Սլովակիայից ժամանած բարձրաստիճան պատվիրակությունը այցելել է Ծիծեռնակաբերդ
Պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոն և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի և ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 3-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Անդրեյ Դանկոն և պատվիրակության անդամները Սլովակիայի Ազգային խորհրդի անունից ծաղկեպսակ են դրել Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ և լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Անդրեյ Դանկոն, կիսելով իր տպավորությունները, նշել է.- «Վշտակցելով և մեծ հարգանքով խոնարհվելով այս հուշարձանի առաջ՝ ես երբեք չեմ փորձում թաքցնել արցունքներս»։

Делегация Словакии в Ереване почтила память жертв Геноцида армян
Члены делегации во главе с председателем парламента Словакии Андреем Данко, которые прибыли в Армению с официальным визитом, 3 ноября посетили Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян ''Цицернакабер''. Их сопровождали заместитель председателя Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов и председатель постоянной Комиссии парламента по внешним связям Артак Закарян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе НС Армении, гости из Словакии возложили венок к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян, цветы к вечному огню и почтили память невинных жертв.
Они также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами, свидетельствующими о страшных событиях начала 20 века, и оставили записи в Книге памяти.