ՌԴ-ն Ադրբեջանում ուղղաթիռների նորոգման կենտրոն կբացի
«Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» ԲԸ-ն և ադրբեջանական Silk Way Helicopter Services ավիացիոն ձեռնարկությունն Ադրբեջանի տարածքում Մի-8/17 տիպի քաղաքացիական ուղղաթիռների նորոգման համատեղ ընկերություն կստեղծեն:
Կողմերն այս մասին համաձայնագիրն են ստորագրել Բաքվում ընթացող ADEX-2016 ռազմատեխնիկայի ցուցահանդեսի շրջանակում, ասվում է «Ռուսաստանի ուղղաթիռներ»-ի հաղորդագրության մեջ:
«Ադրբեջանն ԱՊՀ-ում ռուսական ուղղաթիռներ շահագործող առանցքային երկրներից է: Հենց դրանով է պայմանավորված այդ երկրում սպասարկման կենտրոն բացելու մասին մեր որոշումը»,-ասել է «Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» հոլդինգի գլխավոր տնօրենի հետվաճառքային սպասարկման գծով տեղակալ Իգոր Չեչիկովը:
Նշվում է, որ հետագայում ընկերությունը մտադիր է ընդլայնել նորոգման կենտրոնի հնարավորությունները և վերանորոգել նաև ռուսական արտադրության ռազմական ուղղաթիռներ:

Russia and Azerbaijan to Create a Service Center for Maintenance and Overhaul of Helicopters
SilkWay Helicopter Services (SWHS), the largest airline operating in the field of small aviation in Azerbaijan and Russian Helicopters holding, signed a letter of intent on the creation of a service center for maintenance and overhaul of helicopters in Azerbaijan on September 27, AzerNews informs.
The document, which was signed on the sidelines of International Defense Exhibition ADEX 2016, also envisages implementation of service work of helicopters belonging to such  state institutions as Ministry of Emergency Situations, Defense Ministry, State Border Service and Main Department of Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs.
Deputy Director General of Russian Helicopters Igor Chechikov, who was among the signers of the agreement, earlier said that the company would open a center on the maintenance of Mi-8/17 family of helicopters in Azerbaijan.
The company is planning to open a service center of MI-8/17 helicopter equipment of civilian designation at the premises of Silk Way Helicopter Services.