Էդվարդ Նալբանդյանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Բեյքերի անվան ինստիտուտում (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 26-ին Հյուսթոնում արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն այցելել է Ռայսի համալսարանի Ջեյմս Բեյքերի անվան Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ, որտեղ հանդես է եկել Հարավային Կովկասի մարտահրավերների վերաբերյալ ծավալուն դասախոսությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Հանդիպումը, որին ներկա են եղել հեղինակավոր վերլուծաբաններ և գիտնականներ, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, Հյուսթոնում հավատարմագրված դիվանագտիական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, Ռայսի համալսարանի Ջեյմս Բեյքերի անվան հանրային քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն, ամերիկյան ականավոր դիվանագետ, դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը:
«Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց անկախության 25 տարիների Հայաստանի անցած ուղին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանգամանալից անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ներկայացրեց Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և Ադրբեջանի ապակառուցողական փորձերը` հետ կանգնելու այդ հանդիպումների արդյունքները կյանքի կոչելուց:
Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը խոսեց ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային բեմահարթակում Հայաստանի նախաձեռնող դերակատարության, տարբեր միջազգային կառույցներում Հայաստանի ներգրավվածության, տարբեր երկրներում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության, մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի համագործակցության, սիրիական ճգնաժամի հետևանքների, միգրացիոն հոսքերի, Մերձավոր Արևելքում առկա իրավիճակի մասին։
Դասախոսության ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

On September 26, in Houston, Edward Nalbandian, the Acting Foreign Minister of Armenia, visited the Rice University’s James A. Baker III Institute for Public Policy, where he delivered a lecture on the challenges in the South Caucasus.
The meeting, attended by leading experts and scientists, representatives of business sector, heads of diplomatic missions accredited in Houston, was chaired by Ambassador Edward P. Djerejian, the Founding Director of the Institute and renowned US diplomat.
In his remarks Edward Nalbandian presented the Armenia’s path during the 25 years of independence, the foreign policy priorities of Armenia, its stance on regional issues and ways to resolve them.
The Acting Foreign Minister of Armenia briefed in details on the current stage of settlement process of the Nagorno-Karabakh issues, presented the agreements reached during the Vienna and St. Petersburg meetings and Azerbaijan’s destructive efforts to backtrack from the implementation of the results of those meetings.
The Acting Foreign Minister Edward Nalbandian spoke about Armenia’s initiative role in the international arena aimed at preventing the crime of genocide, Armenia’s involvement in different international institutions, its participation in peacekeeping operation in different countries under the UN mandate, Armenia’s cooperation with a number of international organizations, as well as he touched upon the consequences of the Syrian crisis, migration flows and situation in the Middle East.