«Իսկանդերը» ՀՀ-ում՝ զենք խաղաղարար առաքելությամբ
Ուրբաթ օրը սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին Երևանում ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթի փորձից լուսանկարներ, որոնց թվում նաև օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային «Իսկանդեր» համակարգերի նկարները: Նշենք, որ Հայաստանի՝ «Իսկանդեր» ունենալու մասին խոսվում է վաղուց, սակայն մինչ այժմ այսպես ասված փաստացի ապացույցներ չէին ներկայացվել: Մասնավորապես նշվում էր, որ Հայաստանը «Իսկանդեր» ձեռք է բերել նախորդ տարի: Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկության, այս համակարգերը որևէ կապ չունեն Մոսկվայի կողմից ռուսական արտադրության ռազմական միջոցներ ձեռք բերելու համար Հայաստանին տրամադրված 200 մլն դոլար արտոնյալ վարկի հետ: Դրա մասին է վկայում նաև այն, որ վարկի վերաբերյալ համաձայնագրին կից փաստաթղթերում գնման ենթակա զինատեսականների ցուցակում «Իսկանդերը» չէր նշվում:
Լուսանկարների հայտնվելուց հետո ռուսական կողմը հստակեցրել է, որ այդ զինատեսակի առաքման մասին պայմանագիրը կնքվել է այդ վարկից դուրս: Ինչպես գրում է Ведомости-ն, «Ռոսօբորոնէքսպորտը» որևէ առնչություն դրա հետ չունի, քանի որ այդ զինատեսակը ձեռք է բերվել ՀԱՊԿ շրջանակում զենքի առաքումների մասին համաձայնագրի հիման վրա` շրջանցելով պետական միջնորդին:
Առաջին անգամ Հայաստանին «Իսկանդեր» մատակարարելու մասին խոսվել է 2013 թվականին, սակայն այն ժամանակ խոսքը Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմաբազային մատակարարումների մասին էր: Ըստ REGNUM-ի՝  ՀՀ զինված ուժերին «Իսկանդերի» մատակարարման մասին պայմանագիրն ամենայն հավանականությամբ ստորագրվել է 2014 թվականին, սակայն արդեն ոչ թե ռուսական ռազմաբազային, այլ ՀՀ զինված ուժերին, գրում է REGNUM-ը՝ հավելելով, որ մատակարարումները սկսվել են 2015 թվականին: Այդպիսով, Հայաստանը դարձել է միակ երկիրն, որին Ռուսաստանը մատակարարել է այս զինատեսակից:
Ենթադրվում է, որ Հայաստանին մատակարարվել է 300 կմ հեռահարությամբ հրթիռային համակարգը, քանզի դրանից ավելի հեռու թռչող հրթիռների վաճառքը արգելվում է միջազգային պայմանագրերով: Ըստ պահեստի գնդապետ Վիկտոր Մուրախովսկու, «Իսկանդերի» առաքման հնարավոր նվազագույն քանակը 1 դիվիզիոնն է 4 գործարկող սարքով` երկուական հրթիռ յուրաքանչյուրում: Ըստ նրա, կարելի է ենթադրել, որ հենց այդ քանակն էլ առաքվել է Հայաստան:
Նման զենքի առկայությունը Հայաստանի մոտ զսպիչ ազդեցություն կունենա Ադրբեջանի համար լայնամասշտաբ պատերազմ սկսելու համար, քանի որ այն կարող է ոչնչացնել, ոչ միայն հրամանատարային կարևոր շտաբերը, այլ նաև երկրի կարևոր ենթակառուցվածքային՝ մասնավորապես նավթագազային օբյեկտները: Փաստորեն, «Իսկանդերը» ինչ-որ առումով տարածաշրջանի համար խաղաղարար նշանակություն ունի:
Ավելացնենք, որ ադրբեջանական մամուլը փորձում է Հայաստանի զինանոցում նման զենքի առկայության ապացույցներին սառնասրտորեն վերաբերել, սակայն ԶԼՄ-ների հրապարակումներից պարզ է դառնում, որ «Իսկանդերն» այնումենայնիվ մտահոգության առիթ է դարձել Բաքվում: Ադրբեջանական մամուլը մասնավորապես այս կապակցությամբ սկսել է գրել է, որ Բաքուն Նախիջևանում ունի հրթիռներ, որոնք ունակ են հարվածելու Երևանին և Մեծմորի ատոմակայանին, ինչպես նաև հանգստացնում են բնակչությանը՝ նշելով, որ «Իսկանդերներն» իրականում ուղղված են ոչ թե Ադրբեջանի, այլ Սիրիայի գրոհայինների դեմ:

"Искандеры": миротворческое оружие в арсенале ВС Армении
Сегодня на параде в честь 25-летия независимости Армении появятся машины оперативно-тактического ракетного комплекса "Искандер". Отметим, что о наличии в Армении "Искандеров" говорилось давно, однако до сих пор никаких доказательств их существования в Армении не было. Ранее, в частности, отмечалось, что Армения приобрела "Искандер" в прошлом году в рамках соглашения по льготному кредиту в 200 млн долларов на закупку вооружений российского производства. Поставки были произведены этим летом. Однако в приложении к этому российско-армянскому соглашению комплекс "Искандер" не упоминался.
Только после проявления фотографий в армянской прессе - после репетиции сегодняшнего парада - российская сторона уточнила, что "Рособоронэкспорт" к ней не имеет отношения: это вооружение было приобретено на основе соглашений о поставках оружия в ОДКБ, минуя российского госпосредника, передает "Ведомости".
Информацию о том, что "Искандеры" могут оказаться в Армении, впервые в 2013 году распространило ИА REGNUM, но тогда речь шла о возможной их поставке на 102-ю базу РФ в Гюмри. Однако после этого события пошли по другому сценарию — ракеты были приобретены Арменией: контракт, вероятнее всего, был подписан в 2014 году, а поставки начались в 2015 году. Таким образом, Армения стала первой страной, которой Россия согласилась продать "Искандеры", пишет REGNUM.
Отмечается, что вероятнее всего, в Армению "Искандеры" поставлены в экспортной конфигурации - максимальная дальность пуска у нее снижена с 500 км до 280−300 км, так как экспорт ракет, летящих более 300 км, запрещен международными договорами. Тем не менее, в случае с Арменией это вполне достаточно для поражения практически любой цели на территории главного вероятного противника.
По словам полковника запаса Виктора Мураховского, минимально возможная к поставке единица комплекса "Искандер" – дивизион с четырьмя пусковыми установками (по две ракеты в каждой). Можно предположить, что такое количество и поставлено в Армению, говорит эксперт.
Такая возможность в руках армянской стороны станет, скорее всего, сдерживающим фактором для руководства Азербайджана: развязывание полномасштабной войны в Карабахе чревато уничтожением ключевых штабов, а, возможно, и важнейших объектов инфраструктуры Азербайджана, в том числе - нефтегазовой. В этом смысле поставка ОТРК "Искандер" Армении имеет, безусловно, и миротворческую функцию - она сильно снижает вероятность возобновления войны.