Մոսուլի ազատագրման հարցում դաշնակիցների միջև տարաձայնություններ կան. արաբագետ
Իրաքյան բանակը տեղի աշխարհազորայինների աջակցությամբ նախօրեին սկսել է «Իսլամական պետությունից» Իրաքի մեծությամբ երկրորդ քաղաքի՝ Մոսուլի ազատագրման գործողությունը: Այս կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանի հետ:
-  Պարո՛ն Գրիգորյան, Մոսուլի ազատագրումը ռազմավարական ի՞նչ նշանակություն ունի:
- Մուսուլը Իրաքում ամենաառանցքային կետն է, որտեղ կենտրոնացած է «Իսլամական պետությունը»: Իրաքի այլ հատվածներում էլ կան՝ հիմնականում փոքրիկ բնակավայրերում, սակայն Մոսուլն ամենախոշոր բնակավայրն է, որտեղ ԻՊ-ը հսկայական ուժեր է կենտրոնացրել, և գրավելով Մոսուլը՝ զգալի հարված կհասցվի «Իսլամական պետությանը»:
Մոսուլի ազատագրման հարցում դաշնակիցների միջև տարաձայնություններ կա՞ն:
-Իհարկե կան: Մոսուլի ազատագրմանը ներգրավված են և՛ Իրաքի կառավարական ուժերը, և քրդական զանազան խմբավորումներ, այստեղ կան շիական և սունիական զանազան խմբավորումներ, թուրքերն են ցանկանում ներգրավվել: Այս դերակատարների միջև զանազան տարաձայնություններ կան և՛ ռազմական գործողություններին մասնակցության, և՛ Մոսուլի ճակատագրի հետ կապված: Մոսուլը գրավելով էլ ավելի շատ հարցեր են առաջանալու: Այսինքն, եթե նույնիսկ «Իսլամական պետությունը» չլինի,  շատ ու շատ հարցեր են առաջանալու, որոնց պատասխանը դեռ երկար չի տրվելու: Իմ կարծիքով՝ շատ կարևոր է, որ իրաքյան կառավարական ուժերը նախաձեռնեն Մոսուլի գրավումը: Սկզբնական փուլում դա նկատելի է, բայց որքան կտևի և որքան արդյունավետ կլինի Մոսուլի գրավման նրանց նախաձեռնությունը, դժվար է ասել: Սակայն, ակնհայտ է, որ նրանք միայնակ ի վիճակի չեն դա անել:
Թուրքիան ամեն կերպ փորձում է մասնակցել Մոսուլի ազատագրման գործողությանը: Այս կեպ ի՞նչ խնդիրներ է լուծում Անկարան:
- Եթե պատմության խորքից նայենք, Մոսուլը միշտ եղել է Թուրքիայի ուշադրության կենտրոնում, և նա միշտ փորձել է իր վերահսկողությունը հաստատել վերջինիս նկատմամբ: Ներկայիս իրողությունում Թուրքիան նախ ցանկանում է լուծել թուրքոմանների խնդիրը: Այսինքն՝ մասնակցելով ռազմական գործողություններին՝ Թուրքիան ցանկանում է ապահովել իր ազդեցությունն այս շրջաններում: Թուրքիան նաև ցանկանում է, որ  թուրքոմանները ևս հնարավորինս մասնակից լինեն այս գործողություններին և հետագայում իրենց չափաբաժինն ունենան Մոսուլի ազատագրումից: Մյուս կարևոր խնդիրն այն է, որ շիական խմբավորումները բավականին ակտիվ են, իսկ դա չի բխում Թուրքիայի, ինչպես նաև տարածաշրջանի սունիական այլ երկրների շահերից: Քանի որ Իրաքը մեծամասամբ շիական երկիր է, սունիական երկրները՝ Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան, Կատարը, փորձում են այնպես անել, որ Մոսուլի ազատագրման գործում սունիական արաբական ցեղերը ևս ակտիվ գտնվեն:

Арабист: "Мосул всегда был в центре внимания Турции"
Иракская армия при поддержке местных ополченцев проводит действия по освобождению от "Исламского Государства" второго по величине города Ирака Мосула. В связи с этим ИАА "Армедиа" побеседовало с арабистом Саргисом Григоряном.
- Господин Григорян, какое стратегическое значение имеет освобождение Мосула?
- Мосул в Ираке является самой ключевой точкой, где сосредоточено "Исламское Государство". Они есть и в других частях Ирака, в основном в маленьких местностях, однако Мосул является самым крупным из них, где сосредоточены гигантские силы ИГ. Взятие Мосула нанесет чувствительный удар по "Исламскому Государству".
- Есть ли разногласия между союзниками в вопросе освобождения Мосула?
- Конечно, есть! В освбождение Мосула вовлечены и правительственные силы Ирака, и различные курдские группировки. Есть здесь и различные шиитские и суннитские группировки, желают вмешаться и турки. Есть различные разногласия между этими акторами, связанные и с участием в боевых действиях, и с дальнейшей судьбой Мосула. После взятия Мосула возникнет больше вопросов, ответы на которые долго не будут даны. По-моему, очень важно, чтобы иракские правительственные силы стали бы инициаторами взятия Мосула. На начальном этапе это заметно, однако сколько это продлится и какова будет эффективность инициативы взятия Мосула ими, сказать трудно. Однако очевидно, что в одиночку они не способны сделать это.
- Турция всеми способами пытается участвовать в процессе освобождения Мосула. Какие задачи этим самым решает Анкара?
- Если рассматривать проблему в историческом ракурсе, Мосул всегда был в центре внимания Турции, и она всегда пыталась утвердить свой контроль над ним. В нынешней действительности Турция, во-первых, желает решить вопрос туркоманов. Т.е., участвуя в боевых действиях, Турция пытается сохранить свое влияние в этих районах. Турция также желает, чтобы туркоманы по возможности также участвовали в этих действиях и имели бы свою выгоду от освобождения Мосула. Другой важнейшей задачей является то, что шиитские группировки достаточно активны, а это не исходит из интересов Турции, как и из интересов других региональных суннитских стран. Поскольку в Ираке шииты составляют большинство, Турция, Саудовская Аравия, Катар пытаются сделать так, чтобы в деле освобождения Мосула суннитские арабские племена также были активны.