Գերմանիայի բանակը սիրիացի փախստականներին շինարարական գործ կսովորեցնի
Գերմանիայի զինված ուժերը սկսել են սիրիացի փախստականներին շինարարության հմտությունների ուսուցման պիլոտային նախագիծ: Պաշտոնապես նախագծի մեկնարկը հինգշաբթի տվել են Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը և Գերմանիայի աշխատանքի տեղավորման դաշնային գործակալության տնօրեն Ֆրանկ-Յուրգեն Վայզեն:
Ուսուցման ծրագիրը կտևի 12 շաբաթ, որի ընթացքում ռազմական փորձագետները 120 փախստականի կսովորեցնեն ինժեներային և շինարարական աշխատանքների հմտություններ:
Գերմանիայում հույս ունեն, որ այդ հմտությունները պետք կգան փախստականներին, երբ նրանք վերադառնան Սիրիա, նույնիսկ եթե փախստականները որոշեն չվերադառնալ Սիրիա, նրանց հմտությունները պետք կգան Գերմանիայում և կօգնեն ավելի արագ ինտեգրվել հասարակությանը:

Армия Германии научит сирийских беженцев строительному делу
Вооруженные силы Германии запустили пилотный проект по обучению сирийских беженцев навыкам строительства.
Официально старт проекту в четверг дали министр обороны Германии Урсула фон дер Ляйен и директор Федерального агентства по трудоустройству Германии Франк-Юрген Вайзе.
Сами занятия начались ранее на этой неделе, передает BBC.
Программа обучения будет длиться 12 недель, в течение которые военные эксперты будут обучать 120 беженцев навыкам инженерных и строительных работ.
В Германии надеются, что эти навыки пригодятся беженцам, когда они вернутся в Сирию. Фон дер Ляйен объяснила, что для восстановления Сирии нужны "больше, чем просто новые камни", для этого понадобятся люди с разнообразными навыками.