Բոբ Դիլանը սպառել է Նոբելյան կոմիտեի համբերությունը
Նոբելյան մրցանակի կոմիտեն դադարեցրել է ամերիկացի երաժիշտ և հեղինակ-կատարող Բոբ Դիլանին գրականության ոլորտում մրցանակի արժանանալու մասին անձամբ հայտնելու փորձերը, հաղորդում է The Guardian-ը:
«Այժմ մենք, ընդհանուր առմամբ, ոչինչ չենք անում: Ես զանգել ու էլեկտրոնային նամակներ եմ ուղարկել նրա ամենամոտ ներկայացուցչին և շատ բարեհամբույր պատասխաններ եմ ստացել: Սա դեռևս բավական է», - ասել է Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիայի մշտական քարտուղար Սառա Դանիուսը:
Նրա խոսքերով` Դիլանն անպայման կներկայանա մրցանակաբաշխության արարողությանը և ընդգծել է, որ երաժշտի պատվին ամեն դեպքում տոնակատարություն տեղի կունենա:
Նոյեմբերի 13-ին հայտնի դարձավ, որ 2016 թվականին գրականության ոլորտում նոբելյան մրցանակը շնորհել են ամերիկացի երաժիշտ և հեղինակ-կատարող Բոբ Դիլանին «ամերիկյան երգի ավանդույթի շրջանակներում նոր պոետիկ արտահայտչականության ստեղծման համար»:

Боб Дилан исчерпал терпение Нобелевского комитета
Представители комитета Нобелевской премии больше не пытаются сообщить рок-певцу Бобу Дилану о присуждении награды, сообщает Росбалт.
"Сейчас мы ничего не делаем. Я звонила и отправляла электронные письма его ближайшему представителю, и мне очень дружелюбно отвечали. Пока этого вполне достаточно", - сказала постоянный секретарь Шведской академии Сара Даниус.
Она выразила уверенность в том, что Дилан появится на церемонии вручения, а празднование в его честь состоится в любом случае, передает The Guardian.
Рок-звезда хранит молчание по поводу присуждения Нобелевской премии по литературе с тех пор, как ему присудили награду, с 13 октября 2016 года. Вручение премий пройдет 10 декабря в Стокгольме (Швеция). Как сообщалось, 75-летний музыкант награжден за "создание нового поэтического выражения в великой американской песенной традиции".