Կարո Փայլանը հայտարարել է Էրդողանին դատի տալու մտադրության մասին
Թուրքիայի Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության անդամ, հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանն այսօր պատրաստվում է դատի տալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին: Փայլանն այս մասին հայտարարել է twitter-ի իր պաշտոնական էջում:
Հայազգի պատգամավորին զայրացրել են Էրդողանի`տրապիզոնյան հանրահավաքի ընթացքում արած մի շարք ռասիստական հայտարարությունները: «Հիշեք, թե ձեզ ինչ էի ասում: Մի օր չե՞նք մեռնելու: Բայց տղամարդու պես մեռնել կա, մեկ էլ մադամի պես մեռնել կա», - ասել էր Էրդողանը տրապիզոնցիներին:
Այստեղ Կարո Փայլանն ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ Էրդողանն օգտագործում է հենց «մադամ» բառը, այսինքն՝ մատնանշում է ոչ թե մահմեդական, այլ հենց եվրոպացի կամ քրիստոնյա կանանց,  փոխանցում է tert.am-ը:
Փայլանը, իր էջում կիսվելով Էրդողանի ելույթի տեսանյութով, նշել է, որ ուշադիր հետևելու դեպքում նատելի է, թե ինչպես է Էրդողանը գոհ ժպտում, երբ տրապիզոնցիները վանկարկում են «Հայի վիժվածքները մեզ չեն կարող վհատեցնել»:  «Ժողովուրդը հայհոյում է հային: Բնավ չի միջամտում: Վաղը մեղադրանք եմ ներկայացնելու», - գրել է Փայլանը twitter-ի իր էջում:

Garo Paylan is Going to Sue Erdogan
A member of HDP party, Armenian MP Garo Paylan is going to sue the Turkish President Recep Tayyip Erdogan. Paylan declared this on his Twitter.
A number of racist statements made by Erdogan during a rally angered Paylan. "Remember what I told you. We will all die one day, yes? But you can die like a man and can die as Madame," Erdogan told the residents of Trabzon.
Garo Paylan draws attention to the fact that Erdogan is using the word "Madame", that is, he points non-Muslim, European or Christian women, Tert.am informs.
Paylan, sharing the video of Erdogan's speech on his page, said that when looking attentively one can notice how Erdogan smiles with satisfaction when Trabzon residents were chanting "Armenian vermin cannot discourage us."
"People curse the Armenians. (Erdogan) does not intervene. Tomorrow I will present charges," he wrote on his page.