Ավստրալացի ռեժիսորները հայկական խորովածի մասին ֆիլմ են նկարահանել
Ավստրալացի կինոռեժիսորներ Մեթյու Սալեհը և Ռոուզ Թակերը «Barbecue» վերնագրով վավերագրական ֆիլմ են նկարահանել, որը ներկայացնում է աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում, խորովածի պատրաստման արվեստը, հայտնում է adelaidereview.com կայքը:
Ֆիլմի վրա աշխատելիս, ռեժիսորները 9 ամսում այցելել են 12 երկիր: Թակերի խոսքով, նրանց այցելել են Շվեդիան, Ֆիլիպինները, Մոնղոլիան, ապա Հարավային Աֆրիկան, Հայաստանը, Սիրիայի սահմանին գտնվող փախստականների ճամբարը, Հորդանան, Ճապոնիա, Ավստրալիա և Նոր Զելանդիա, իսկ այս տարի այցելել են Ուրուգվայ, Մեքսիկա, ապա վերադարձել են Թեքսաս, որտեղ էլ ծնվել է վավերագրական ֆիլմը ստեղծելու գաղափարը, գրում է «Новости-Армения»-ն:
«Մենք ընտրում էինք այն երկրները, որտեղ ցանկանում ենք այցելել, երբ տեսանք մի տեսահոլովակ, որում տարեց մի տղամարդ պատմում է հայկական խորովածի մասին` անվանելով այն աշխարհում լավագույնը», - նշել է Մեթյու Սալեխը:
Ինչպես նշում է պարբերականը, առաջիկայում ֆիլմը կներկայացվի տարբեր փառատոների, իսկ ավելի լայն հանրությանը հասանելի կդառնա 2017 թվականից:

Австралийские режиссеры сняли фильм об армянском шашлыке
Австралийские кинорежиссеры Мэтью Саллех и Роуз Такер сняли документальный фильм под названием "Барбекю", рассказывающий об искусстве приготовления шашлыка в разных странах мира, в том числе и в Армении, пишет "Новости Армения" со ссылкой на adelaidereview.com.
Работая над фильмом, режиссеры посетили за девять месяцев 12 стран. По словам Такер, они побывали в Швеции, на Филиппинах, в Монголии, затем отправились в Южную Африку, Армению, лагерь беженцев на границе Сирии и Иордании, в Японию, Австралию и Новую Зеландию, а в этом году посетили Уругвай, Мексику и вернулись в Техас, где и родилась идея сделать документальный фильм.
"Мы выбирали страны, которые хотим посетить, когда увидели видео, на котором престарелый мужчина рассказывает об армянском шашлыке, называя его лучшим в мире", - отметил второй режиссер Мэтью Саллех.
Режиссер добавил, что видео в сети опубликовала дочь старика, проживающая в Мельбурне.
По его словам, видео собрало около 5 млн. просмотров. "Нам оно показалось веселым. Мы просто написали им, и дедушка нашел для нас комнату в Армении", - сказал Саллех.
Как отмечает издание, фильм в ближайшие месяцы будет представлен на  различных фестивалях, а более широкий показ запланирован в 2017 году.