ՀՀ կառավարությունը պետք է մեծացնի իր ներգրավվածությունը տնտեսության կառավարման մեջ. փորձագետներ
ՀՀ կառավարությունը պետք է էլ ավելի մեծ ներգրավում ունենա երկրի տնտեսության կառավարման մեջ, այդ թվում՝ մեծացնելով լրիվ և մասնակի պետական ձեռնարկությունների քանակը: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները:
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանի կարծիքով տնտեսության կառավարման գործընթացում պետության մասնակցության մեծացումը հնարավորություն կտա ընդլայնել կոոպերացիան ԵԱՏՄ մյուս գործընկեր երկրների հետ և զարգացնել վերջին տարիների ընթացքում անկում ապրած տնտեսության ճյուղերը, այդ թվում՝ գիտությունը, ինժեներական ուղղությունները և այլն: «Հայաստանը չպետք է դառնա աշխարհաքաղաքական տարբեր գործընթացների բախման կետ»,- ընդգծել է Սաֆարյանը՝ նշելով, որ Արևմուտքի և Ռուսաստանի հակասությունները չպետք է անդրադառնան Հայաստանի վրա: Նրա համոզմամբ, տնտեսության տարբեր ճյուղերը, գիտությունը պետք է զարգանան այլ երկրների մասնավորապես՝ առաջին հերթին, Ռուսաստանի, ինչպես նաև Չինաստանի  հետ սերտ համագործակցությամբ:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը երկու հետազոտություն է կատարել ինտեգրացիոն գործընթացների ներքո ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման վերաբերյալ, որոնց արդյունքները ներկայացվել են soyuzinfo.am կայքում:  Սաֆարյանի խոսքով, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները կիսում են այն մոտեցումը, որ վառելիքի՝ նավթի և գազի, առքուվաճառքը ԵԱՏՄ շրջանակներում պետք է հնարավորինս շուտ սկսի իրականացվել ազգային արժույթներով: Նա նաև կարևորել է տարածաշրջանում Հայաստանի տնտեսական գրավչության մեծացմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ Իրան-Հայաստան սահմանին ազատ առևտրի գոտու ձևավորումը: «Եթե այս կետը ստեղծվի, սա ևս մեկ կարևոր փաստարկ կծառայի Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման համար»,- ասել է Սաֆարյանը:
Փորձագիտական ակումբի անունից, Արամ Սաֆարյանը համոզվածություն է հայտնել, որ «Հայաստանում այսօր ճգնաժամի, տնտեսության ճահճացման, աննպաստ միտումների ֆոնի վրա միանգամայն հնարավոր է արդյունաբերական նոր ճյուղերի զարգացումը ոչ միայն գյուղատնտեսության մթերքի մշակման և վերամշակման, այլև այնպիսի ոլորտներում, ինչպես բարձր տեխնոլոգիաները, սարքաշինությունը և հատկապես ռազմաարդյունաբերական համալիրը»:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսագիտության դոկտոր Աշոտ Թավադյանն, իր հերթին, նշել է, որ Հայաստանը պետք է զարգացնի տնտեսական համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով՝ թե՛ ԵԱՏՄ, թե՛ ԵՄ, թե՛ հարևան և այլն երկրների հետ: Նրա խոսքերով, Հայաստանի տնտեսության հիմնական նպատակը պետք է լինի արտահանման աճի ապահովումը, ներքին շուկայի գրավումը և զբաղվածության աճի ապահովումը: Արտահանման հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին պետք է լինի 30%, ասել է նա:
Թավադյանն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ն ընձեռում է անհրաժեշտ պայմանները ՀՀ արտահանման աճի համար, բայց գրանցված արդյունքները դեռևս բավարար չեն: «Շեշտը պետք է դրվի պատրաստի արտադրանքի, կամ առնվազն կիսաֆաբրիկատների արտահանման վրա»,- ասել է Թավադյանը՝ պարզաբանելով, որ դա մի կողմից կապահովի անհրաժեշտ աշխատատեղեր, մյուս կողմից՝ կխթանի տնտեսության գիտատար ճյուղերի զարգացումը: Երկրի արտահաման աճի և ներդրումների գրավման տեսակետից նա հատուկ ուշադրություն է դարձրել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտության վրա:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսական գիտությունների թեկանծու Աշոտ Թևիկյանն ընդգծել է, որ այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 4.7 տոկոսով ի հաշիվ արտահանման և արդյունաբերության աճի: Ըստ կանխատեսումների, ՀՀ տնտեսական աճը մինչև տարվա վերջ կկազմի 2.5%: «Ապրիլյան պատերազմի հիմնական դասն այն էր, որ մեզ պետք է հզոր Հայաստան, որը բացի մեզանից, ոչ ոք չի կառուցի»,- շեշտել է Թևիկյանը՝ ընդգծելով, որ մեր առաջնահերթությունները պետք է լինեն գիտության վերածնունդը, տեխնոլոգիական արտադրանքի վերականգնումը, ռազմաարդյունաբերական համալիրի ստեղծումը և զարգացումը:
Թևիկյանը նաև առաջարկում է ստեղծել մի կազմակերպություն, որը ՀՀ կառավարության հետ սերտ համագործակցությամբ կապահովի հասարակական մոբիլիզացիան՝ զարգացման արդիական մոդելին անցում կատարելու համար: Բացի այդ, արդյունաբերության զարգացման համար տնտեսագետն առաջարկել է կատարել մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ և վերստեղծել Արդյունաբերության նախարարությունը:

Эксперты: правительство Армении должно увеличить участие в управлении экономикой страны
Правительство Армении должно увеличить свое участие в управлении экономикой, в том числе за счет увеличения числа полностью или частично государственных учреждений. Об этом сегодня в Ереване во время пресс-конференции заявили представители Евразийского экспертного клуба.
Председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян выразил мнение, что увеличение государственного контроля в экономике даст возможность усилить кооперацию со странами ЕАЭС и развивать те направления экономики, которые подверглись спаду в течение последних лет, в том числе инженерию, научные направления и т.д. "Армения не должна становится полем столкновения различных геополитических процессов", - отметил Сафарян, подчеркнув, что противоречия России и Запада не должны отражаться на Армении. По его мнению, разные отрасли экономики, наука должны развиваться в сотрудничестве с различными странами, в том числе, в первую очередь, с Россией, а также с Китаем и т.д.
Евразийский экспертный клуб провел два исследования социально-экономического развития Армении в контексте развития интеграционных процессов, результаты которых доступны на сайте soyuzinfo.am. По словам Сафаряна, члены Евразийского экспертного клуба разделяют то мнение, что в сфере торговли топливом надо как можно быстрее перейти на расчеты в национальной валюте. Он также придал особую важность усилиям, направленным на увеличение экономической привлекательности Армении в регионе, в том числе, проекту формирования зоны свободной торговли на границе Армении и Ирана. "Если этот пункт начнет работать, это станет еще одним важным аргументом в пользу строительства железной дороги Иран-Армения", - сказал Сафарян.
От имени экспертного клуба Арам Сафарян выразил уверенность в том, что "В условиях кризиса, экономической стагнации и на фоне неблагоприятных тенденций в Армении сегодня все равно однозначно возможно развивать новые направления промышленности не только в сфере выращивания или разработки сельхозпродукции, но и в таких отраслях, как высокие технологии, машиностроение и особенно военно-промышленный комплекс".
Член Евразийского экспертного клуба, доктор экономических наук Ашот Тавадян в свою очередь отметил, что Армения должна развивать экономику, тесно сотрудничая по разным направлениям: и с ЕАЭС, и с ЕС, и с соседними и другими странами. По его словам, основной целью экономики Армении должен быть рост экспорта, обеспечение внутреннего рынка и рост занятости. Соотношение экспорта к ВВП должно составлять 30 процентов.
Тавадян подчеркнул, что ЕАЭС предоставляет необходимые условия для роста экспорта Армении, но результаты его пока не удовлетворительны. "Акцент нужно делать на готовую продукцию, или, как минимум, на экспорт полуфабрикатов", - сказал он, пояснив, что это, с одной стороны, обеспечит необходимые рабочие места, с другой стороны, будет способствовать развитию различных направлений науки. С точки зрения роста экспорта и привлечения инвестиций Тавадян призвал особое внимание уделять повышению эффективности борьбы против коррупции.
Член Евразийского экспертного клуба, кандидат экономических наук Ашот Тевикян подчеркнул, что в январе-июне этого года экономическая активность Армении возросла на 4.7 процента за счет экспорта и роста промышленности. Согласно прогнозам, рост экономики Армении до конца года должен составить 2.5 процента. "Главным уроком апрельской войны стало то, что нам нужна мощная Армения, которую, кроме нас, никто не построит", - сказал Тевикян, подчеркнув, что приоритетным для Армении должно быть возрождение науки, восстановление технологического производства, формирование военно-промышленного комплекса и его развитие.
Тевикян также предложил сформировать организацию, которая в тесном сотрудничестве с правительством Армении будет работать в направлении мобилизации общественного потенциала - для перехода к современной модели развития. Кроме того, для развития промышленности экономист предложил реализовать ряд законодательных реформ и возобновить деятельность министерства промышленности.