Թուրքիայում «արգելվում» է խոսքի ազատությունը
Թուրքիայում վերջին օրերին տեղի ունեցող զարգացումները ևս մեկ անգամ ցույց են տալիս, որ Էրդողանն երկիրը տանում է դեպի բռնապետություն: Այսպես, Թուրքիայում ընդդիմադիր քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության ղեկավարների և 11 պատգամավորների ձերբակալությունից հետո երկրի տարածքում սահմանափակվել է մի շարք ինտերնետային ռեսուրսների աշխատանքը: Մասնավորապես արգելափակվել է Facebook-ի, WhatsApp-ի, Twitter-ի և Youtube-ի հասանելիությունը: TurkeyBlocks գրաքննության մոնիթորինգի թուրքական խմբի փոխանցմամբ` սահմանափակվել է նաև Instagram-ի հասանելիությունը: Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ երկրում ներքաղաքական վտանգավոր զարգացումների կամ խոշոր ահաբեկչությունների ժամանակ թուրքական իշխանություններն արգելափակում են սոցիալական ցանցերը, որոնք ժամանակակից աշխարհում լուրջ ռեսուրս են համազգային ակցիաներ կազմակերպելու համար:
Միևնույն ժամանակ թուրքական իշխանությունները հստակ գրաքննություն են իրականացնում մամուլի և հեռուստատեսության աշխատանքում: Այսպես, այսօր թուրքական իշխանություններն անվտանգության նկատառումներով արգելել են Դիարբեքիրում տեղի ունեցած պայթյունի հեռարձակումը:
Սակայն, թուրքական իշխանությունների միջամտությունը տեղեկատվական ոլորտի աշխատանքում չի սահմանափակում ուղղակի այս կամ այն միջադեպը լուսաբանել արգելելով: Թուրքական իշխանությունների մշտական թիրախում են ընդդիմադիր լրատվամիջոցները, որոնք փակելու համար Անկարան կարելի է ասել ջանք չի խնայում: Այսպես, երկրում հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո, Թուրքիայում 160-ից ավել լրատվամիջոց է փակվել: Եվ ակնհայտորեն այս թիվը վերջնական չէ: Օրերս թուրքական իշխանությունների ձեռքերը հասան նաև գլխավոր ընդդիմադիր Cumhuriyet թերթին. գյուլենականներին աջակցելու մեղադրանքով ձերբակալվեցին թերթի խմբագրակազմը և մի շարք լրագրողներ: Նշենք, որ դրանից ընդամենը մեկ օր առաջ թուրքական իշխանությունները 15 լրատվամիջոցներ են փակվել, որոնց մեծամասնությունը քրդական լրատվամիջոցներ են։ Նշենք, որ թուրքական իշխանությունների խոսքի ազատության սահմանափակման քաղաքականությունը լուրջ քննադատության է արժանանում միջազգային հանության կողմից: «Ծայրահեղ անհանգստացնող է, որ խոսքի և մամուլի ազատությունը կրկին ու կրկին սահմանափակվում են», - հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ կասկած հայտնելով Cumhuriyet-ի խմբագրակազմի և լրագրողների ձերբակալության օրինականության կապակցությամբ: Այս կապակցությամբ մտահոգություն է հայտնել նաև Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպայի խորհուրդը: «Թուրքիայի վերջին անկախ ընդդիմադիր պարբերականներից մեկի՝ «Ջումհուրիյեթ»-ի դեմ ներկայացված «անհիմն» մեղադրանքները ցույց են տալիս, թե Թուրքիայի կառավարության և նախագահի կողմից կիրառվող ճնշումներն ինչքան են խորացել»,- նշված է Human Rights Watch-ի այս կապակցությամբ տարածած հայտարարության մեջ։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը Խոսքի ազատության համաշխարհային ինդեքսի համաձայն՝ Թուրքիան ամենամեծ հետընթաց արձանագրած երկրներից է: 180 երկրների ցանկում Թուրքիան 151-րդ տեղում է:
Թուրքիայի ներկայիս պետական քաղաքականությունն ենթադրում է, որ բոլոր նրանք ովքեր քննդատում են իշխանություններին կամ ահաբեկիչներ են, կամ որևէ կերպ աջակցում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը կամ ընդդիմադիր աստվածաբան Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժմանը, որն, ըստ Անկարայի, երկրում պետական հեղաշրջման փորձ է արել: Երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, որ երկրում բռնաճնշումների օրինական պատրվակները նախագծված են իշխանությունների կողմից, և նրանք չեն հանգստանա մինչև բոլոր այլախոհները չհայտնվեն ճաղերի հետևում:

Freedom of Speech is Banned in Turkey
The recent developments in Turkey show once again that Erdogan leads the country towards dictatorship. After the arrest of leaders and 11 members of the pro-Kurdish opposition Democratic People's Party, a number of internet resources work was restricted. Particularly The TurkeyBlocks monitoring network has detected restrictions on access to multiple social media services Facebook, Twitter and YouTube. It should be noted, that this is not the first time that the Turkish authorities during the country's internal political developments or a major terrorist threat are blocking social networks, as those are the major sources in the modern world to organize nationwide campaigns. At the same time, the Turkish authorities carry out censorship of the press and television work.
HOwever, the interference in the work of the information sector by the Turkish authorities is not limited just by banning this or that incident reporting. Turkish authorities have targeted opposition media, which Turkey spares no effort to close. Thus, after the failed coup attempt in Turkey more than 160 media wre closed. And obviously this number is not final. The hands of the Turkish authorities recently have reached Cumhuriyet - the main opposition newspaper. The paper's editorial staff and some journalists were arrested on charges of supporting of Gulen movement. It should be noted, that it was only a day after the Turkish authorities have closed 15 outlets, most of them Kurdish media.
The policy of restricting freedom of expression by the Turkish authorities is critisized by the international community. "It is extremely alarming that freedom of speech and press are limited to again and again," German Chancellor Angela Merkel said, expressing doubt about the legality of the arrest of journalists of Cumhuriyet. The Council of Europe and the US also expressed concern in this connection. However, this criticism does not affect the behavior of the Turkish authorities.
"According to the worldwide index of press freedom of the organization "Reporters Without Border”, Turkey is among the countries with the biggest regress. Turkey ranks 151 among 180 countries.
Turkey's current government policy suppose that all those, who criticize the government are either terrorists, or support the Kurdistan Workers Party or opposition theologian Fethullah Gulen movement. One can undoubtdly say that the coup attempt became a pretext for the Turkish authorities to start repressions and to "clean" their way.