Աշխարհում ամեն յոթ վայրկյանը մեկ 15-ից ցածր տարիքի աղջիկ է ամուսնանում. զեկույց
Աշխարհում յուրաքանչյուր յոթ վայրկյանում 15-ից ցածր տարիքի աղջիկ է ամուսնանում: Այդ մասին ասված է Save the Children բարեգործական կազմակերպության զեկույցում:
Վաղ ամուսնություններն առանձնապես տարածված են աղքատ երկրներում, որտեղ տեղի են ունենում զինված հակամարտություններ և հումանիտար ճգնաժամեր: Օրինակ, հաճախ աղջիկներին ամուսնացնում են փախստականների ընտանիքներում, որպեսզի նրանց փրկեն աղքատությունից:
Կազմակերպության զեկույցում կազմվել է աշխարհի երկրների վարկանիշը՝ կախված այն հնարավորություններից, որ նրանք տալիս են աղջիկներին: Վարկանիշի վերջնամասում գտնվում են Նիգերը, Չադը, Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունը, Մալին և Սոմալին: Բոլոր այս երկրներում աղջիկները վաղ են ամուսնանում և վաղ են երեխաներ ունենում, նրանք հաճախ են մահանում ծննդաբերելիս և հազվադեպ են կրթություն ստանում:

Доклад: в мире каждые семь секунд выходит замуж девочка младше 15 лет
В мире каждые семь секунд выходит замуж девушка младше 15 лет, говорится в докладе благотворительной организации Save the Children.
Ранние браки особенно распространены в бедных странах, в которых происходят вооруженные конфликты и гуманитарные кризисы, передает BBC. Например, часто девочек выдают замуж в семьях беженцев, чтобы спасти их от бедности.
В докладе организации составлен рейтинг стран мира в зависимости от возможностей, которые они дают девочкам.  В конце рейтинга находятся Нигер, Чад, Центральноафриканская Республика, Мали и Сомали. Во всех этих странах девочки рано вступают в брак и рано заводят детей, часто умирают при родах и редко получают образование.
Рейтинг возглавили страны Северной Европы: Швеция, Финляндия и Норвегия. США оказались лишь на 32-ом месте рейтинга во многом из-за высокой материнской смертности.