Ղրղզստանի կառավարությունը հրաժարական կտա
Ղրղզստանի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության խմբակցությունը հայտարարել է մեծամասնության խորհրդարանական կոալիցիայից դուրս գալու մասին, ինչը նշանակում է կառավարության հրաժարական։
«Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը դուրս է գալիս մեծամասնության կոալիցիայից»,- երկուշաբթի հայտարարել է խմբակցության առաջնորդ Իսա Օմուրկուլովը, հաղորդում է Интерфакс գործակալությունը:
Նա պարզաբանել է, որ Ղրղզստանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, որը մինչև Ղրղզստանի նախագահ ընտրվելը գլխավորում էր Ալմազբեկ Աթամբաևը, դուրս է գալիս կոալիցիայից՝ դրա մեջ մտնող խմբակցությունների հետ «քաղաքական հայացքների անհամաձայնության» պատճառով: Դուրս գալու մասին որոշումը կայացվել է երկուշաբթի՝ խմբակցության նիստի արդյունքներով:
Ղրղզստանի սահմանադրության համաձայն՝ մեծամասնության կոալիցիայից խմբակցություններից մեկի դուրս գալը նշանակում է դրա կազմաքանդումը, ինչպես նաև կառավարության հրաժարականը:

Правительство Кыргызстана собирается в отставку
Фракция пропрезидентской Социал-демократической партии Кыргызстана заявила о выходе из парламентской коалиции большинства, что означает ее распад и отставку правительства.
"Социал-демократическая партия выходит из коалиции большинства", - заявил в понедельник в парламенте лидер фракции Иса Омуркулов, передает Интерфакс.
Он пояснил, что СПДК, которую до избрания президентом Кыргызстана возглавлял Алмазбек Атамбаев, покидает коалицию "из-за непримиримости политических взглядов" с другими входящими в нее фракциями. Решение о выходе принято в понедельник по итогам заседания фракции, уточнил он.
Согласно Конституции Кыргызстана и действующему законодательству, выход одной из фракций из коалиции большинства означает ее распад, а также отставку правительства, которое было ей сформировано.