Չեչնիայի նախագահը Էրդողանին խնդրել է արտահանձնել չեչեն գրոհայիններին
Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Քադիրովը խնդրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին արտահանձնել Թուրքիայում ձերբակալված ահաբեկիչների երեք ղեկավարների, որոնք գործել են Չեչնիայում: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա խոսքով՝ արգելափակվել են Մահրան Սաիդովը, Ասլանբեկ Վադալովը և Թարհան Գազիևը:
«Նրանք Չեչնիայում գործող ահաբեկիչների ղեկավարներ են: Հավաստի տվյալներ կան, որ նրանցից յուրաքանչյուրը կազմակերպել և իրականացրել է ահաբեկչական բազմաթիվ հարձակումներ, զինվորականների, ոստիկանության ծառայողների սպանություններ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Քադիրովը նաև նշել է, որ արտահանձնումը «վիթխարի նշանակություն կունենա ահաբեկիչներին դատի տալու և օրենքով սահմանված պատասխանատվության ենթարկելու համար»:

Кадыров просит Эрдогана экстрадировать трех боевиков, задержанных в Турции
Глава Чечни Рамзан Кадыров попросил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана решить вопрос с экстрадицией трех боевиков, задержанных в Турции и ранее действовавших на территории Чечни, сообщается на официальном портале главы и правительства республики.
Ранее Кадыров сообщил, что в Турции взяты под стражу Махран Саидов, Асланбек Вадалов и Тархан Газиев. По его словам, эти имена "хорошо известны в России и во всем мире": каждый из них организовал и совершил многочисленные теракты, убийства военных, сотрудников полиции и гражданских лиц, передает РИА Новости.
"Обращаюсь к Вам с убедительной просьбой положительно решить вопрос экстрадиции бандитов. Это имело бы огромное значение для предания террористов суду и привлечения к предусмотренной законом ответственности", - говорится в сообщении.