Հունասանի ԱԳՆ-ն կտրուկ արձագանք է տվել Էրդողանի հայտարարությանը
1923 թ. կնքված Լոզանի խաղաղ պայմանագրի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը կտրուկ արձագանք է առաջացրել Հունաստանում. պայմանագրի քննադատությունը Հունաստանի ԱԳՆ-ն գնահատել է որպես երկու երկրների միջև սահմանները կասկածի տակ դնելու ու տարածքային պահանջի փորձ հունական կղզիների նկատմամբ:
Հունաստանի ԱԳՆ-ն պահանջել է հարգել 1923թ. համաձայնագիրը՝ ասելով, որ ոչ ոք, այդ թվում Անկարան, չի կարող չճանաչել Լոզանի պայմանագիրը, ինչպես և ամբողջ միջազգային իրավունքը:
Էրդողանի հայտարարությունը բուռն արձագանք է առաջացրել հունական լրատվամիջոցներում: Թուրքիայի ղեկավարությունը ժամանակակից պատմության մեջ առաջին անգամ կասկածի տակ է դնում Լոզանի խաղաղ պայմանագիրը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հունաստանի կուսակցությունները համարում են, որ Թուրքիայի նախագահը պատահաբար չէ հենց այս պահը ընտրել իր հայտարարության համար, հաշվի առնելով, որ հիմա աշխուժացել են բանակցությունները կիպրյան խնդրի շուրջ ու լուծվում է փախստականների հարցը,որոնք Թուրքիայի տարածքից ԵՄ են ուղևորվում:

В Греции возмущены заявлениями Эрдогана о границах
Заявление президента Турции Тайипа Эрдогана о Лозаннском мирном договоре 1923 года вызвало крайне резкую реакцию в Греции - критику договора в МИД Греции расценили как попытку поставить под сомнение границы между двумя странами и претензии на греческие острова, сообщает РИА Новости.
Лозаннский мирный договор, подписанный в июле 1923 года между Великобританией, Францией, Италией, Японией, Грецией, Румынией, Югославией с одной стороны, и Турцией - с другой, установил новые границы Турции, юридически оформив тем самым распад Османской империи.
В МИДе Греции потребовали уважать соглашение 1923 года. "Лозаннский договор и все международное право являются реальностью в цивилизованном мире, и никто, в том числе Анкара, не может его не признавать. Все должны его уважать. Как бы болезненно это ни казалось", - заявили дипломатические источники журналистам, комментируя слова о несправедливых положениях договора.
Заявление Эрдогана стало главной новостью греческих СМИ, отодвинув все остальные темы на второй план. Впервые в современной истории руководство Турции открыто ставит под сомнение Лозаннский мирный договор, отметил телеканал Skai.