Շվեյցարացիները թույլ են տվել հատուկ ծառայություններին հետևել իրենց
Շվեյցարիայի քաղաքացիները հանրաքվեի ժամանակ քվերակել են հետախուզության ծառայությունների լիազորությունների ընդլայնման օգտին: Այս օրենքին կողմ են քվեարկել բոլոր 26 կանտոնների բնակչության մեծամասնությունը: Հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին բնակիչների հեռախոսները գաղտնալսելու և էլեկտրոնային փոստին հետևելու իրավունք տվող օրենքի օգտին քվեարկել է երկրի բնակիչների 65.5 տոկոսը:
Նոր ընդունված փաստաթուղթը թույլ է տալիս հատուկ ծառայություններին նաև վերահսկողություն իրականացնել մասնավոր տարածքներում: Նախաձեռնության կողմնակիցների խոսքով` տվյալ միջոցառումը թույլ կտա ապահովել բնակիչների անվտանգությունը ահաբեկչություններից:

Жители Швейцарии разрешили спецслужбам следить за собой
Жители Швейцарии в ходе референдума поддержали инициативу о расширении полномочий службы разведки. Как сообщает lenta.ru, в поддержку новшества, по предварительным данным, выступили 65,5 процента проголосовавших.
Противникам этой меры, опасавшимся нарушения гражданских свобод, не удалось заручиться поддержкой большинства ни в одном из 26 кантонов или полукантонов. Согласно выносившемуся на рассмотрение народа закону, власти получат право прослушивать телефоны, следить за электронной почтой, вести наблюдение на частной территории. Все это, по мнению сторонников инициативы, позволит повысить безопасность в условиях террористической угрозы.