ԱՄՆ Դենվեր քաղաքը ճանաչել է Արցախի անկախությունը
ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի Դենվեր քաղաքի քաղաքապետ Մայքլ Հենքոքը 2016 թվականի սեպտեմբերի 21-ը պաշտոնապես ճանաչել է որպես «Հայկական Անկախության օր»` հայկական երկու պետությունների` Հայաստանի և Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբից:
Հայ դատի ԱՄՆ Արմտյան ափի հանձնախմբի ղեկավար Էլեն Ասատրյանը ողջունել է Դենվերի քաղաքապետի որոշումը` ընդգծելով, որ Արցախի ճանաչմամբ` նա բարձրացրել է իրազեկությունը մարդու իրավունքների խնդիրների, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից 2016 թվականի ապրիլին հակահայկական հանցագործությունների իրականացման հետ կապված:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Հենքոքի վարչակազմին մարդու համընդհանուր իրավունքներին աջակցելու, այդ թվում և Արցախի անկախությունը ճանաչելու, ինչպես նաև շարունակական պայքարի համար, որն ուղղված է պահպանելու քրիստոնեական ժառանգությունը և պաշտպանելու ազատատենչ հայ բնակչությանը այն բանակից, որը ոչնչացնում է միջնադարյան հուշարձանները և տանջում քաղաքացիներին ու զինվորներին»,- նշել է Ասատրյանը:
Դենվերի քաղաքապետի ստորագրած հռչակագրում մասնավորապես ասվում է. «Դենվերը հազարավոր աշխատասեր ու հայրենանվեր հայերի օրրանն է, որտեղ հաստատվել են տասնամյակներ առաջ: 2016թ. հայկական երկու պետությունները` Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը) տոնում են անկախության հռչակման 25-ամյակը: Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարը` հանուն հայկական ինքնության պահպանման, սեփական սահմանները պատերազմական հանցագործություններից զերծ պահելու: Դենվերը շնորհավորում է հայկական համայնքին` սեփական ժառանգությանը հավատարիմ մնալու հանձնառության, հայրենիքին նվիրվածության, չնայած մարտահրավերներին` ժողովրդին ծառայելու մղումների համար»:

Денвер (США) признал независимость Карабаха
Город Денвер американского штата Колорадо по решению мэра Майкла Хенкока признал 21 сентября "Армянским днем независимости" двух армянских государств – Республики Армения и Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика), сообщает Panarmenian.net.
В резолюции, подписанной мэром Денвера, в частности, говорится: "Денвер является местом жительства тысяч трудолюбивых и патриотически настроенных армян, обосновавшихся здесь десятки лет назад. В 2016 году два армянских государства – Республика Армения и Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) празднуют 25-летие своей независимости. Народ Арцаха (Карабах) продолжает борьбу за сохранение своей идентичности, за защиту своих границ от войны. Денвер поздравляет армянскую общину за верность своему наследию, преданность родине и служение народу, несмотря на вызовы".
Напомним: Денвер (Denver) - крупнейший город и столица штата Колорадо (Colorado). Денвер расположен в центральной части США между Скалистыми горами (Rocky Mountains) на западе и Великими равнинами (High Plains) на востоке. Город занимает площадь более 400 кв.км. и располагается на 1609 метров выше уровня моря. Часто Денвер называют "Mile High City" ("город на высоте мили"). Население Денвера - около 650 тысяч жителей. Общее количество жителей, проживающих в городской агломерации Денвера, превышает 2,5 миллиона.