Պենտագոնը հայտնել է Սիրիայում և Իրաքում ԱՄՆ-ի ավիահարվածներից զոհված խաղաղ բնակիչների թիվը
ԱՄՆ-ի ավիահարվածների հետևանքով Սիրիայում և Իրաքում 2015 թվականի նոյեմբերից 2016 թվականի սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում զոհվել են 64 խաղաղ բնակիչ, հայտնում է Reuters-ը: Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության ներկայացուցիչ, գնդապետ Ջոն Թոմասը, խոսքը 24 ավիահարվածների մասին է, որոնք հասցրել է ԱՄՆ-ը անցած տարվա նոյեմբերի 20-ից 2016 թվականի սեպտեմբերի 10-ը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ իրականացվող պայքարի շրջանակներում։
Կենտրոնական հրամանատարության այլ ներկայացուցիչ, մայոր Ջոշ Ժակի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ 2014 թվականից ի վեր ԱՄՆ-ի ավիահարվածների հետևանքով զոհվել է 119 խաղաղ բնակիչ։

Пентагон назвал число мирных жертв авиаударов США
От авиаударов Военно-воздушных сил (ВВС) США в Сирии и Ираке с ноября 2015 года по сентябрь 2016 года погибли 64 мирных жителя, еще восемь человек получили ранения, сообщает Коррепондент.
Представитель Центрального командования (CENTCOM) Вооруженных сил США полковник Джона Томас заявил, что речь идет о жертвах 24 различных авиаударов, нанесенных в рамках борьбы с международной террористической организацией "Исламское государство".
"Уменьшение числа жертв среди гражданского населения является одним из ключевых вопросов воздушной кампании против ИГ", − добавил полковник.
Всего с ноября 2014-го в результате авиаударов США погибли 119 мирных жителей, еще 37 пострадали, уточнил другой представитель СЕНТКОМ майор Джош Жак.