Երևանում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին չընտրեցին Նազարբաևի պատճառով. Բորդյուժա
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հաստատել է, որ կազմակերպության շրջանակում պաշտոնյաների ռոտացիա տեղի կունենա, Երևանում ՀԱՊԿ գագաթաժողովի ժամանակ այդ հարցը չի քննարկվել, քանի որ ներկա չի եղել նախագահներից մեկը, գրում է РИА Новости-ն:
«Փոփոխությունը պետք է տեղի ունենա, որովհետև կա գլխավոր քարտուղարի և բոլոր պաշտոնատար անձանց ռոտացիայի համակարգի ներդրման մասին նախագահների որոշումը, իսկ այն, ինչ վերաբերում է պաշտոնատար անձանց, այսինքն՝ տեղակալներին, վարչության ղեկավարներին, այն մեզ մոտ վաղուց իրականանում է և, իմիջիայլոց, շատ հաջող կերպով»,- ասել է նա « Россия 24» հեռուստաալիքի եթերում:
Նրա խոսքով՝ այդ հարցի քննարկումը տեղափոխվել է՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հիվանդության պատճառով:
«Ելնելով նրանից, որ անհրաժեշտ է այդ հարցը լուծել բոլոր նախագահների մասնակցությամբ, պետությունների ղեկավարները պայմանավորվել են հանդիպել դեկտեմբերին, և արդեն այդ ժամանակ կլինի Հավաքական անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամների ներկայությունը, կկայացվի վերջնական որոշում»,- ասել է Բորդյուժան:

Бордюжа: в Ереване Генсека ОДКБ не выбрали из-за отсутствия Назарбаева
Генсек ОДКБ Николай Бордюжа подтвердил, что ротация в рамках организации произойдет, на саммите ОДКБ в Ереване этот вопрос не обсуждался, так как не было одного из президентов, сообщает РИА Новости.
"Смена должна произойти, потому что есть решение президентов относительно введения системы ротации генерального секретаря и всех должностных лиц, а то, что касается должностных лиц, то есть заместителей, начальников управления, она у нас давно осуществляется и, кстати, очень успешно", - сказал он в эфире телеканала "Россия 24".
По его словам, рассмотрение этого вопроса было перенесено из-за болезни президента Казахстана Нурсултана Назарбаева.
"Исходя из того, что необходимо этот вопрос решать с участием всех президентов, договорились в декабре месяцев главы государств встретиться, и уже тогда будет полный набор членов Совета коллективной безопасности, примут окончательное решение", - подытожил он.