ԻՊ-ն անվանել է իր գլխավոր թշնամուն
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին անվանել են «անհավատ» և հայտարարել, որ նա հանդիսանում է իրենց թիվ մեկ թշնամին, փոխանցում է ծայրահեղականների Dabiq ամսագիրը:
«Մենք քեզ ատում ենք այն բանի համար, որ աշխարհիկ և լիբերալ հասարակությունը թույլ է տալիս այն, ինչ Ալլահը արգելում է»,- ասված է ծայրահեղականների ուղերձում:
Մասնավորապես զինյալները 79-ամյա քահանայապետին մեղադրում են, որ նա աջակցում է ԼԳԲՏ հասարակության ներկայացուցիչներին:
Բրիտանական Daily Express պարբերականի փոխանցմամբ՝ ավելի վաղ ԻՊ-ն հրապարակել էր տեսանյութ, որտեղ պատմվում էր Վատիկանի վրա հարձակման և պապի սպանության կոնկրետ պլանների մասին: Թե երբ է համացանցում հայտնվել այդ հոլովակը, պարբերականը չի հստակեցնում:

ИГ обозначило своего главного врага
Боевики террористической группировки "Исламское государство" назвали Папу Римского Франциска "неверным" и заявили, что он является их врагом номер один. Об этом сообщается в журнале экстремистов Dabiq.
"Мы ненавидим тебя за то, что твое светское и либеральное общество позволяет то, что запрещает Аллах", — печатает журнал обращение радикальных исламистов к Франциску.
В частности, боевики вменяют 79-летнему понтифику в вину то, что он поддерживает представителей ЛГБТ-сообщества, передает lenta.ru.
Как отмечает британское издание Daily Express, ранее ИГ опубликовало видео, на котором рассказывало о конкретных планах по нападению на Ватикан и убийству Папы Римского. Когда в сети появился этот ролик, газета не уточняет.