ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին
Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունն իրականացնում է՝ ելնելով տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու անհրաժեշտությունից։  Այս մասին Sputnik ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի կողմից «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրների մատակարարումը Հայաստանին, ինչը մեծ աղմուկ է բարձրացրել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում:
«Ես ռազմական փորձագետ չեմ, ուստի չունեմ առանձին մեկնաբանություն սպառազինության յուրաքանչյուր համակարգի համար։ Ինչ վերաբերում է մեր սկզբունքային մոտեցմանը, ապա մենք բազմիցս անդրադարձել ենք դրան»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունն իրականացվում է ՌԴ դաշնային օրենսդրությամբ ամրագրված՝ արտահանման վերահսկման ազգային համակարգի շրջանակներում, ինչպես նաև Ռուսաստան ստանձնած միջազգային պարտավորությունները հաշվի առնելով:

МИД РФ о вооружении Россией Армении и Азербайджана
Россия осуществляет военно-техническое сотрудничество с Арменией и Азербайджаном, учитывая необходимость сохранения баланса сил в регионе, сказала Sputnik Азербайджан официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя передачу РФ Армении ракетных комплексов "Искандер", вызвавшую резонанс в СМИ.
"Я не являюсь военным экспертом, поэтому у меня нет отдельных комментариев по каждой конкретной системе вооружений. Что же касается нашего принципиального подхода, то мы его многократно разъясняли", - сказала она.
По словам официального представителя МИД РФ, военно-техническое сотрудничество с Арменией (как и с Азербайджаном) осуществляется при самом тщательном учете необходимости сохранения баланса сил в регионе, в жестких рамках национальной системы экспортного контроля, закрепленной российским федеральным законодательством, и при неизменном соблюдении взятых на себя Россией соответствующих международных обязательств.