Կատալոնիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել անկախության հարցով հանրաքվեի անցկացմանը
Կատալոնիայի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել 2017 թվականի սեպտեմբերին տարածաշրջանի անկախության հարցով հանրաքվեի անցկացմանը, հայտնում է Reuters-ը։
Ավելի վաղ այդ ժամկետներում հանրաքվեի անցկացման մտադրության մասին հայտարարել էր Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը։ Նա նշել էր, որ Մադրիդը հրաժարվում է բանակցություններ վարել հանրաքվեի հնարավորության մասին, որը կանցկացվի նաև առանց կենտրոնական իշխանությունների համաձայնության։
Կատալոնիայի խորհրդարանն անցած տարվա նոյեմբերի 9-ին ընդունել էր բանաձև՝ հռչակելով հանրապետական կառավարման ձևով անկախ պետության ստեղծման գործընթացի սկիզբ։

Парламент Каталонии одобрил проведение референдума о независимости
Парламент Каталонии проголосовал за проведение в сентябре 2017 года референдума по вопросу независимости региона, передает РИА Новости.
Ранее о намерении провести референдум в данные сроки заявлял глава каталонского правительства Карлес Пучдемон. Он отметил, что Мадрид отказывается вести переговоры о возможности референдума, который будет проведен и без согласия центральных властей.
Парламент Каталонии 9 ноября прошлого года принял резолюцию, провозглашающую "начало процесса создания независимого государства с республиканской формой правления".