Կատալոնիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել անկախության հարցով հանրաքվեի անցկացմանը
Կատալոնիայի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել 2017 թվականի սեպտեմբերին տարածաշրջանի անկախության հարցով հանրաքվեի անցկացմանը, հայտնում է Reuters-ը։
Ավելի վաղ այդ ժամկետներում հանրաքվեի անցկացման մտադրության մասին հայտարարել էր Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը։ Նա նշել էր, որ Մադրիդը հրաժարվում է բանակցություններ վարել հանրաքվեի հնարավորության մասին, որը կանցկացվի նաև առանց կենտրոնական իշխանությունների համաձայնության։
Կատալոնիայի խորհրդարանն անցած տարվա նոյեմբերի 9-ին ընդունել էր բանաձև՝ հռչակելով հանրապետական կառավարման ձևով անկախ պետության ստեղծման գործընթացի սկիզբ։

Catalonia to Hold Independence Referendum in 2017
Catalonia’s parliament voted on Thursday in favour of holding a referendum on independence in September 2017 – posing a new headache for Spain’s central government, which has consistently rejected the idea, Euronews reports.
One of Spain's richest regions, Catalonia has repeatedly fought Madrid over its right to secede. Regional president Puigdemont has vowed to proceed with the referendum even without Spain's blessing, DW reports.
According to recent polls, around 48 percent of Catalans supports secession, though that number is down a few percentage points from a few years ago.