Ղարաբաղի հարցով ռուսական կողմը կրկին կակտիվանա
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ կապած՝ ռուսական կողմի մի քանի ամիս շարունակվող ակտիվությունը վերջին շրջանում հարաբերականորեն մարել է: Սակայն ասել, որ ռուսական պլանը (կամ նախաձեռնությունը) օրակարգից դուրս է եկել, միանշանակ սխալ կլինի: Գործընթացը կարծես թե տեղափոխվել է ընդհատակ, ինչպես հենց ռուսական կողմն էր ժամանակին արձանագրում՝ «Ղարաբաղյան հակամարտության թեման լռություն է պահանջում»:
Այժմ կարծես հենց այդ լռության փուլն է, ավելին՝ Ռուսաստանի՝ «առաջին ջութակի» դերը դեռևս պահպանվում է: Հատկանշական է, որ համանախագահներից յուրաքանչյուրը ժամանակ առ ժամանակ ակտիվանում է՝ փորձելով առաջ տանել բանակցային գործընթացը: Ապրիլյան պատերազմից հետո ՌԴ-ն հերթական անգամ ստանձնեց և մինչ օրս իրականացնում է այս դերակատարումը, ինչի հետ կապված՝ առկա է մյուս համանախագահների առնվազն լուռ համաձայնությունը: Նախընտրական շրջանում գտնվող ԱՄՆ-ն և տարաբնույթ խնդիրների (միգրացիա, ահաբեկչություն, Brexit) մեջ մխրճված ԵՄ-ի համար Հարավային Կովկասը, իր խնդիրներով հանդերձ, մղվել է երկրորդ պլան, ինչից փորձում է օգտվել Ռուսաստանը: Կարծում եմ՝ միարժեք չէ նաև այն, թե նույն ԵՄ-ին կամ ԱՄՆ-ին ձեռնտու չէ ռուսական նախաձեռնությունը, քանզի Մոսկվայի թե՛ հաջողության, թե՛ ձախողման դեպքում հնարավոր կլինի դիվիդենտներ քաղել, իսկ հակամարտության կողմերից առնվազն մեկը դժգոհ կմնա Ռուսաստանից:
Ղարաբաղյան թեմայի հարաբերական ստվերումը կարելի է նաև կապել ռուս-ամերիկյան համատեղ օրակարգում կարևոր տեղ զբաղեցնող սիրիական ճգնաժամի ուղղությամբ ջանքերի մեծացմամբ: Վերջին մեկ ամսում ակտիվ բանակցությունների միջոցով կողմերը կարողացան հասնել նշանակալի պայմանավորվածությունների, այդ թվում ժամանակավոր հրադադարի հաստատման:
Մի կողմից սիրիական ուղղությամբ որոշակի առաջընթացը, մյուս կողմից առաջիկայում նախատեսված տարբեր հանդիպումները (ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների նախատեսվող հանդիպումը Նյու Յորքում, Պուտինի այցը Երևան և այլն) հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ներկայիս հարաբերական լռությունը ոչ այլ ինչ է, քան «անդորր՝ փոթորկից առաջ»: Ամենայն հավանականությամբ մոտակա շրջանում` ամենայն հավանականությամբ՝ Ադրբեջանում սահմանադրական հանրաքվեից հետո, ռուսական կողմը կրկին բացահայտ ակտիվություն կդրսևորի, իսկ դիվանագիտական խողովակներով ընթացող խորհրդակցությունների արդյունքները կդառնան հրապարակային:

Российская сторона вновь будет активна в карабахском вопросе
Продолжающаяся в течение нескольких месяцев активность российской стороны в урегулировании карабахского конфликта в последнее время относительно затихла. Но говорить, что российский план (или инициатива) выбился из повестки, будет однозначно неправильно. Процесс, кажется, перешел в "подполье" - в полном соответствии с тем, что говорила та же российская сторона: "тема карабахского конфликта требует тишины".
Сейчас, кажется, наступил именно такой период тишины, более того – роль России в качестве "первой скрипки" пока еще сохраняется. Знаменательно, что каждый из сопредседателей время от времени активизируется, пытаясь продвинуть вперед переговорный процесс. После апрельской войны Россия в очередной раз взяла на себя эту роль и до сих пор продолжает ее, в связи с чем существует, как минимум, молчаливое согласие других сопредседателей. Для находящегося в предвыборном периоде США и для ЕС, который ввяз в разного рода проблемы (миграция, терроризм, Brexit), Южный Кавказ со своими проблемами отодвинут на второй план, чем и желает воспользоваться Россия. Думаю, что сомнительна и та мысль, что тем же ЕС и США не выгодна российская инициатива, поскольку как в случае удачи, так и в случае провала Москвы можно будет сорвать определенные дивиденды, а, как минимум, одна из конфликтующих сторон останется недовольной Россией.
Относительный уход в тень карабахской темы можно также связать с увеличением совместных усилий в занимающем важное место в совместной российско-американской повестке сирийском вопросе. В последний месяц путем активных переговоров стороны смогли достичь важных договоренностей, в том числе и по вопросу установления временного прекращения огня.
Определенный прогресс в сирийском направлении с одной стороны, предполагаемые в будущем различные встречи (запланированная в Нью-Йорке встреча министров иностранных дел РА и Азербайджана, визит Путина в Ереван и др.) – с другой, дают основание предполагать, что нынешняя относительная тишина является ничем иным, кроме как "затишьем перед бурей". По всей вероятности, в ближайший период, скорее всего, после того, как в Азербайджане пройдет референдум по Конституции страны, российская сторона вновь продемонстрирует явную активность, а результаты консультаций по дипломатическим каналам станут публичными.