Apple-ը կասկածվում է տվյլաների՝ իրավապահներին փոխանցման մեջ
Apple ընկերությունը կասկածվում է IPhone-ից օգտվողների տվյալների պահպանման, իսկ այնուհետ դրանց՝ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու մեջ: Նման եզրակացության են եկել iMessage հավելվածի ուսումնասիրություններով զբաղվող անվտանգության մասնագետները: Այդ մասին, «Ռեգնում» գործակալության փոխանցմամբ, տեղեկացնում է «360» հեռուստաընկերությունը:
Երբ iMessage-ի օգտատերը ցանկանում է միանալ իր կոնտակտներին, Apple սերվերին գալիս է հարցում այն մասին, թե հասցեատիրոջը հաղորդագրությունն ուղարկել ինտերնետո՞վ, թե՞ sms հաղորդագրությունով: Այս ինֆորմացիան, որը պարունակում է նաև հաղորդագրության ուղարկման ժամն ու օրը, 30 օր պահպանվում է ընկերության տվյալների բազայում:
Ընկերությունում, մինչդեռ, հավաստիացնում են, որ iMessage-ի օգտագործում անվտանգ է, քանի որ գրագրության ձայնագրությունները պաշտպանված են միջանցիկ թվայնացումով: Բացի այդ, անցյալ տարվանից  iMessage, ինչպես նաև FaceTime հավելվածներում ներդված է օգտատիրոջ հաշվի երկփուլ համակարգ:

Apple подозревают в слежке
Корпорацию Apple заподозрили в хранении данных пользователей и последующей передаче их правоохранительным органам. К такому выводу пришли специалисты по безопасности, обратившие внимание на работу приложения iMessage, передает телеканал "360", сообщает ИА REGNUM.
Когда пользователь сервиса iMessage хочет связаться со своими контактами, на серверы Apple поступает запрос о том, послать ли адресату сообщение через интернет или по SMS. Эти данные, содержащие дату и время отправки, сохраняются в базе данных компании на 30 дней. В Apple подтверждают, что информация может быть передана органам правопорядка.
Однако в корпорации уверяют владельцев iPhone, что использование iMessage совершенно безопасно, так как для защиты переписки применено сквозное шифрование. Более того, с начала прошлого года введена двухэтапное подтверждение аккаунта в приложениях iMessage и FaceTime.
Тем не менее, в августе этого года специалистам по безопасности из Университета Джонса Хопкинса удалось взломать iMessage и получить доступ к переписке пользователей.