ՀՀ ԱԳՆ. Խորապես մտահոգված ենք Սիրիայում ռազմական իրավիճակի սրման կապակցությամբ
GSHverhzAhu25 Խորապես մտահոգված ենք վերջին օրերին Սիրիայում ռազմական իրավիճակի սրման կապակցությամբ. տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Առանձնահատուկ անհանգստություն է պատճառում հատկապես Հալեպի, այդ թվում նաև հայաբնակ թաղամասերի խաղաղ բնակչության դեմ զենքի խիստ դատապարտելի կիրառումը, որի հետևանքով կան մարդկային մեծաթիվ կորուստներ:
Մեր խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն ենք հայտնում զոհվածների և տուժածների ընտանիքներին և հարազատներին։
Հույս ենք հայտնում, որ սիրիական հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերն առավել վճռական կլինեն ահաբեկչության դեմ միասնական պայքարում և հաստատուն՝ բանակցությունների միջոցով խաղաղության վերականգնմանը։
Հիշեցնենք, որ Հալեպի հայկական թերթերից «Գանձասարը» հայտնել էր, որ այսօր վաղ առավոտից ահաբեկչական խմբավորումները հրթիռակոծում են Հալեպի Նոր Գյուղ և Վիլլաներ հայաշատ թաղամասերը: «Գանձասարի» տվյալներով Հալեպում այս պահին կա 5 հայ զոհ (Միրեյ, Արման և Բեթի Հինդոյաններ,Ծիլա Ջաբաղջուրյան, մյուս մահացածի ինքնությունը դեռևս հաստատված չէ) և 7 վիրավոր:

Официальная Армения обеспокоена происходящим в Сирии
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление в связи с эскалацией военной ситуации в Сирии. В заявлении сказано, в частности:
"Глубоко обеспокоены эскалацией военной ситуации в Сирии в последние дни. Особое беспокойство вызывает использование оружия против мирного населения Алеппо, в том числе против армянонаселенных районов, вследствие чего есть многочисленные человеческие жертвы.
Выражаем глубокие соболезнования членам семей и родным погибших и пострадавших.
Выражаем надежду на то, что все участвующие в переговорном процессе по урегулированию сирийского конфликта будут более решительными в совместной борьбе с терроризмом и непреклонны в вопросе восстановления мира посредством переговорного процесса".
Напомним, что армянская газета Алеппо "Гандзасар" сообщила, что вчера с раннего утра террористические группировки подвергают ракетному обстрелу армянонаселенные районы Алеппо Нор Гюх и Вилланер. По данным газеты "Гандзасар", число погибших армян в Алеппо составляет 5 человек (Мирей, Арман и Бетти Хиндояны, Цила Джабагджурян, личность другого погибшего еще не установлена), еще 7 человек ранены.