Սերժ Սարգսյանը Վանաձորում ներկա է գտնվել Ֆուտբոլի ակադեմիայի բացման արարողությանը (Լուսանկարներ)
Վանաձորում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Ֆուտբոլի ակադեմիայի բացման արարողությանը, հայտնում է president.am-ը:
Ակադեմիայի կառուցման ծրագիրը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի և Ֆուտբոլի եվրոպական միության կողմից իրականացված համատեղ ներդրումային ծրագիր է: Հայկական ֆուտբոլի ռազմավարական զարգացման ծրագրի շրջանակներում 2010-2014թթ. շահագործման հանձնելով Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի տեխնիկական կենտրոն ակադեմիան Երևանում և Գյումրիի ֆուտբոլի ակադեմիան՝ ՀՖՖ-ն ձեռնամուխ եղավ Վանաձորի, Էջմիածնի և Արմավիրի ֆուտբոլի ակադեմիաների կառուցմանը (վերջին երկուսի շինարարական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են):
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայում շրջայցի ժամանակ Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել են ակադեմիայի 1260քմ ընդհանուր մակերեսով եռահարկ մասնաշենքում ստեղծված ենթակառուցվածքները՝ կահավորված մարզչական սենյակները, հանդերձարանները, ցնցուղարանները, դասասենյակ-լսարանը, բժշկական սենյակը, վարչական մասը և մյուս հարմարությունները, ինչպես նաև արհեստական 1 և բնական խոտածածկով 3 խաղադաշտերը, որոնք համապատասխանում են ՖԻՖԱ-ի և ՈՒԵՖԱ-ի կողմից պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի համար ընդունված չափորոշիչներին: Պատասխանատուների հավաստմամբ, Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայում կարող են մարզվել մինչև 600 պատանիներ և աղջիկներ: Տեղի մասնագետների համար կկազմակերպվեն մարզչական կրթական դասընթացներ, որոնց արդյունքում վերապատրաստված և համապատասխան արտոնագրեր ստացած մարզիչներն իրավունք կստանան աշխատելու ակադեմիայում: Կբացվի շուրջ 40 աշխատատեղ՝ 130-150 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:

В Ванадзоре открылась Академия футбола (фото)
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в рамках рабочего визита в Лорийскую область республики присутствовал на торжественной церемонии открытия Академии футбола в Ванадзоре, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Проект строительства Академии - совместная инвестиционная программа Федерации футбола Армении и Европейского футбольного союза. Сдав в эксплуатацию, в рамках стратегии развития армянского футбола на 2010-2014 годы, Технический центр академию Федерации футбола Армении в Ереване и Академию футбола в Гюмри, ФФА приступила к строительству футбольных академий в Ванадзоре, Эчмиадзине и Армавире (строительство последних двух уже начато).
Во время обхода Ванадзорской футбольной академии президенту Республики представили созданную в трехэтажном здании площадью 1260 кв.м инфраструктуру, оборудованные тренерские комнаты, раздевалки, душевые, аудиторию, медицинский кабинет, административную часть и др., а также игровые поля: одно - с искусственным покрытием и три - с естественным. Футбольные поля соответствуют профессиональным критериям, принятым ФИФА и УЭФА. Как заверили ответственные должностные лица, в Ванадзорской футбольной академии могут тренироваться до 600 юношей и девушек. Для местных специалистов будут организованы тренерские обучающие курсы, в результате которых прошедшие переподготовку и получившие соответствующий сертификат тренеры получат право работать в академии. Будет открыто порядка 40 рабочих мест со средней заработной платой 130-150 тысяч драмов.