ՄԱԿ-ի ԳԱ 71-րդ նստաշրջան. ի՞նչ է ներառված օրակարգում
Այսօր իր աշխատանքներն է սկսում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանը: Բացման պաշտոնական արարողությանը կմասնակցեն ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրների պատվիրակությունները, նրա գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը և ԳԱ-ի 71-րդ նստաշրջանի նախագահ, Ֆիջիի մշտական ներկայացուցիչ Փիթեր Թոմսոնը: Մինչ այդ ՄԱԿ-ում կկայանա Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի փակման արարողությունը:
Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի օրակարգում ներառվել է 170 թեմա, այդ թվում՝ խաղաղության և անվտանգության պահպանման, ահաբեկչությանը, ռասսայական խտրականությանը և այլատեցությանը հակազդման, շրջակա միջավայրի պահպանության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերը: Նաև կշարունակվի ՄԱԿ-ի, այդ թվում՝ Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման քննարկումը:
71-րդ նստաշրջանի ժամանակ կքննարկվի նաև կառույցի նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրությունները: Նշենք, որ նախընտրական արշավը սկսվել է դեռ 70-րդ նստաշրջանի ժամանակ, և Անվտանգության խորհրդի քվեարկության 4 փուլերի արդյունքում առաջատարը Պորտուգալիայի նախկին վարչապետ Անտոնիու Գուտերրիշն է: Նախատեսվում է, որ Անվտանգության խորհրդի անդամները պետք է Գլխավոր ասամբլեային այս կապակցությամբ երաշխավորագրեր տան մինչև հոկտեմբեր: Գործող գլխավոր քարտուղարի պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվում է 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
Նստաշրջանի ժամանակ հատուկ ուշադրություն կհատկացվի միգրացիոն ճգնաժամին: Սեպտեմբերի 20-ին նախատեսվում է այս թեմայով հատուկ նիստ, որին կմասնակցի նաև ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման: Նշվում է, որ նիստին երկրներին կառաջարվի ստանձնել փախստականների ընդունման նոր պարտավորություններ: ՄԱԿ-ի գնահատականների համաձայն՝ ներկայումս աշխարհում հաշվվում է շուրջ 20 մլն փախստական և ևս 40 մլն ներքին տեղահանված:
Նստաշրջանի շրջանակներում սեպտեմբերի 20-26-ը կանցկացվի ընդհանուր քաղաքական քննարկում, որին ավանդաբար մասնակցում են պետությունների, կառավարություննների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները:
Հաղորդվում է, որ այս տարի ընդհանուր քաղաքական բանավեճին կմասնակցեն պետությունների ու կառավարությունների շուրջ 100 ղեկավարներ (այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Լեհաստանի, Եգիպտոսի, Սլովենիայի, Ադրբեջանի, Ֆինլանդիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի, Թուրքիայի, Եմենի, Աֆղանստանի ղեկավարները), ինչպես նաև արտաքին գործերի 30-ից ավելի նախարարներ:
Ավելացնենք, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբելայի հերթական նստաշրջանի շրջանակներում նախատեսվում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: Այս մասին ռուսական Интерфакс գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը: «Որպես համանախագահներ՝ մենք կհանդիպենք ԱԳ նախարարների հետ, որպեսի հիմք ստեղծենք հաջորդ գագաթաժողովի համար: Հույս ունենք, որ ԱԳ երկու նախարարներին տեսնել Նյու Յորքում երկու շաբաթից, որպեսզի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ժամանակ նրանց հետ քննարկենք հետագա քայլերը: Հույս ունենք, որ այնտեղ կկայանա նաև երկու նախագահների հանդիպումը», - նշել է Ուորլիքը:

Генассамблея ООН обсуждает основные проблемы мировой политики
В ООН стартовала 71-я сессия Генеральной ассамблеи - главного совещательного органа всемирной организации. В официальной церемонии открытия приняли участие делегации 193 стран - членов ООН, ее генеральный секретарь Пан Ги Мун и председатель 71-ой сессии ГА, постоянный представитель Фиджи Питер Томсон, передает ТАСС. Всего в повестке 71-ой сессии ГА значатся 170 тем, в том числе вопросы поддержания мира и безопасности, противодействия терроризму, расовой дискриминации и ксенофобии, охраны окружающей среды и защиты прав человека. Также продолжится обсуждение реформы ООН, в том числе Совета Безопасности. В рамках 71-ой сессии также будут обсуждаться выборы нового генерального секретаря организации. Нынешний глава всемирной организации Пан Ги Пун, занимающий этот пост с 1 января 2007 года, покинет его 31 декабря. Отметим, что пока по итогам четырех раундов голосования в Совбезе ООН в гонке на эту должность мирового значения лидирует экс-премьер-министр Португалии Антониу Гутерриш. Члены Совета Безопасности, как ожидается, должны определиться с единым кандидатом к октябрю, однако фиксированных сроков процедуры нет, отмечает РИА Новости.
Первым крупным событием в календаре 71-ой сессии будет заседание высокого уровня по проблемам массовой миграции, которое состоится 19 сентября. Подобная встреча проводится на площадке Генассамблеи впервые, и ее необходимость продиктована ситуацией в Европе и других частях света. 20 сентября в Нью-Йорке состоится саммит лидеров по вопросам беженцев под председательством президента США Барака Обамы. На встрече странам будет предложено взять на себя новые обязательства по приему беженцев.
С 20 по 26 сентября в штаб-квартире ООН запланирована общеполитическая дискуссия, в которой традиционно принимают участие главы государств, правительств и внешнеполитических ведомств. Согласно предварительному списку участников, около ста стран будут представлены на высшем уровне, среди них США, Франция, Польша, Египет, Словения, Азербайджан, Финляндия, Великобритания, Китай, Турция, Йемен, Афганистан и другие. В дискуссии также примут участие более 30 министров иностранных дел.
Добавим, что в рамках очередной сессии Генеральной Ассамблеи ООН ожидается встреча Минской группы ОБСЕ с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Об этом в интервью "Интерфаксу" заявил американский сопредседатель Джеймс Уорлик. "Как сопредседатели, мы встретимся с министрами иностранных дел, чтобы заложить основу для следующего саммита. Надеемся увидеть обоих министров иностранных дел в Нью-Йорке через две недели, чтобы в ходе сессии Генеральной Ассамблеи ООН обсудить с ними следующие шаги. Хотелось бы надеяться, что там состоится встреча и двух президентов", - сказал Уорлик.