Թուրքիայի՝ Հայոց ցեղասպանության բանաձևի շուրջ վերջնագիրը Գերմանիային սպառնում է ԻՊ դեմ պայքարին
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևի շուրջ կրքերը Թուրքիայում չեն հանդարտվում, ինչի հետևանքով էլ թուրք-գերմանական հարաբերություններում լարվածության նոր դրսևորումներ են արձանագրվում:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից ընդամենը երկու շաբաթ հետո Թուրքիան արգելեց Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյային և խորհրդարանի մի քանի անդամների` հուլիսին այցելել Ինջիրլիքի ռազմաբազա՝ այցն «անտեղի» համարելով. «Ինջիրլիք բազա այցելել ցանկացող զինվորականների և տեխնիկների խմբերը կարող են ազատ ժամանել այնտեղ: Սակայն այս առնչությամբ անտեղի ենք համարում բազա այցը ոչ զինվորական կազմակերպությունների և քաղաքական գործիչների կողմից»,- ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
Եթե ընդամենը ամիսներ առաջ գերմանացի խորհրդականների այցը մերժվում էր «անտեղի» լինելու պատճառով, ապա կարճ ժամանակ հետո թուրքական իշխանությունները սկսեցին վերջնագիր ներկայացնել Գերմանիային, այն է ՝ Ինջիրլիքի ռազմաբազայում գտնվող գերմանացի զինվորներին այցելելու թույլտվության դիմաց` Գերմանիայի կառավարությունից պահանջվում է հայտարարել, որ հունիսի 2-ին Բունդեսթագի ընդունած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևն իրավական հետևանքներ չի ունենա:
Սակայն հարկ է նշել, որ այս անգամ Թուրքիայի առաջ քաշած շանտաժի քաղաքականությունն անմիջապես արժանացավ լուրջ դիմադրության: Գերմանիայի կառավարությունն, այս խնդիրների միջև որևէ կապ չտեսնելով, իր հերթին,  սկսեց սպառնալ, որ Բունդեսվերը կհրաժարվի Իսլամական պետության դեմ պայքարոմ «Ինջիրլիքի» բազան օգտագործելուց, եթե պաշտոնական Անկարան շարունակի խոչընդոտել Բունդեսթագի պատգամավորների այցն «Ինջիրլիք»:
Ավելին, Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ եթե Թուրքիան ցանկանում է, որ Դաշնային խորհրդարանը երկարացնի Ինջիրլիքում գտնվող գերմանացի զինվորականների ծառայության ժամկետը, ապա Գերմանիան պետք է հնարավորություն ունենա տեսնելու, թե ինչ վիճակում են իր զինվորները: Հակառակ դեպքում գերմանացի պատգամավորները չեն երկարացնի ժամկետը, որը սպառվում է 2016թ. դեկտեմբերին:
Հարկ է նշել, որ Գերմանիայում ռազմական առաքելություններն  ուսումնասիրության են ենթարկվում խորհրդարանի կողմից. Բունդեսթագը պարբերաբար իր պաշտպանության կոմիտեի անդամներին  ուղարկում է հետևելու դաշտային գործողություններին:
«Գերմանական բանակը խորհրդարանական բանակ է:  Եվ մենք ենք որոշում, թե արդյոք Բունդեսթագը պետք է մանդատ շնորհի, թե ոչ, ինչի պատճառով էլ մեզ համար կարևոր է կայացնել այնպիսի որոշում, որը հիմնված կլինի մեր սեփական դիտարկումների վրա, այլընտրանք չկա»,- ասել է սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Ռայներ Առնոլդը:
Այցելությունների ընթացքում պատգամավորները հետազոտում են սարքավորումները, խոսում են զինվորների հետ, ստուգում աշխատանքային պայմանները և դիտարկում դաշնակիցների հետ ռազմական համագործակցությունը, որից հետո զինվորների բոլոր բողոքները ներկայացվում են համապատասխան մարմիններում: Ուստի Բունդեսթագը չի կարող երկարացնել որևէ ռազմական մանդատ, եթե հնարավորություն չունենա այցելելու իր զինվորներին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակը՝ Գերմանիան դեռևս ցանկանում է շարունակել ԻՊ դեմ պայքարը Թուրքիայի Ինջիրլիք ռազմաբազայից, սակայն այն նաև այլընտրանք ունի:
«Ռոյթերս» լրատվական գործակալության համաձայն՝ ներկայումս Գերմանիայի զինված ուժերում քննարկում են Tornado հետախուզական ինքնաթիռները, 1 բեռնատար-լիցքավորող ինքնաթիռը, ինչպես նաև 250 գերմանացի զինծառայողներին Հորդանան կամ Կիպրոս տեղափոխելու հարցն, ինչի պատճառով էլ ԻՊ դեմ պայքարը մոտ 2 ամսով կարող է դադարեցվել...

Turkish Ultimatum to Germany over the Armenian Genocide Resolution - a Threat to the Fight against Islamic State
irdc.ir
Passions around the German Parliament resolution recognizing the Armenian Genocide are not calming down in Turkey, as a result of which new tensions in Turkish-German relations are coming forth.
Just two weeks after the adoption of the Armenian Genocide Resolution Turkey banned a senior official of the German Defense Ministry and several members of parliament to visit Incirlik military base in July, announcing that it is "inappropriate" for politicians to visit the base; ''Ankara approves visits to the Incirlik base located in Turkey's south by military and specialized delegation. But it is inappropriate for non-military delegations and politicians to visit the Incirlik air base," Cavusoglu said.
If only a few months ago the visit of German experts was blocked because of being considered "inappropriate", shortly after, Turkish authorities have begun to issue ultimatum to Germany on Armenian Genocide resolution; German lawmakers will be permitted to visit the Incirlik air base, if the German government distances itself from the resolution of recognizing the Armenian Genocide and announces that it will not have any legal consequences.
However, it should be noted that this time Turkish blackmail policy immediately met a strong resistance. German government not seeing a direct connection between these two conditions, in its turn, threatened Turkey that Bundeswehr will refuse to further participate in the fight against the IS, if official Ankara continues to prevent the visit of MPs to Incirlik.
Moreover, the German Foreign Minister also drew attention to the fact that if Turkey wants the Federal parliament to prolong the term of service of German soldiers in Incirlik, then Germany should have the chance to see its soldiers. Otherwise, German parliament deputies will not approve the extension of the document, which expires in December, 2016.
It should be noted that as all of Germany's military missions need parliamentary approval, the Bundestag regularly sends members of its defense committee to visit field operations. "The German army is a parliamentary army. We decide whether the Bundestag grants a mandate or not, and so of course it's important that we make the decision based on our own observations - there is no alternative,’’ representative of the Social Democratic Party Rainer Arnold told DW.
During these visits parliament members examine the installations, talk to soldiers, check working conditions and observe the military cooperation with allies, after which submit concerns of soldiers to the relevant bodies. Therefore, the Bundestag cannot extend any military mandate, if it doesn’t have the opportunity to visit its soldiers.
Earlier, a spokesman of Federal Ministry of Defence announced that Germany still wants to continue the fight against Islamic State from Incirlik military base in Turkey, but alternative potential bases has been identified in the region.
As Reuters reports, German armed forces are studying whether they could move the Tornado reconnaissance planes, a refuelling plane and 250 soldier to Jordan or Cyprus, as a result of which the fight against Islamic State would be interrupted for at least two months…