ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին
Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունն իրականացնում է՝ ելնելով տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու անհրաժեշտությունից։  Այս մասին Sputnik ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի կողմից «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրների մատակարարումը Հայաստանին, ինչը մեծ աղմուկ է բարձրացրել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում:
«Ես ռազմական փորձագետ չեմ, ուստի չունեմ առանձին մեկնաբանություն սպառազինության յուրաքանչյուր համակարգի համար։ Ինչ վերաբերում է մեր սկզբունքային մոտեցմանը, ապա մենք բազմիցս անդրադարձել ենք դրան»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունն իրականացվում է ՌԴ դաշնային օրենսդրությամբ ամրագրված՝ արտահանման վերահսկման ազգային համակարգի շրջանակներում, ինչպես նաև Ռուսաստան ստանձնած միջազգային պարտավորությունները հաշվի առնելով:

Russian MFA's Spokeswoman Comments on Russia's Supply of "Iskander" Systems to Armenia
Russia carries out a military-technical cooperation with Armenia and Azerbaijan taking into account the necessity of maintaining the balance of powers in the region, Russian MFA's Spokeswoman Maria Zakharova told the Azerbaijani agency of Sputnik News commenting on the issue of Russia's supply of "Iskander" ballistic missile systems to Armenia, Armenpress reports.
"I am not a military expert, thus I have no specific comment on each weapons system. Concerning our principled stance, we have repeatedly clarified it", she said.
Zakharova said the military cooperation with Armenia is carried out within the framework of the national export control system taking into account Russia’s international obligations.