Բուլղարիայի խորհրդարանում կներկայացվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հռչակագիր
Հոկտեմբերի 15-16-ը Բուլղարիայի Վառնա քաղաքում կայացել է «Բուլղարների համաշխարհային ասոցիացիա» կազմակերպության ներկայացուցչական մարմնի՝ «Բուլղարների համաշխարհային պառլամենտի» 7-րդ հերթական նստաշրջանը, որին մասնակցել են մեծ թվով պատվիրակներ ինչպես Բուլղարիայից, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Ինրպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, նստաշրջանին միաձայն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հռչակագիր, որում, մասնավորապես, նշվում է, որ պատմական իրողություն հանդիսացող և մարդկության դեմ իրականացված այս հանցագործությունը, որին զոհ է դարձել 1մլն. 650հազ. հայ, վաղեմության ժամկետ չունի:
Նախատեսվում է հռչակագիրն առաջիկայում ներկայացնել ԲՀ Ժողովրդական ժողովի ուշադրությանը: Հիշեցնենք, որ 2015 թվականին Բուլղարիան դատապարտել է Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը «զանգվածային սպանություններ» ձևակերպմամբ:

"Всемирная ассоциация болгар" осудила Геноцид армян
В болгарском городе Варна 15-16 октября состоялась 7-ая сессия представительного органа организации "Всемирная ассоциация болгар", в которой приняли участие многочисленные делегации как из Болгарии, так и из разных стран мира, передает panarmenian.net.
В ходе сессии была единогласно принята декларация, осуждающая Геноцид армян, в которой, в частности, отмечается, что это преступление, являющееся исторической реальностью и осуществленное против человечности, жертвой которого стали 1 млн 650 тыс армян, не имеет срока давности.
В ближайшее время планируется представить декларацию Народному Собранию Болгарии, сообщает пресс-служба МИД РА.