Հունասանի ԱԳՆ-ն կտրուկ արձագանք է տվել Էրդողանի հայտարարությանը
1923 թ. կնքված Լոզանի խաղաղ պայմանագրի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը կտրուկ արձագանք է առաջացրել Հունաստանում. պայմանագրի քննադատությունը Հունաստանի ԱԳՆ-ն գնահատել է որպես երկու երկրների միջև սահմանները կասկածի տակ դնելու ու տարածքային պահանջի փորձ հունական կղզիների նկատմամբ:
Հունաստանի ԱԳՆ-ն պահանջել է հարգել 1923թ. համաձայնագիրը՝ ասելով, որ ոչ ոք, այդ թվում Անկարան, չի կարող չճանաչել Լոզանի պայմանագիրը, ինչպես և ամբողջ միջազգային իրավունքը:
Էրդողանի հայտարարությունը բուռն արձագանք է առաջացրել հունական լրատվամիջոցներում: Թուրքիայի ղեկավարությունը ժամանակակից պատմության մեջ առաջին անգամ կասկածի տակ է դնում Լոզանի խաղաղ պայմանագիրը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հունաստանի կուսակցությունները համարում են, որ Թուրքիայի նախագահը պատահաբար չէ հենց այս պահը ընտրել իր հայտարարության համար, հաշվի առնելով, որ հիմա աշխուժացել են բանակցությունները կիպրյան խնդրի շուրջ ու լուծվում է փախստականների հարցը,որոնք Թուրքիայի տարածքից ԵՄ են ուղևորվում:

Greece Slams Erdogan’s Statement on the Borders
Greek diplomats and politicians have lashed out Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s remarks about the Lausanne Treaty, calling them an attempt to call into question the existing borders between two countries and the status of the Greek islands, Sputnik reports.
The Treaty of Lausanne was signed on July 24, 1923, by Great Britain, France, Italy, Japan, Greece, Romania, the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes and Turkey. It set the current borders of Turkey, documenting the dissolution of the Ottoman Empire.
Earlier on Thursday, Erdogan criticized the Lausanne Treaty, saying it was pushed by Turkey's opponents. He added that Turkey ceded islands to Greece, where there were Turkish sanctuaries and mosques.
Greece's Skai broadcaster reported, citing the country's diplomatic sources that the Treaty of Lausanne had been recognized by the entire civilized world and Turkey could not challenge it.