Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցել Հայաստանում առաջին անգամ կայանալիք «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի առաջնությանը
tv-80.ru
«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնությունն այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Հայաստանում՝ նոյեմբերի 12-ին և 13-ին, Ծաղկաձոր քաղաքում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
Խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնությանը կմասնակցի 56 թիմ՝ աշխարհի 24 երկրից:
«Նովոստի Արմենիա» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանը առաջնության կազմկոմիտեի համանախագահ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը, որպես կազմակերպիչ երկիր, այս տարի հրավիրել է նաև Ադրբեջանին. «Մենք երաշխավորել ենք նրանց անվտանգությունն, ի տարբերություն իրենց, որ մշտապես հայտարարություն են քարոզում, մենք նման բաներ չենք անում: Սակայն նրանք հրաժարվեցին գալ: Նշեմ, որ երբ առաջնությունն անց էր կացվում Ադրբեջանում, նրանք մերոնց չէին հրավիրել»:

Азербайджан отказался от участия в чемпионате мира по игре "Что? Где? Когда?" в Армении
В армянском курортном городе Цахкадзор 12-13 ноября состоится XIV чемпионат мира по интеллектуальной игре "Что? Где? Когда?". В мероприятии, который впервые проводится в Армении, примут участие около 400 знатоков из 24 стран мира, передает "Новости-Армения".
"Мы также пригласили азербайджанские команды, гарантируя им безопасность в Армении, хотя в этом даже нет необходимости, тем не менее, они отказались от участия в турнире", - отметил сопредседатель Оргкомитета чемпионата Армен Ашотян во время встречи с журналистами.
Как отметил Ашотян, проведение ЧМ в Армении имеет несколько целей, одной из которых является укрепление позиций страны на мировой карте интеллектуального движения.