողեց քաղաքը թուրքական ուժերին՝ քաշվելով դեպի ալ-Բաբ: Այսպիսով, դա նախապես կնքված գործարք էր, և մի քայլ էր, որը հիմնականում ուղղված է քրդերի դեմ, այլ ոչ թե ԻՊ-ի:
Ինչ վերաբերում է հետագա զարգացումներին, ապա դժվար է ասել: Թուրքերն ու քրդերը կողք կողքի են, և մեծ լարվածություն կա: Թուրքիան արդեն Քոբանիի սահման տանկեր է ուղարկել՝ ճնշում գործադրելով քրդերի վրա և սպառնալով նրանց: Իսկ քրդերն էլ սահմանին կանգնած սպասում են և հետևում են տանկերի շարժին: Ո՞վ գիտի, գուցե ամեն ինչ ավարտվի բաց առճակատմամբ: Հուսով ենք, սակայն, որ դա տեղի չի ունենա, բայց Թուրքիան շատ ագրեսիվ է և կարող է իսկապես սահմաններն անցնել:
-          Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությունն այս ամենի վերաբերյալ:
-  Իհարկե, մենք խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը: Մենք ասում ենք, որ Թուրքիան պետք է բարեկամական հարաբերություններ զարգացնի քրդերի հետ: 2013-2015 թվականներին կար խաղաղ գործընթաց, բայց Թուրքիան կասեցրեց այն, ինչն իր հերթին բարդացրեց հարաբերությունները Սիրիայի և այնտեղի քրդերի հետ: Այժմ քրդական խնդիրը Թուրքիայում և Սիրիայում իրապես միահյուսված են: Դրանք նույն բանը չէին: Սա է պատճառ, որ Թուրքիան կամ պետք է պայքարի քրդերի դեմ և՛ Սիրիայում, և՛ Թուրքիայում, կամ էլ Թուրքիան պետք է որոշում կայացնի և Թուրքիա-Սիրիա սահմանի երկու կողմերում բնակվող քրդերի հետ սկսի խաղաղ գործընթաց:
Այսպիսով, մեր դիրքորոշումն այն է, որ քրդերի դեմ պատերազմ վարելու փոխարեն պետք է հաշտվեն քրդերի հետ, այլապես, եթե Թուրքիան շարունակի իր ագրեսիվ տրամադրվածությունն ու քաղաքականությունը, կհանդիպի դիմադրության:

Операция "Щит Евфрата" направлена против курдов и может завершиться открытым конфликтом (эксклюзив)
- Что Вы можете сказать о нынешнем положении курдов в Турции? Изменилась ли политика турецких властей в отношении курдов после попытки переворота?
- Те же репрессии продолжаются до сих пор. Хотя после попытки переворота сейчас в Турции ситуация кризисная, она могла бы быть использована как возможность возобновить мирный процесс с курдским движением. К сожалению, правительство продолжает агрессивную политику – ведет войну против курдов как внутри Турции, так и в Сирии.
Курдские представители парламента, муниципалитетов, гражданского общества, НПО, СМИ - все они находятся под давлением турецких властей. К примеру, пару дней назад курдская газета "Ozgur gündem" была запрещена в Турции. Так что, есть много примеров репрессий, но если посмотреть на историю курдов в Турции за последние 100 лет – были и есть и репрессии, и сопротивление. Я думаю, что курды накопили достаточно знаний и опыта, чтобы преодолеть ситуацию и выжить.
Несколько дней назад Турция начала операцию "Щит Евфрата" в Сирии. Как Вы думаете, почему Турция начала эти действия именно сейчас и каких развитий стоит ожидать?
- Власти Турции говорят, что это – борьба с ИГИЛ, но все знают, что основной их мишенью являются курды. Турецкие власти пытаются помешать курдскому продвижению в Сирии. Время сегодня имеет решающее значение, потому что курды вместе с сирийскими демократическими силами смогли победить ИГИЛ и установить контроль в городе Манбидж, который был важным населенным пунктом для ИГИЛ. После того как курды отвоевали этот город, они приблизились к городу Джераблус, который расположен рядом с Кобани. Поэтому турецкие силы вмешались именно сейчас – прежде, чем курды могли бы добраться туда. Именно поэтому мы видим эту операцию в Сирии - не как попытку спасти Джераблус от ИГИЛ, а попытку спасти ИГИЛ от курдов и сирийских демократических сил. ИГИЛ, фактически, не сопротивлялись: они просто оставили город турецкой армии и спустились к аль-Баб. Так что это была своего рода сделка, заранее спланированная, и в основном это - шаг против курдов, а не против ИГИЛ.
Что касается дальнейшего развития событий, то трудно сказать. Турки и курды находятся рядом друг с другом, и существует высокое напряжение. Турция уже направила танки к границе с Кобани – таким образом они по-своему оказывают давление на курдов и угрожают им. А курды ждут на границе и смотрят на передвижения этих танков. Кто знает, может быть, все закончится открытым столкновением, стычкой?.. Мы надеемся, что этого не произойдет, но турецкое государство очень агрессивно, и они действительно могут перейти допустимые границы.
- Какова официальная позиция Демократической партии народов на происходящее?
-  Конечно, мы решительно выступаем против подобных действий и говорим, что Турция должна развивать дружественные отношения с курдами. Был мирный процесс в период между 2013 и 2015 годами, но Турция приостановила этот мирный процесс, который осложнил проблему с Сирией и с курдами, проживающими там. В настоящее время курдский вопрос в Сирии и Турции действительно переплелись друг с другом. Это не было одной и той же проблемой. И поэтому Турция сегодня должна определиться: либо она борется с курдами как в Сирии, так и в Турции, либо начинает мирный процесс с курдами по обе стороны турецко-сирийской границы. Наша позиция: вместо того, чтобы вести войну с курдами, власти Турции должны заключить мир с курдами. В противном случае, если агрессивная политика будет продолжена,  сопротивление будет неминуемо.