Գորշ ու մռայլ եղանակն ազդու՞մ է տրամադրության վրա. ինչպե՞ս խուսափել տրամադրության անկումից
Մութ ամպեր, անձրևներ, գորշ ու մռայլ եղանակ… այս ամենն, իհարկե, ազդում է մեր տրամադրության և ինքնազգացողության վրա: Առօրյան թվում է ձանձրալի և անհետաքրքիր, կյանքը տխուր ու դատարկ:
Աշնանային դեպրեսիան ունի գիտական հստակ բացատրություն: Արևային ակտիվության փոքրացումը մարդու օրգանիզմում բերում է մելանին հորմոնի առաջացման, որն էլ հենց նպաստում է մելանխոլիկ տրամադրության առաջացմանը:
Բացի այդ, անձրևոտ եղանակի ժամանակ մարդիկ ավելի քիչ են տնից դուրս գալիս և հանդիպում ընկերների հետ: Հասարակական շփումների բացակայությունն իր հերթին դեպրեսիայի առաջացման պատճառներից մեկն է:
Արևի լույսի պակասի հետևանքով շատ երկրներում, օրինակ՝ սկանդինավյան, դեպրեսիաները շատ մեծ տարածում ունեն։ Նման երկրներում նույնիսկ լամպեր են արտադրում, որոնք միացնում են երկար ժամանակով, որպեսզի դրանց լույսն ինչ-որ կերպ մեղմի մարդկանց դեպրեսիվ տրամադրությունը։
Ինչևէ, դեպրեսիվ տրամադրությունը հաղթահարելու համար նախևառաջ պետք է պահպանել ճիշտ սննդակարգ:
Կերեք որքան հնարավոր է շատ թարմ միրգ և բանջարեղեն: Օրգանիզմ մուտք գործող վիտամինները չեն կուտակվում, այլ անմիջապես յուրացվում են օրգանիզմի կողմից, այդ իսկ պատճառով օրգանիզմին հարկավոր է անընդհատ վիտամինային սնուցում:
Օրվա ընթացքում օգտագործեք տարբեր տեսակի տաքացնող թեյեր (կոճապղպեղով, մեխակով, դարչինով): Դրանք տաքության, հանգստության, ապահովության զգացողություն կպարգևեն:
Լավ կինոդիտումը, երաժշտությունն ու ընթերցանությունը ևս կազատեն ձեզ եղանակի թողած վատ ազդեցությունից:
«Արևի բացակայությունը կարելի է լրացնել նաև հագուստի վառ գույներով, ինչպես նաև օգտակար կլինի առողջ ապրելակերպին հետևելը, սեփական նախասիրություններն ակտիվացնելը», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում ասաց Սթրեսի և ցավի կառավարման կենտրոնի ղեկավար, հ.գ.թ. Սոնա Հարությունյանը:
Ըստ նրա՝ ոմանք աննկատ կերպով ադապտացվում են եղանակի փոփոխություններին: Իսկ ոմանք շատ զգայուն են եղանակային փոփոխությունների նկատմամբ: Եղանակի փոփոխությունների նկատմամբ զգայունությունը սովորաբար կենտրոնական նյարդային համակարգի անհատական առանձնահատկություններով են պայմանավորված, ինչպես նաև կարող է նպաստել ընդհանուր առողջական և հոգեկան վիճակը:
«Գաղտնիք չէ, որ արևոտ եղանակը նպաստում է լավ տրամադրությանն, առույգության զգացումին, ակտիվ կենսակերպին: Սակայն, անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ յուրաքանչյուր եղանակ ունի իր առանձնահատկությունները և հիշել` մենք չենք կարող փոխել եղանակը», - ասաց հոգեբանը:

How to Avoid Depressive Mood in Rainy and Gloomy Weather?
Dark clouds, rain and gloomy weather ... these, of course, affect our mood and health, making our days seem boring and uninteresting.
Autumn depression has a clear scientific explanation. The decrease of the solar activity leads to the emergence of melanin hormone in human body, which is the reason of melancholic mood we use to have in autumn.
In addition, during rainy weather, people are coming out of the house and meet with friends less often. The lack of social interaction, in turn, is one of the causes of depression.
In many countries due to lack of sunlight, for example, in Scandinavian states, depressions are very popular. Special lamps are produced in these countries that are activated for a long period of time, so that the light somehow mitigates the depressive mood.
However, first of all, we need to maintain proper diet to overcome the depressive mood.
We should eat as much fresh fruits and vegetables as possible. The vitamins entering our organism are not stored, but are directly absorbed by the body, so the body needs a constant vitamin nutrition.
During the day, it is also important to use a different type of teas with ginger, cloves, cinnamon. Tea leads to a wonderful sense of warmth, tranquility and security.
Good movie, music and reading will also set you free from the impact of bad weather.
"The lack of sunshine may be compensated by bright colors in your everyday clothing," psychologist Sona Harutyunyan told "Armedia" IAA.
According to her, some people quietly adapt to weather changes. And some are very sensitive to them. The sensitivity to weather changes is usually caused by individual features of the central nervous system, and may also affect the overall health and mental state.
"It is no secret that sunny weather contributes to good mood and active lifestyle. However, it is necessary to take into account that each season has its own peculiarities and remember that we cannot change the weather," the psychologist said.