Մոսուլի ազատագրում. ինչո՞ւ է ԻՊ-ն այսքան թուլացել
Անցնող շաբաթը սկսվեց «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության իրաքյան մայրաքաղաք Մոսուլի գրավման մասին լուրով. իրաքյան բանակից և ամերիկյան օդուժից պահանջվեց մոտ 10 ամիս քաղաքի ազատագրման համար:
Մոսուլի ազատագրումն իհարկե լուրջ մարտավարական նշանակություն ունի, ընդ որում, ինչպես Իրաքի, այնպես էլ ԱՄՆ համար, սակայն այն դժվար է որակել որպես Իրաքում «Իսլամական պետության» դեմ հաղթանակ կամ այդ երկրում կայունության հաստատման սկիզբ: Ահաբեկիչները շարունակում են վերահսկել Իրաքի տարածքի մի զգալի հատված՝ Նայնավա նահանգի հարավարևմտյան մասը, Սիրիայի հետ սահմանակից Անբար նահանգի մեծ մասը, նավթով հարուստ Քիրքուքը, արևմտյան Ռուտբա նահանգի մի մասը և այլն:
Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ իսլամիստներն ամբողջությամբ չեն լքել Մոսուլը և շարունակելու են պարտիզանական պայքար մղել. արդեն նախօրեին Մոսուլում տեղի ունեցավ առաջին ահաբեկչությունը: Մոսուլն ԻՊ համար, բացի ռազմավարականից, լուրջ բարոյահոգեբանական նշանակություն ունի. հենց այս քաղաքի գրավումով 2014 թվականին սկսվեց «իսլամական խալիֆաթի» ստեղծումը: Միևնույն ժամանակ, իրավիճակը Մոսուլում ազատագրումից հետո ավելի բարդ է, քան Հալեպում. տեղացիների վերաբերմունքն իրաքյան բանակի և նրանց աջակցող ամերիկյան զինվորականների նկատմամբ խիստ հակասական է և չի բացառվում, որ նրանք հայտնվեն նաև տեղացիների թիրախում:
Այսպիսով, քաղաքի իսկապես լիարժեք ազատագրման համար դեռ որոշակի ժամանակ է հարկավոր, սակայն արդեն ակնհայտ է, որ Մոսուլի ազատագրումն անդառնալի է. ԻՊ վերջին շրջանում, պայմանավորված Իրաքում և Սիրիայում տարվող ծանր մարտերով, բավականին թուլացած է քաղաքը վերագրավելու փորձ անելու համար: Միևնույն ժամանակ, կազմակերպությունում կա որոշակի պառակտվածություն, ինչի մասին վկայում է մի խումբ ահաբեկիչների կողմից իրաքյան Թել-Աֆար քաղաքը «խալիֆաթից» անկախ պետություն հռչակելը: Ենթադրվում է, որ ահաբեկիչների շրջանում նման տրամադրությունները պայմանավորված են ԻՊ առաջնորդ ալ-Բաղդադիի ոչնչացմամբ: Ճիշտ է, պաշտոնապես ԻՊ այս լուրը չի հաստատել, սակայն ԻՊ-ում որոշ աղբյուրներ հաստատել են, միևնույն ժամանակ, ԻՊ-ում հանել են Բաղդադիի զոհվելու մասին լուրերի համար պատիժը, ինչը ևս վկայում է այդ լուրի իսկությունը:
Այսպիսով, չնայած պնդումներին, որ ԻՊ-ն նման չէ մյուս ահաբեկչական կազմակերպություններին, և նրա գործունեությունն անձով պայմանավորված չէ, առաջնորդին կորցնելու փաստը չի կարող չանդրադառնալ վերջինիս գործունեության վրա: Անկնալվում է, որ մինչ կազմերպության նոր ղեկավարության ամրապնդումը, ԻՊ ավելի պասիվ գործողություններ կիրականացնի: Միևնույն ժամանակ, շտապողականություն չկա նաև իրաքյան և ամերիկյան ուժերի մոտ. նույնիսկ չկա պայմանավորվածություն, թե Մոսուլից հետո ԻՊ-ից ինչ տարածքներ են ազատագրելու: Արդյունքում, Իրաքում իրավիճակն ուղղակի երանգային փոփոխություն է կրում: Ակնկալվում է, որ ռազմական գործողություններն ինչ-որ ժամանակով կպասիվանան, փոխարենը, միջազգային հարթակներում կատիվանան մերձավորարևելյան թեմայով քաղաքական մարտերը, քանի որ Մոսուլի ազատագրումով իրաքյան և հատկապես ամերիկյան իշխանությունները ձեռք են բերում լուրջ հաղթաթուղթ:

Освобождения Мосула: почему ИГ так ослабла?
Прошедшая неделя началась с новостями об освобождение Мосула, иракской сталицы террористической организации "Исламское государство". Иракской армии и ВВС США потребовалось около 10 месяцев для освобождение города.
Освобождение Мосула, безусловно, имеет большое стратегическое значение как для Ирака, так и для США, но это трудно классифицировать как победу над ИД в Ираке или началом стабилизация ситуации в стране. Террористы продолжают контролировать большую часть иракской территории - всю юго-западную часть провинции Найнава, значительная часть граничащей с Сирией провинции Анбар, а также богатая нефтью провинция Киркук, часть территорий западной провинции Рутба и т.д.
В то же время, очевидно, что исламисты не полностью покинули Мосул и намерены продолжить партизанскую борьбу: первый взрыв в Мосуле произашел уже на этой неделе. Для ИГ Мосул кроме стратегического, имеет и серьезное психологическое значение: с захвата города начилось создание "исламского халифата" в 2014 году. Между тем, ситуация в Мосуле более сложная, чем в Алеппо после освобождения: отношения местных к иракской армии и военным США весьма противоречивая и вполне возможно, что они ээстанут мишенью и для местных жителей.
Таким образом, на самом деле для полного освобождения города нужно некоторое время, но тем не менее уже ясно, что освобождение Мосула необратимо. Последнее время ИГ в связи с продолжающейся тяжелыми боями в Ираке и Сирии одновременно, довольно ослабла для того чтобы пытаться завоевать город. В то же время, в организации существует раскол, о чем свидетельствует тот факт, что группа террористов провозгласила иракский городе Тель-Афар независимым от "халифата" государством.
Предпологается, что такие настроения среди террористов вызвоны уничтожением лидера ИГ Абу Бакра аль-Багдади. Правда, ИГ официально не подтвердила эту новость, но некоторые источники в организации подтвердили смерть аль-Багдади, кроме того террористическая группировка отменила запрет на обсуждение вопроса о гибели главаря, а также отменила наказание за нарушение этого запрета, что доказывает подлинность этой новости.
Таким образом, несмотря на утверждение о том, что ИГ не похожа на других террористических организацией, и его деятельность не определяется личностью лидера, на ее деятельности не может не отразиться факт потери лидера. Ожидается до укрепления нового руководства организации, действия ИГ будут носить более пассивными. В то же время, нет никакой спешки со стороны иракских и американских сил: они даже не определились какие территории будут освобождать после Мосула. В результате, ситуация в Ираке после освобождения Мосула не сильно изменилось: военные действия на некоторого время будут не очень активными. Ожидается, что в ближайшее время бои на политическом поле будут более активными, так как освобождение Мосула у иранских и особенно американских властей появился козарь.