Ալիևի մոտ ամրապնդվում է ամենաթողության զգացումը. Քոչարյան
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է news.am լրատվական կայքի հարցին` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի արձագանքը ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությանը:
«Իլհամ Ալիևի արձագանքը հետևանք է այն բանի, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները երկար ժամանակ հանդուրժում են նրա սադրիչ հռետորաբանությունն ու գործելաոճը», - նշել է Քոչարյանը:
«Հենց համանախագահների այդ մոտեցման պատճառով է, որ Ալիևի մոտ ամրապնդվում է ամենաթողության զգացումը, ու Բաքուն ավելի է սաստկացնում իր անհարգալից կեցվածքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ու նրանց առաջարկությունների հանդեպ։
Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին բանակցությունների առաջ մղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այլև փաստացի մերժում է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման՝ համանախագահ երկրների կողմից առաջարկված հիմնարար սկզբունքները»։

The Approach of the Co-Chairs Has Led to the Enhancement of Aliyev’s Sense of Impunity: Kocharyan
Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan answered to the question of News.am, commenting on the remarks of the President of Azerbaijan on the US State Secretary’s statement regarding the Karabakh issue.
"Ilham Aliyev’s remarks are result of the fact that the OSCE Minsk Group Co-Chair countries have long tolerated his provocative rhetoric and behavour," Kocharyan said.
"That very approach of the Co-Chairs has led to the enhancement of Aliyev’s sense of impunity, and Baku has further intensified its disrespectful stance towards the OSCE Minsk Group Co-Chairs and their proposals.
Azerbaijan not only refuses to implement the agreements reached during the Vienna and St. Petersburg summits aimed at creating necessary conditions for the advancement of negotiations, but also actually rejects the basic principles proposed by the Co-Chair countries for the exclusively peaceful settlement of the issue".