Հաղթած «Վրացական երազանքն» ավելի անկաշկանդ արտաքին քաղաքականություն կվարի. Նարեկ Մինասյան
Հարևան Վրաստանում հոկտեմբերի 8-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանի հետ:
- Վրաստանի ԿԸՀ-ն արդեն ամփոփել է ընտրությունների 100% քվեները: Ինչպե՞ս կգնահատեիք հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները:
- Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններն անցան բավական թեժ և լարված մթնոլորտում: Ինչպես արդեն հայտնի է, ընտրությունների արդյունքում համամասնական ընտրակարգով խորհրդարան են անցել երեք կուսակցություններ՝ Վրացական երազանք (48.65%), Միացյալ ազգային շարժում կուսակցությունը (27.12%) և Վրաստանի հայրենասերների ալյանս ընդդիմադիր դաշինքը (5%): Ինչ վերաբերում է մեծամասնական ընտրակարգին (73 մանդատ), ապա դեռևս անորոշ է շուրջ 50 մանդատի ճակատագիրը, և հաղթող թեկնածուին պարզելու համար պետք է կայանա ընտրությունների երկրորդ փուլ:
Վրաստանի որոշ ընտրատարածքներում քվեարկության ընթացքն աչքի ընկավ բազում ընտրախախտումներով, ընդհուպ՝ ընտրատեղամասեր ավիրելու դեպքեր գրանցվեցին (օրինակ՝ ադրբեջանաբնակ Մառնեուլիի շրջանում): Չնայած այս ամենին՝ միջազգային դիտորդները, ընդհանուր առմամբ, լեգիտիմ և ժողովրդավարական գնահատեցին ընտրությունները՝ թեև դրանք որակելով «ոչ իդեալական»: Ի տարբերություն միջազգային դիտորդների՝ տեղական դիտորդների կողմից ընտրությունների գնահատականն համեմատաբար ավելի բացասական էր: Այնուամենայնիվ, ինչպես փաստում են տարբեր դիտորդական առաքելություններ, արձանագրված խախտումները որևէ կերպ չեն կարող ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմությանը, ապա որոշ ուժեր արդեն ընդունել են ընտրությունների արդյունքները: Սակայն գլխավոր ընդդիմադիր Միացյալ ազգային շարժում կուսակցությունը կարծես թե դժգոհ է: Կուսակցության ղեկավարությունն արդեն հայտարարել է, որ մշակում է գործողություների ծրագիր, սակայն դեռևս հստակ չէ, թե որ ուղղությամբ կընթանա գործընթացը: Ըստ էության, դիտարկվում է գործողությունների 2 հիմնական տարբերակ՝ կարճաժամկետ, երբ Միացյալ ազգային շարժումը կփորձի գնալ հեղափոխական ցնցումների, և երկարաժամկետ, երբ օգտվելով խորհրդարանական հիմնական և համակարգային ընդդիմադիր ուժի «մենաշնորհից»՝ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում նա կփորձի հնարավորինս ամրապնդել իր դիրքերը՝ ի հաշիվ իշխանությունների ձախողումների:
- Իշխող Վրացական երազանքին հաջողվեց պահպանել իշխանությունը: Ներքաղաքական լուրջ փոփոխություններ կարելի՞ է ակնկալել:
- Հնարավոր փոփոխությունների մասին խոսելիս պետք է ուշադրություն դարձնել երկու կարևոր հանգամանքի վրա. նախ բավական մեծ է հավանականությունը, որ Վրացական երազանքը մեծամասնական որոշ ընտրատարածքներում ընտրությունների երկրորդ փուլից հետո կկարողանա խորհրդարանում ստանալ սահմանադրական մեծամասնություն, այսինքն՝ 150 պատգամավորական մանդատից 113-ը: Բացի այդ, ի տարբերություն 2012թ.-ի խորհրդարանական ընտրությունների, որտեղ Վրացական երազանքը ներկայացված է 6 կուսակցությունից կազմված դաշինքով, այս ընտրություններին Վրացական երազանքը չգնաց նման կոնսոլիդացիայի: Սա նշանակում է, որ 2016-2020թթ. իշխանությունները երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությունը մշակելիս կաշկանդված չեն լինի այս կամ այն կոալիցիոն գործընկերոջ նախասիրություններով և հանդես կգան առավել համարձակ և մեծ պատասխանատվություն ենթադրող նախաձեռնություններով:
Բացի այդ՝ սահմանադրական մեծամասնությունը իշխող Վրացական երազանքին հնարավորություն կտա գնալու երկու կարևոր փոփոխության՝ ընտրական օրենսգրքի փոփոխության (ապահովելով անցում խառն ընտրակարգից 100% համամասնական ընտրակարգի) և սահմանադրական բարեփոխումների, որի հիմնական խնդիրը կլինի նախագահի լիազորությունների կրճատումը և դրա փոխարեն վարչապետին առավել լայն իրավասություններով օժտելը: Թերևս, սրանք են այն հիմնական առաջնահերթություններն, որոնք փորձելու է կյանքի կոչել Վրացական երազանքը:
- Խորհրդարանական այս ընտրություններն ինչ-որ կերպ կազդե՞ն հայ-վրացական հարաբերությունների վրա:
- Նախ նշեմ, որ Վրաստանի խորհրդարան են անցել երեք հայ պատգամավորներ (իսկ ազգությամբ ադրբեջանցի՝ 4), ովքեր ներկայացնում են հենց Վրացական երազանք կուսակցությունը: Հայ պատգամավորների ներկայությունը վրացական խորհրդարանում բավական կարևոր է ինչպես հայկական համայնքին, Հայաստանին առնչվող խնդիրների բարձրաձայնման, այնպես էլ ազգությամբ ադրբեջանցի պատգամավորներին հակազդելու տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է հայ-վրացական հարաբերություններին, ապա այս ընտրությունները էական ազդեցություն չեն ունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա: Հարաբերությունների զարգացման խնդիրը երկկողմ հետևողական աշխատանքով է պայմանավորված: Պետք է նշել, որ Հայաստանի և Վրաստանի իշխանությունների միջև վերջին շրջանում բավական հաջող երկխոսություն է նկատվում, և Վրացական երազանքի կողմից իշխանության պահպանումն առնվազն հիմք է տալիս ենթադրելու, որ դա կշարունակվի: Մյուս կողմից, ինչպես նշեցի, Վրացական երազանքը կառավարման այս շրջանում առավել անկաշկանդ արտաքին քաղաքականություն վարելու հնարավորություն ունի, և այդ համատեքստում ամենաառանցքային խնդիրներից մեկը թերևս ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորումն է, ինչն անուղղակի ձևով իր դրական ազդեցությունը կունենա նաև Հայաստանի համար:

The Winning "Georgian Dream" will have Less Constraints in Its Foreign Politics: Narek Minasyan
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with an expert at "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research, political scientist Narek Minasyan on the Parliamentary elections of Georgia held on October 8.
- Georgian CEC has finalized the 100% of the votes in the elections. How would you assess the October 8 parliamentary elections in Georgia?
- Georgia's parliamentary elections were held in a tense and strained atmosphere. As we already know, as a result of the elections under the proportional system three parties passed to the parliament - the Georgian Dream (48.65%), the United National Movement Party (27.12%) and the opposition bloc Alliance of Patriots of Georgia (5%). As for the majoritarian system (73 seats), the fate of about 50 seats is still uncertain, and a second round of elections should be held to determine the winning candidates.
In some polling stations in Georgia numerous violations were recorded during the voting process, even polling stations were destroyed (for example Azerbaijani-inhabited Marneuli region). Despite this, the international observers generally assessed the elections as legitimate and democratic, despite describing them as "not ideal." In contrast to the assessment of international observers, the local observers’ assessments of the elections were relatively more negative. However, the violations will in no way affect the outcome of the elections.
As for the opposition, some parties have already accepted the results. But the main opposition United National Movement Party seems to be unhappy. The party leadership has already announced that it is developing an action plan, but it is not yet clear in which direction the process will proceed. Most probably, 2 main options are being considered - short-term, when the United National Movement will try to go to the revolutionary upheavals, and long term, while taking advantage of the fundamental and systemic "monopoly" of the opposition in the next 5 years, it will try to strengthen its positions at the expense of government’s failures.
- Georgian Dream was able to preserve its power. Should we expect serious changes in the domestic politics?
- When talking about possible changes, one should focus on two important factors: first, there is a possibility that after the second round of elections in some majoritarian constituencies Georgian Dream will be able to get a constitutional majority in the parliament, that is, 113 of 150 seats in the Parliament. Furthermore, unlike the 2012 parliamentary elections, where the Georgian Dream coalition was made up of 6 parties, during these elections Georgian Dream did not resort to such a step. This means that in 2016-2020 the authorities, when developing domestic and foreign policy of the country will not be bound by any coalition partner preferences and initiatives demanding great responsibility.
In addition, the constitutional majority of the ruling Georgian Dream will give it an opportunity to make two important changes – amendments in the Electoral Code (ensuring transition from mixed to 100% proportional election system) and constitutional reforms, the main task of which will be to reduce the powers of the president and instead give the prime minister wider powers. Perhaps, these are the main priorities the Georgian Dream will try to carry out.
- Will the Parliamentary elections in any way influence the Armenian-Georgian relations?
- First of all I should mention that three Armenian deputies passed to the Georgian parliament (and 4 of Azerbaijani origin), who represent the Georgian Dream party. The presence of the Armenian MPs in the Georgian Parliament is very important for the community to raise issues related to Armenia and also in terms of countering Azeri parliamentarians. As for the Armenian-Georgian relations, these elections will not have a significant impact on bilateral relations. The development of bilateral relations is conditioned by consistent work of the sides. It should be noted that the recent dialogue between Armenia and the Georgian government has been quite successful, and the maintenance of power by the Georgian Dream gives at least basis to believe that it will continue. On the other hand, as I mentioned, the Georgian Dream has an opportunity to carry out foreign policy without any constraints and in this context one of the most important aspects is the normalization of Georgian-Russian relations, which indirectly will also have a positive impact for Armenia.