«Գազպրոմ Արմենիա»-ն ներկայացրել է գազի սակագների վերանայման հիմնական նպատակները և գործոնները
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն դիմել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով Հայաստանում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով՝ նպատակ ունենալով կանխել վերջին տարիներին բնական գազի ընդհանուր սպառման անկումը, ստեղծել նպաստավոր պայմաններ բնական գազի շուկայի կայունացման և սպառման ծավալների աճի համար, ինչպես նաև խրախուսել գազասպառող կազմակերպությունների գործունեության ընդլայնումը: Ինչպես փոխանցում է ընկերության մամուլի ծառայությունը, հաշվի  են առնվել նաև հետևյալ գլխավոր գործոնները.
1. Վրաստանի տարածքով բնական գազի տարանցման գնի նվազեցում:
Հայաստանին մատակարարվող բնական գազի տարանցման պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է տարեվերջին և ՀՀ բնական գազի մատակարար «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի ու «Վրաստանի գազատրանսպորտային ընկերություն» ՍՊԸ-ի միջև պետք է կնքվի նոր պայմանագիր: Հաշվի առնելով դա՝ ՀՀ կառավարությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի, «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի և վրացական կողմի հետ նախաձեռնել է բանակցություններ՝ բնական գազի տարանցման գնի հնարավոր նվազեցման նպատակով:
2. Հայաստանում սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների նվազեցման արդյունքում սպառման ծավալների ակնկալվող աճ:
3. «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի ֆինանսական ծախսերի օպտիմալացման ծրագրի իրականացում՝ ուղղված Ընկերության ֆինանսական պարտավորությունների նվազեցմանը և ներդրումային ծրագրերի վերանայմանը:
4. «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միակ բաժնետեր «Գազպրոմ» ՀԲԸ-ի կողմից նախատեսվող ֆինանսավորում՝ Հայաստանի բնական գազի սպառման շուկայի կայունացման և աճի միտումների խթանման նպատակով:

"Газпром Армения" представил основные цели и факторы пересмотра тарифов на газ
ЗАО "Газпром Армения" обратилось в Комиссию по регулированию общественных услуг Республики Армения с заявкой по пересмотру действующего тарифа на продаваемый потребителям Армении природный газ с целью предотвращения снижения объемов потребления природного газа за последние несколько лет, создания благоприятных условий для стабилизации рынка природного газа и роста объемов потребления, а также для стимулирования деятельности организаций, потребляющих газ. Как передает пресс-служба компании, компания также приняла во внимание следующие факторы:
1. Снижение цены транзита природного газа через территорию Грузии.
В конце года истекает срок действия договора о транзите природного газа в Армению и должен быть подписан новый договор между поставщиком природного газа в РА ООО "Газпром Экспорт" и ООО "Газотранспортная компания Грузии". С учетом этого обстоятельства Правительство РА инициировало переговоры с участием ЗАО "Газпром Армения", ООО "Газпром Экспорт" и грузинской стороной для возможного снижения цены за транзит природного газа.
2. Ожидается рост объемов потребления за счет снижения тарифа на продаваемый потребителям Армении природный газ.
3. Реализация программы по оптимизации финансовых затрат ЗАО "Газпром Армения", направленная на уменьшение финансовых обязательств компании и пересмотр инвестиционных проектов.
4. Ожидаемое финансирование со стороны единственного акционера ЗАО "Газпром Армения" - ПАО "Газпром" с целью стабилизации рынка потребления природного газа в Армении и стимулирования тенденции роста.