Կարո Փայլանը հայտարարել է Էրդողանին դատի տալու մտադրության մասին
Թուրքիայի Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության անդամ, հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանն այսօր պատրաստվում է դատի տալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին: Փայլանն այս մասին հայտարարել է twitter-ի իր պաշտոնական էջում:
Հայազգի պատգամավորին զայրացրել են Էրդողանի`տրապիզոնյան հանրահավաքի ընթացքում արած մի շարք ռասիստական հայտարարությունները: «Հիշեք, թե ձեզ ինչ էի ասում: Մի օր չե՞նք մեռնելու: Բայց տղամարդու պես մեռնել կա, մեկ էլ մադամի պես մեռնել կա», - ասել էր Էրդողանը տրապիզոնցիներին:
Այստեղ Կարո Փայլանն ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ Էրդողանն օգտագործում է հենց «մադամ» բառը, այսինքն՝ մատնանշում է ոչ թե մահմեդական, այլ հենց եվրոպացի կամ քրիստոնյա կանանց,  փոխանցում է tert.am-ը:
Փայլանը, իր էջում կիսվելով Էրդողանի ելույթի տեսանյութով, նշել է, որ ուշադիր հետևելու դեպքում նատելի է, թե ինչպես է Էրդողանը գոհ ժպտում, երբ տրապիզոնցիները վանկարկում են «Հայի վիժվածքները մեզ չեն կարող վհատեցնել»:  «Ժողովուրդը հայհոյում է հային: Բնավ չի միջամտում: Վաղը մեղադրանք եմ ներկայացնելու», - գրել է Փայլանը twitter-ի իր էջում:

Каро Пайлан заявил о своем намерении подать в суд на президента Турции
Депутат турецкого парламента армянского происхождения, член Народно-демократической партии Турции Каро Пайлан готовится подать сегодня в суд на президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Как передает tert.am, об этом Пайлан написал в своем микроблоге Twitter.
Депутата армянского происхождения возмутил ряд расистских заявлений в ходе митингов в Трабзоне.
"Вспомните, что я вам говорил. Мы все умрем однажды? Но можно умереть как мужчина и можно умереть как мадам", - сказал Эрдоган жителям Трабзона.
Источник сообщает, что эти слова Эрдогана были поддержаны скандированием: "Армянские бастарды нас не запугают". На видозаписи выступления видно, что Эрдоган не только не попытался остановить эти выкрики, а продолжил выступление посмеиваясь.
Каро Пайлан подчеркивает, что Эрдоган использовал именно слово "мадам", то есть, указывает не на мусульманок, а на европеек или христианок.