«Սիրե՛նք մեր փոքրիկ Հայաստանն ու Արցախը, ծաղկեցնե՛նք ու զարգացնե՛նք մեր երկիրը». արցախցի երիտասարդները շնորհավորում են մայր Հայաստանին
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն դիմեց արցախցի երիտասարդներին` առաջարկելով իրենց շնորհավորանքի խոսքն ուղղել մայր Հայաստանի անկախության առթիվ: Դե, իհարկե, արցախցիներն էլ իրենց բնորոշ անկեղծությամբ ու սրտաբացությամբ արձագանքեցին առաջարկին:
Կարևոր է նկատել, որ երիտասարդների շնորհավորական ուղերձներում կար ոչ միայն ցանկություն` մեր հայրենիքը տեսնելու ավելի հզոր և ավելի լավը, այլ նաև հստակ գիտակցում, որ հայրենիքն այդպիսին դարձնելու գլխավոր պատասխանատուն հենց իրենք են` երիտասարդները: Եվ սա շատ կարևոր է, քանի որ պահանջատեր և երկրի ներկայի և ապագայի հանդեպ սեփականության զգացողությամբ օժտված երիտասարդներն են հայկական երկու հանրապետությունների զարգացման հենասյունը:
Ստորև ներկայացնում ենք շնորհավորանքները:
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետությանն անկախության 25-ամյակի առթիվ: Այս քառորդ դարը եղել է ինչպես փորձությունների, այնպես էլ ձեռքբերումների ժամանակաշրջան: Հուսով եմ, որ անկախության սերունդը պատվով է կրելու այն խաչը, որը փոխանցվել է ավագ սերնդից, ու երկու հայկական հանրապետությունները տանելու ենք դեպի զարգացում ու հզորացում: Կարծում եմ, որ հենց մեր սերնդին է վերապահված կերտելու մեծ ու ամբողջական Հայաստան»,- ասել է Ավետիք Հարությունյանը։
«Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորում եմ ամբողջ հայությանը Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում: 25 տարի առաջ հայը վերահաստատեց իր հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը, իր որդիների առողջության, կյանքի գնով պահպանեց և մեզ փոխանցեց մեր երկրի ապագան: Այսօր էլ մենք ենք պարտավոր պահպանել մեր հայրենիքի անկախությունը, խաղաղությունը և այն փոխանցել մեզանից հետո եկող սերունդներին: Սիրե՛նք մեր փոքրիկ Հայաստանն ու Արցախը, թույլ չտա՛նք թշնամուն սասանել մեր սահմանների ամրությունը, ծաղկեցնե՛նք ու զարգացնե՛նք մեր երկիրը: Սա մեր հողն է, մեր պապերի, հայրերի արյան գնով պահպանված հայրենիքը, և մենք պարտավոր ենք ամենայն սրբությամբ սիրել և պահպանել մեր սուրբ Հայրենիքը: Շնորհավո՛ր տոնդ, Հայաստա՛ն»,- ասել է Արմինե Մոսիյանը։
«Արցախահայությունը շնորհավորում է հայ ժողովրդին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ: Սեպտեմբերի 21-ը պատմական և հիշարժան օր է համայն հայության կյանքում: Այն նշանավորվեց որպես հայոց պետականության վերածննդի օր, ինչի համար հայ ժողովուրդը շատ է պայքարել և հաստատել է իր հայրենի հողում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը: Հանուն ազատության մղած պայքարում հայկական երկու պետությունների 25-ամյա անկախության նվաճումը հայոց պատմության մեծագույն ձեռքբերումներից է, իսկ դրանց պահպանումը և պետականության հետագա ամրապնդումը պետք է կերտվեն այսօրվա սերնդի համախմբածության, գիտելիքահենք հասարակության կառուցման և արտաքին մարտահրավերներին համահունչ արձագանքելու կարողությամբ: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ աշխարհասփյուռ հայերին, հայրենիքի սահմանները պահող զինվորներին, ողջ հայ ժողովրդին` հավաստիացնելով, որ միասնականության ու յուրաքանչյուրիս մեջ առկա ներուժի ճիշտ օգտագործման շնորհիվ կարող ենք հասնել ժողովրդի ու պետության առջև ծառացած խնդիրների լուծմանն ու մեր հայրենիքի հզորացմանը»,- ասել է Գոհար Սահակյանը։
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Աստծո արարած հայ ազգիս անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ: Ցանկանում եմ, որ միշտ ապրենք ազատ, անկախ ու հաղթական խաղաղության ներքո: Փա՛ռք ու պա՛տիվ մեր հերոսներին… Թո՛ղ աշխարհում տիրի խաղաղություն, իսկ պայքար լինի միայն գորգում` մարզիկների միջև, այն էլ արդար պայքար: Ուռա՜, ուռա՜, ուռա՜, կեցցե՛ մեր հայ ազգը»,- ասել է Սոսե Բալասանյանը։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ հայկական պետականության վերականգնման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այն դարակազմիկ նշանակություն ունեցավ հայ ժողովրդի համար, քանզի վերականգնվեց բազմաթիվ նվիրյալների կյանքի գնով ու ի պահ տվեց մեզ` անկախության սերնդիս: Մենք պարտավոր ենք մեր հնարավորությունների շրջանակներում ներդրում ունենալ անկախության պահպանման ու Մայր Հայրենիքի շենացման գործում »,- ասել է Հովիկ Ավանեսովը։

"Let’s Love Our Small Armenia and Artsakh, Let’s Flourish and Develop Our Country," the Youth of Artsakh Congratulate Motherland Armenia
On the occasion of the 25 anniversary of the RA independence "Armedia" IAA turned to the youth in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) suggesting them to address their congratulatory speeches to the motherland Armenia. Of course, the youth of Artsakh with a sincerity and open-heartedness common to them reacted to the offer.
It is important to note that in the congratulatory speeches of the youth there was not only wish to see our homeland better and more powerful, but a clear acknowledgment that the ones responsible for making our homeland such are they, the youth. This is something very important as the demanding young people with the sense of ownership towards the present and future of the country are the main pillars of development of Armenian two statehoods.
Below are congratulatory statements:
"I congratulate Republic of Armenia on the occasion of the 25th anniversary of its independence from the depth of my heart. This quarter of a century was a period of both hardships and achievements. I hope that the generation of independent republic will bear with an honor the cross passed to them from the older generation and will take Armenian two republics to development and empowerment. I think that our generation is the very one to develop big and complete Armenia," noted Avetiq Harutyunyan.
"I congratulate all the Armenians in Armenia, Artsakh and Diaspora on the occasion of the 25th anniversary of Republic of Armenia’s independence. 25 years ago an Armenian reaffirmed his right to live freely in his homeland, at the expense of his sons’ health and life preserved and passed to us the future of our country. Today we are obliged to preserve the independence of our country, its peace and pass it to the generations coming after us. Let’s love our small Armenia and Artsakh, let’s do not allow to shake the strength of our borders, let’s flourish and develop our country. This is our land, the homeland preserved by the blood of our fathers and grandfathers and we must keep and preserve our sacred homeland with all holiness. Happy holiday, Armenia," said Armine Mosiyan.
"Artsakh Armenians congratulate the Armenians on the 25th anniversary of Republic of Armenia’s independence. September 21 is a historical and memorable day for the Armenians. It was marked as the day of revival of Armenian statehood, for which the Armenian nation struggled a lot and affirmed its right to live freely and independently in its homeland. In the fight for freedom the 25-year independence of two Armenian republics was one of the greatest achievements of the Armenian history. It should be preserved and the statehood should further be strengthened by today’s united generation, by the society built on knowledge and by the ability to adequately respond to external threats. I once more congratulate the Armenians all over the world, the soldiers who keep our borders, the whole Armenian nation assuring that due to  our unison and the use of the potential within each of us, we can reach the resolution of our problems   and empowerment of our homeland," stated Gohar Sahakyan.
"From the depth of my heart I congratulate God-created my Armenian nation on the occasion of the 25 anniversary of independence. I wish that we always live freely, independently and under peace. Glory to our heroes.  Let peace reign in the world while there be a competition only on the ring between the sportsmen, and it be a just one. Long live the Armenian nation," Sose Balasanyan.
"Dear compatriots, I congratulate on the occasion of  25th anniversary of the reestablished Armenian statehood. It had an epoch-making meaning for the Armenian nation, as it was re-established at the expense of many devotees’ lives and was given to us, the generation of independence, to preserve it. We are obliged, to the extent of our abilities, to have our contribution in the preservation of independence and in the development of our motherland," noted Hovik Avanesov.