ՀՀ կառավարությունը պետք է մեծացնի իր ներգրավվածությունը տնտեսության կառավարման մեջ. փորձագետներ
ՀՀ կառավարությունը պետք է էլ ավելի մեծ ներգրավում ունենա երկրի տնտեսության կառավարման մեջ, այդ թվում՝ մեծացնելով լրիվ և մասնակի պետական ձեռնարկությունների քանակը: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները:
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանի կարծիքով տնտեսության կառավարման գործընթացում պետության մասնակցության մեծացումը հնարավորություն կտա ընդլայնել կոոպերացիան ԵԱՏՄ մյուս գործընկեր երկրների հետ և զարգացնել վերջին տարիների ընթացքում անկում ապրած տնտեսության ճյուղերը, այդ թվում՝ գիտությունը, ինժեներական ուղղությունները և այլն: «Հայաստանը չպետք է դառնա աշխարհաքաղաքական տարբեր գործընթացների բախման կետ»,- ընդգծել է Սաֆարյանը՝ նշելով, որ Արևմուտքի և Ռուսաստանի հակասությունները չպետք է անդրադառնան Հայաստանի վրա: Նրա համոզմամբ, տնտեսության տարբեր ճյուղերը, գիտությունը պետք է զարգանան այլ երկրների մասնավորապես՝ առաջին հերթին, Ռուսաստանի, ինչպես նաև Չինաստանի  հետ սերտ համագործակցությամբ:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը երկու հետազոտություն է կատարել ինտեգրացիոն գործընթացների ներքո ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման վերաբերյալ, որոնց արդյունքները ներկայացվել են soyuzinfo.am կայքում:  Սաֆարյանի խոսքով, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները կիսում են այն մոտեցումը, որ վառելիքի՝ նավթի և գազի, առքուվաճառքը ԵԱՏՄ շրջանակներում պետք է հնարավորինս շուտ սկսի իրականացվել ազգային արժույթներով: Նա նաև կարևորել է տարածաշրջանում Հայաստանի տնտեսական գրավչության մեծացմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ Իրան-Հայաստան սահմանին ազատ առևտրի գոտու ձևավորումը: «Եթե այս կետը ստեղծվի, սա ևս մեկ կարևոր փաստարկ կծառայի Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման համար»,- ասել է Սաֆարյանը:
Փորձագիտական ակումբի անունից, Արամ Սաֆարյանը համոզվածություն է հայտնել, որ «Հայաստանում այսօր ճգնաժամի, տնտեսության ճահճացման, աննպաստ միտումների ֆոնի վրա միանգամայն հնարավոր է արդյունաբերական նոր ճյուղերի զարգացումը ոչ միայն գյուղատնտեսության մթերքի մշակման և վերամշակման, այլև այնպիսի ոլորտներում, ինչպես բարձր տեխնոլոգիաները, սարքաշինությունը և հատկապես ռազմաարդյունաբերական համալիրը»:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսագիտության դոկտոր Աշոտ Թավադյանն, իր հերթին, նշել է, որ Հայաստանը պետք է զարգացնի տնտեսական համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով՝ թե՛ ԵԱՏՄ, թե՛ ԵՄ, թե՛ հարևան և այլն երկրների հետ: Նրա խոսքերով, Հայաստանի տնտեսության հիմնական նպատակը պետք է լինի արտահանման աճի ապահովումը, ներքին շուկայի գրավումը և զբաղվածության աճի ապահովումը: Արտահանման հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին պետք է լինի 30%, ասել է նա:
Թավադյանն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ն ընձեռում է անհրաժեշտ պայմանները ՀՀ արտահանման աճի համար, բայց գրանցված արդյունքները դեռևս բավարար չեն: «Շեշտը պետք է դրվի պատրաստի արտադրանքի, կամ առնվազն կիսաֆաբրիկատների արտահանման վրա»,- ասել է Թավադյանը՝ պարզաբանելով, որ դա մի կողմից կապահովի անհրաժեշտ աշխատատեղեր, մյուս կողմից՝ կխթանի տնտեսության գիտատար ճյուղերի զարգացումը: Երկրի արտահաման աճի և ներդրումների գրավման տեսակետից նա հատուկ ուշադրություն է դարձրել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտության վրա:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսական գիտությունների թեկանծու Աշոտ Թևիկյանն ընդգծել է, որ այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 4.7 տոկոսով ի հաշիվ արտահանման և արդյունաբերության աճի: Ըստ կանխատեսումների, ՀՀ տնտեսական աճը մինչև տարվա վերջ կկազմի 2.5%: «Ապրիլյան պատերազմի հիմնական դասն այն էր, որ մեզ պետք է հզոր Հայաստան, որը բացի մեզանից, ոչ ոք չի կառուցի»,- շեշտել է Թևիկյանը՝ ընդգծելով, որ մեր առաջնահերթությունները պետք է լինեն գիտության վերածնունդը, տեխնոլոգիական արտադրանքի վերականգնումը, ռազմաարդյունաբերական համալիրի ստեղծումը և զարգացումը:
Թևիկյանը նաև առաջարկում է ստեղծել մի կազմակերպություն, որը ՀՀ կառավարության հետ սերտ համագործակցությամբ կապահովի հասարակական մոբիլիզացիան՝ զարգացման արդիական մոդելին անցում կատարելու համար: Բացի այդ, արդյունաբերության զարգացման համար տնտեսագետն առաջարկել է կատարել մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ և վերստեղծել Արդյունաբերության նախարարությունը:

Eurasian Expert Club: the Government of Armenia Should Increase Its Participation in the Governance of the Economy
The government of Armenia should increase its involvement in the governance of the economy also by increasing the number of state enterprises. Experts of the Eurasian Expert Club in Armenia said this during a press-conference that took place on Wednesday.
The head of the NGO "Integration and development" Aram Safaryan said the rise of the state’s participation in the governance of the economy will help to enlarge cooperation with other states of the EAEU and develop the spheres of economy - engineering, also science, etc., the level of which has dropped during the last years.
"Armenia should not become a clashing point of different geopolitical processes," Safaryan said, mentioning, that the conflicts of the West and Russia should not influence the economy of Armenia. He said science, and different branches of economy should be developed in cooperation with other countries, especially, Russia, as well as China, etc.
The Eurasian expert club has conducted two researches on socio-economic processes of Armenia in the context of integration processes, the results are published on the website soyuzinfo.am.
According to Safaryan, the members of the Eurasian expert club share the opinion that the trade of fuel should be organized with national currency of the EAEU countries. He also underlined the importance of the efforts to increase the economic attraction of Armenia in the region, and also to establish free trade zone in the border IranArmenia.
"If this point is established, it will be an additional argument to build Iran-Armenia railway," Safaryan said.
On behalf of the Eurasian expert club, Aram Safaryan said "Despite the crisis, economic stagnation Armenia has a real chance to develop new branches of economy not only in the sphere of agriculture, but also in the sphere of high technologies, manufacturing and especially military industry."
A member of the Eurasian expert club, doctor of the economics, Ashot Tadavyan said Armenia should develop economic cooperation with all vectors - EU, EAEU, neighboring countries, etc. The main goal of the Armenian economy should be to increase the export,  supply the internal market and solve the problems of labor market.
Tavadyan said, that the EAEU provides necessary conditions to increase the export from Armenia, but the  results are not satisfying yet.
"Emphasis should be put on the export of finished product, or at least on the semi-finished ones,"Tavadyan said. This will guarantee workplaces and also promote the development of science. On the point of view of the rise of the export and investments, he urged to pay special attention to the fight against corruption.
Another member of the Eurasian expert club, PhD of the economics, Ashot Tebikyan said the economic activity of the Armenian economy on January-June of this year grew by 4.7%. According to the forecasts, the growth of the economy by the end of the year will be 2.5%.
"The April war showed that we need powerful Armenia and only we can build it," Tevikyan said . The main priorities for Armenia should be the revival of the science, technological manufactures and military manufacturing.
He offered to establish an organization, that will mobilize the society with the support of the government and help the process of the modernization of the economy. He also proposed to re-open the Ministry of Industry.