Հաղթած «Վրացական երազանքն» ավելի անկաշկանդ արտաքին քաղաքականություն կվարի. Նարեկ Մինասյան
Հարևան Վրաստանում հոկտեմբերի 8-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանի հետ:
- Վրաստանի ԿԸՀ-ն արդեն ամփոփել է ընտրությունների 100% քվեները: Ինչպե՞ս կգնահատեիք հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները:
- Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններն անցան բավական թեժ և լարված մթնոլորտում: Ինչպես արդեն հայտնի է, ընտրությունների արդյունքում համամասնական ընտրակարգով խորհրդարան են անցել երեք կուսակցություններ՝ Վրացական երազանք (48.65%), Միացյալ ազգային շարժում կուսակցությունը (27.12%) և Վրաստանի հայրենասերների ալյանս ընդդիմադիր դաշինքը (5%): Ինչ վերաբերում է մեծամասնական ընտրակարգին (73 մանդատ), ապա դեռևս անորոշ է շուրջ 50 մանդատի ճակատագիրը, և հաղթող թեկնածուին պարզելու համար պետք է կայանա ընտրությունների երկրորդ փուլ:
Վրաստանի որոշ ընտրատարածքներում քվեարկության ընթացքն աչքի ընկավ բազում ընտրախախտումներով, ընդհուպ՝ ընտրատեղամասեր ավիրելու դեպքեր գրանցվեցին (օրինակ՝ ադրբեջանաբնակ Մառնեուլիի շրջանում): Չնայած այս ամենին՝ միջազգային դիտորդները, ընդհանուր առմամբ, լեգիտիմ և ժողովրդավարական գնահատեցին ընտրությունները՝ թեև դրանք որակելով «ոչ իդեալական»: Ի տարբերություն միջազգային դիտորդների՝ տեղական դիտորդների կողմից ընտրությունների գնահատականն համեմատաբար ավելի բացասական էր: Այնուամենայնիվ, ինչպես փաստում են տարբեր դիտորդական առաքելություններ, արձանագրված խախտումները որևէ կերպ չեն կարող ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմությանը, ապա որոշ ուժեր արդեն ընդունել են ընտրությունների արդյունքները: Սակայն գլխավոր ընդդիմադիր Միացյալ ազգային շարժում կուսակցությունը կարծես թե դժգոհ է: Կուսակցության ղեկավարությունն արդեն հայտարարել է, որ մշակում է գործողություների ծրագիր, սակայն դեռևս հստակ չէ, թե որ ուղղությամբ կընթանա գործընթացը: Ըստ էության, դիտարկվում է գործողությունների 2 հիմնական տարբերակ՝ կարճաժամկետ, երբ Միացյալ ազգային շարժումը կփորձի գնալ հեղափոխական ցնցումների, և երկարաժամկետ, երբ օգտվելով խորհրդարանական հիմնական և համակարգային ընդդիմադիր ուժի «մենաշնորհից»՝ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում նա կփորձի հնարավորինս ամրապնդել իր դիրքերը՝ ի հաշիվ իշխանությունների ձախողումների:
- Իշխող Վրացական երազանքին հաջողվեց պահպանել իշխանությունը: Ներքաղաքական լուրջ փոփոխություններ կարելի՞ է ակնկալել:
- Հնարավոր փոփոխությունների մասին խոսելիս պետք է ուշադրություն դարձնել երկու կարևոր հանգամանքի վրա. նախ բավական մեծ է հավանականությունը, որ Վրացական երազանքը մեծամասնական որոշ ընտրատարածքներում ընտրությունների երկրորդ փուլից հետո կկարողանա խորհրդարանում ստանալ սահմանադրական մեծամասնություն, այսինքն՝ 150 պատգամավորական մանդատից 113-ը: Բացի այդ, ի տարբերություն 2012թ.-ի խորհրդարանական ընտրությունների, որտեղ Վրացական երազանքը ներկայացված է 6 կուսակցությունից կազմված դաշինքով, այս ընտրություններին Վրացական երազանքը չգնաց նման կոնսոլիդացիայի: Սա նշանակում է, որ 2016-2020թթ. իշխանությունները երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությունը մշակելիս կաշկանդված չեն լինի այս կամ այն կոալիցիոն գործընկերոջ նախասիրություններով և հանդես կգան առավել համարձակ և մեծ պատասխանատվություն ենթադրող նախաձեռնություններով:
Բացի այդ՝ սահմանադրական մեծամասնությունը իշխող Վրացական երազանքին հնարավորություն կտա գնալու երկու կարևոր փոփոխության՝ ընտրական օրենսգրքի փոփոխության (ապահովելով անցում խառն ընտրակարգից 100% համամասնական ընտրակարգի) և սահմանադրական բարեփոխումների, որի հիմնական խնդիրը կլինի նախագահի լիազորությունների կրճատումը և դրա փոխարեն վարչապետին առավել լայն իրավասություններով օժտելը: Թերևս, սրանք են այն հիմնական առաջնահերթություններն, որոնք փորձելու է կյանքի կոչել Վրացական երազանքը:
- Խորհրդարանական այս ընտրություններն ինչ-որ կերպ կազդե՞ն հայ-վրացական հարաբերությունների վրա:
- Նախ նշեմ, որ Վրաստանի խորհրդարան են անցել երեք հայ պատգամավորներ (իսկ ազգությամբ ադրբեջանցի՝ 4), ովքեր ներկայացնում են հենց Վրացական երազանք կուսակցությունը: Հայ պատգամավորների ներկայությունը վրացական խորհրդարանում բավական կարևոր է ինչպես հայկական համայնքին, Հայաստանին առնչվող խնդիրների բարձրաձայնման, այնպես էլ ազգությամբ ադրբեջանցի պատգամավորներին հակազդելու տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է հայ-վրացական հարաբերություններին, ապա այս ընտրությունները էական ազդեցություն չեն ունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա: Հարաբերությունների զարգացման խնդիրը երկկողմ հետևողական աշխատանքով է պայմանավորված: Պետք է նշել, որ Հայաստանի և Վրաստանի իշխանությունների միջև վերջին շրջանում բավական հաջող երկխոսություն է նկատվում, և Վրացական երազանքի կողմից իշխանության պահպանումն առնվազն հիմք է տալիս ենթադրելու, որ դա կշարունակվի: Մյուս կողմից, ինչպես նշեցի, Վրացական երազանքը կառավարման այս շրջանում առավել անկաշկանդ արտաքին քաղաքականություն վարելու հնարավորություն ունի, և այդ համատեքստում ամենաառանցքային խնդիրներից մեկը թերևս ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորումն է, ինչն անուղղակի ձևով իր դրական ազդեցությունը կունենա նաև Հայաստանի համար:

Нарек Минасян: победившая "Грузинская мечта" будет вести более раскованную внешнюю политику
- ЦИК Грузии уже подсчитал 100% избирательных бюллетеней. Как бы Вы оценили прошедшие 8-го октября парламентские выборы в Грузии?
- Парламентские выборы в Грузии прошли в напряженной атмосфере. Как уже известно, в результате выборов по пропорциональной системе в парламент прошли три партии – "Грузинская мечта" (48.65%), партия "Единое национальное движение" (27.12%) и оппозиционный Альянс патриотов Грузии (5%). Что касается мажоритарной системы (75 мандатов), то еще не ясна судьба 50-и мандатов, и для выявления победителя необходим второй тур.
На некоторых избирательных участках голосование отличилось многочисленными нарушениями. Были даже зафиксированы случаи разгрома избирательных участков, например, в населенном азербайджанцами районе Марнеули. Несмотря на все это, международные наблюдатели в целом оценили выборы как легитимные и демократические, хотя и охарактеризовали их как "не идеальные". В отличие от международных наблюдателей, оценка выборов со стороны местных наблюдателей была более отрицательной. Тем не менее, как это фиксируют различные мониторинговые миссии, выявленные нарушения никоим образом не могли повлиять на окончательные результаты выборов.
Что касается оппозиции, то определенные силы уже признали результаты выборов. Однако Единое национальное движение – главная оппозиционная сила, кажется, осталась недовольной. Руководство партии уже объявило, что вырабатывает программу действий, но еще не ясно, в каком направлении пойдут процессы. По сути, рассматриваются два основных варианта действий – краткосрочный, когда "Единое национальное движение" попытается пойти на революционные потрясения и долговременный вариант, когда, пользуясь монопольным положением основной и системной парламентской оппозиционной силы, оно в последующие пять лет попытается по возможности закрепить свои позиции за счет провалов властей.
- Правящей "Грузинской мечте" удалось сохранить власть. Можно ли ожидать внутриполитических серьезных изменений?
- Говоря о возможных изменениях, необходимо обратить внимание на два важных обстоятельства: во-первых, достаточно велика вероятность того, что "Грузинская мечта" на некоторых избирательных участках после второго тура голосования может получить в парламенте конституционное большинство, т.е. 113 мандатов из 150-ти. Кроме того, в отличие от 2012-го года, когда "Грузинская мечта" была представлена альянсом из 6-и партий, на последних выборах она не пошла на подобную консолидацию. Это означает, что в 2016-2020-ых годах власти страны при разработке внутренней и внешней политики не будут скованы предпочтениями того или иного коалиционного партнера и выступят с более решительными инициативами, предполагающими, конечно, и большую ответственность.
Кроме того, при наличии конституционного большинства у правящей "Грузинской мечты" будет больше возможностей пойти на две важные реформы – реформу избирательного Кодекса (обеспечив переход со смешанной избирательной системы к 100%-й пропорциональной) и конституционные реформы, основная задача которой – сокращение президентстких полномочий - при передаче премьер-министру более широких прав.
Возможно, это и есть основные приоритеты, которые попытается воплотить в жизнь "Грузинская мечта".
- Отразятся каким-либо образом последние парламентские выборы на армяно-грузинские отношения?
- Во-первых, отмечу, что в парламент Грузии прошли три депутата-армянина (азербайджанцев – 4), которые представляют именно "Грузинскую мечту". Присутствие армянских депутатов в грузинском парламенте очень важно для армянской общины, как для того, чтобы поднимать вопросы, касающиеся Армении, так и для противостояния депутатам-азербайджанцам.
Что касается армяно-грузинских отношений, то эти выборы не будут иметь существенного влияния на них. Вопрос развития отношений обусловлен двусторонней последовательной работой. Необходимо отметить, что в последнее время наблюдается достаточно удачный диалог между властями Армении и Грузии, и сохранение власти "Грузинской мечтой", как минимум, дает основание предположить, что он будет продолжен. С другой стороны, как я уже отметил, в новый период правления "Грузинская мечта" имеет возможность проводить более раскованную внешнюю политику, и в этом контексте одной из самых ключевых задач, возможно, является урегулирование российско-грузинских отношений, что непосредственно будет иметь положительное влияние для Армении.