Տորոնտոյի հայկական համայնքը վերանորոգում է Մատաղիսի դպրոցը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Տորոնտոյի իր տեղական մարմնի միջոցներով մասնակի վերանորոգում է իրականացնում Մատաղիս համայնքի (ԼՂՀ Մարտակերտի շրջան) միջնակարգ դպրոցում:
«Հերթական աշխատանքային այցի ընթացքում պարզ դարձավ, որ դպրոցը մասնակի վերանորոգման կարիք ունի»,- պարզաբանում է Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանը:
Աշխատանքները մոտենում են ավարտին, և ուսումնական գործընթացն արդեն իսկ ընթանում է բնականոն պայմաններում, հայտնում է հիմնադրամը:
Մասնակի վերանորոգումներ են կատարվել տանիքի, սանհանգույցների մաշվածությունը վերացնելու նպատակով: Տեղադրվել են նոր դռներ ու լուսամուտներ: Միջանցքների և դահլիճի հատակները պատվել են պրեսգրանիտով, իրականացվել են արտաքին հարդարման աշխատանքներ:
«Նորոգման այս աշխատանքները ավելին են համայնքի համար, քան պարզապես դպրոցի նորոգում. ամեն անգամ, երբ հիշում եմ այն փոքրիկ կառույցը՝ այսօրվա մանկապարտեզի շենքը, որտեղ ես եմ ուսանել», -ասում է դպրոցի երիտասարդ տնօրեն Գեղամ Աղաջանյանը:
Այս համայնքի նկատմամբ տորոնտոհայերի ուշադրության վկայությունն է նաև ամռան սկզբին տորոնտոհայ բարերար Բերց Լուլեցյանի կողմից նվիրաբերված շտապօգնության մեքենան: Մեկ շտապօգնության մեքենա էլ բարերարը 2014թ.-ին նվիրել էր նույն շրջանի Նոր Մարաղա գյուղին:

Американский Торонто помогает карабахскому Матагису
Общеармянский фонд "Айастан" на средства своего отделения в Торонто частично ремонтирует среднюю школу  общины Матагиса (Мартакертский район НКР). Трехэтажный очаг образования был построен на средства, собранные нашими соотечественниками в Торонто в 2005-2006 гг. Редакции "Армяне сегодня" об этом стало известно из официального сайта фонда.
"В ходе очередного рабочего визита стало ясно, что школа нуждается в частичном ремонте, работы близятся  к концу, и учебный процесс проходит уже в нормальных условиях", – разъяснил председатель отделения фонда в Торонто Мкртич Мкртичян.
Частичный ремонт произведен с целью устранить изношенность крыши, санузлов. Установлены новые двери и окна. Полы коридоров и зала покрыты пресгранитом, выполнены внешние отделочные работы.
"Эти ремонтные работы для общины – нечто большее, чем просто ремонт школы. Каждый раз вспоминая маленькое строение – нынешний детский сад, – где учился я, думаю, что это действительно подарок нашим ученикам", – говорит молодой директор школы Гегам Агаджанян.
Свидетельством внимания армян Торонто к этой общине служит и машина "скорой помощи", подаренная в начале лета благотворителем Берцем Лулецяном. Еще одну машину "скорой помощи" благотворитель в 2014 году подарил селу Нор Марага того же района.