ՀՀ-ն և Հնդկաստանը քննարկում են Երևան - Նյու Դելի չվերթների վերսկսման հնարավորությունը
Նոյեմբերի 12-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի քաղաքացիական ավիացիայի նախարար, կառավարության հատուկ բանագնաց Շրի Աշոկ Գաջապաթի Ռաջուի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը, որոնք հիմնված են երկու ժողովրդների միջև հազարամյակների պատմություն ունեցող բարեկամության, պետությունների միջև փոխըմբռնման վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Հնդկաստանի կառավարության հատուկ բանագնացն ընդգծել է, որ իր երկիրը կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների հետագա սերտացումը։
Հանդիպմանը քննարկում է ծավալվել հայ-հնդկական երկկողմ փոխգործակցության օրակարգի, միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական, գիտակրթական, առողջապահության, տուրիզմի և մշակույթի, գյուղատնտեսության ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությանը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության կապակցությամբ: Ընդգծվել է միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման կարևորությունը:
Նախարարները քննարկել են քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում համագործակցության հարցերը, Երևան - Նյու Դելի չվերթների վերագործարկման հնարավորությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրել է ապրիլին Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները և դրանց արդյունքում բանակցային գործընթացում ձևավորված իրավիճակը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ, բանակցությունների ճանապարհով կարգավորմանը:
Հնդկաստանի կառավարության հատուկ բանագնացն իր հերթին բարձր է գնահատել Հայաստանի աջակցությունը Հնդկաստանի համար զգայուն հարցերում:

Эдвард Налбандян встретился с министром гражданской авиации Индии
12 ноября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром гражданской авиации Индии, специальным посланником правительства Шри Ашок Гаджапати Раджу, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает важное значение продолжительному развитию отношений с Индией, которые основаны на тысячелетней дружбе между двумя народами и взаимопонимании между двумя государствами.
Поблагодарив за прием, специальный посланник правительства Индии подчеркнул, что его страна считает важным укрепление дружественных отношений с Аременией. На встрече были обсуждены вопросы армяно-индийского взаимодействия, региональные и международные проблемы.
Была подчеркнута необходимость активизации сотрудничества в торгово-экономической, научно - образовательной сферах, в областях туризма, культуры, здравоохранения, сельского хозяйства.
Собеседники выразили удовлетворение в связи с расширением сотрудничества в рамках международных организаций. Была подчеркнута важность активизации межпарламентских связей, расширения договорно-правовой базы, организации высокопоставленных визитов.
Министры обсудили также вопросы сотрудничества в области гражданской авиации, возможность возобновления рейсов Ереван - Нью Дели.
Эдвард Налбандян представил гостью последствия военной агресии, иницированной Азербайджаном против Карабах в апреле, и сформировавшуюся в последствии этого ситуацию в переговорном процессе. Министр ИД Армении подчеркнул, что Армения высоко оценивает продолжительное содействие Индии мирному урегулированию карабахского конфликта.
Специальный посланник правительства Индии в свою очередь высоко оценил содействие Армении в чувствительных для Индии вопросах.