Ալիևի մոտ ամրապնդվում է ամենաթողության զգացումը. Քոչարյան
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է news.am լրատվական կայքի հարցին` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի արձագանքը ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությանը:
«Իլհամ Ալիևի արձագանքը հետևանք է այն բանի, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները երկար ժամանակ հանդուրժում են նրա սադրիչ հռետորաբանությունն ու գործելաոճը», - նշել է Քոչարյանը:
«Հենց համանախագահների այդ մոտեցման պատճառով է, որ Ալիևի մոտ ամրապնդվում է ամենաթողության զգացումը, ու Բաքուն ավելի է սաստկացնում իր անհարգալից կեցվածքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ու նրանց առաջարկությունների հանդեպ։
Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին բանակցությունների առաջ մղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այլև փաստացի մերժում է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման՝ համանախագահ երկրների կողմից առաջարկված հիմնարար սկզբունքները»։

Кочарян: у Алиева укрепляется чувство вседозволенности
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал сайту News.am реакцию президента Азербайджана в связи с заявлением госсекретаря США по Карабаху.
"Реакция Ильхама Алиева является следствием того, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ долгое время терпят его провокационную риторику и поведение.
Именно из-за этого подхода сопредседателей у Алиева укрепляется чувство вседозволенности, и Баку все больше демонстрирует неуважительное отношение к странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ и их предложениям.
Азербайджан не только отказывается выполнять договоренности, достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге по созданию условий для продвижения переговоров, но и фактически отвергает предложенные странами-сопредседателями базовые принципы по урегулированию конфликта исключительно мирным путем", - сказал Кочарян.