Օբաման ԱՄՆ-ում 1 տարով երկարաձգել է արտակարգ դրության ռեժիմը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մեկ տարով երկարացրել է երկրում արտակարգ դրության ռեժիմի գործողությունը՝ կապված ահաբեկչական սպառնալիքի հետ, որը ի սկզբանե հայտարարվել էր 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո Ջորջ Բուշ կրտսերի կողմից։
Օբամայի հրամանագրում նշվում է, որ արտակարգ դրության ռեժիմի և իշխանությունների համապատասխան լիազորությունների երկարացումը կապված է պահպանվող ահաբեկչական սպառնալիքի հետ։
Փաստաթուղթը ԱՄՆ իշխանությունների հստակ գործողությունների մասին տեղեկություն չի պարունակում, սակայն որոշիչ է ահաբեկչական սպառնալիքին արձագանքելու համար համապատասխան միջոցառումների ընդունման առումով։

Обама на год продлил режим чрезвычайного положения в США
Президент США Барак Обама во вторник продлил на год действие режима чрезвычайного положения в стране в связи с террористической угрозой, который изначально был объявлен после терактов 11 сентября 2001 года, передает РИА Новости.
В распоряжении главы государства отмечается, что продление режима ЧП и соответствующих полномочий властей вызвано сохраняющейся угрозой терактов. Срок действующего режима истекал 14 сентября 2016 года.
Сам документ не содержит конкретных действий властей США, но является определяющим для принятия соответствующих мер для реагирования на террористические угрозы.