ԵԱՏՄ-ում հնարավոր է՝ զրոյանան «խելացի ժամացույցների» համար մաքսավճարները
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) որոշում է կայացրել զրոյացնել «խելացի ժամացույցների» համար մաքսային վճարները ԵԱՏՄ տարածքում, հաղորդում է «Կոմերսանտը»:
2015թ., երբ ռուսական շուկա մուտք գործեցին «խելացի ժամացույցները», դրանք ընկալվեցին, որպես ավանդական ժամացույցներ, ինչի արդյունքում ԵԱՏՄ մաքսային ռեգուլյատորները ժամացույցների համար սահմանեցին 10 % մաքսային վճար: Մինչդեռ ԵՏՀ դիտարկում է դրանք դասել տեղեկատվության ընդունման և փոխանցման համար նախատեսված սարքերի կատեգորիային, ինչի արդյունքում մաքսատուրքերը կարող են զրոյանալ:
Փաստաթուղթը քննարկման կդրվի 45 օրից: Եթե այն ընդունվի, որոշումն ուժի մեջ կմտնի դրանից մեկ ամիս անց և պարտադիր կլինի ԵՏՄ անդամ բոլոր պետությունների` ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի, ՀՀ և Ղրղզստանի համար:

В ЕАЭС отменят таможенную пошлину на смарт-часы
В 2015 году после появления смарт-часов на российском рынке регулятор предложил считать новый вид электроники не машинами для передачи данных, а обычными часами, поэтому на все модели наложили 10-процентную пошлину.
Отменить это решение еще с февраля 2016 года требует компания Apple. Ее гаджет Apple Watch лидирует по объемам продаж в своем сегменте на российском рынке. Теперь цена на гаджет от компании из Купертино может снизиться, считает главный аналитик Российской ассоциации электронных коммуникаций Карен Казарян, передает «Коммерсантъ».
Общественное обсуждение проекта продлится 20 дней, после чего в течение 45 дней он будет вынесен на заседание коллегии ЕЭК, пояснила представитель комиссии Наталья Саченок.
В случае принятия, решение вступит в силу в течение 30 дней и будет обязательно для применения в странах--членах Евразийского экономического союза (ЕАЭС) — Армении, Белоруссии, Казахстане, Киргизии, России.