ԵՄ-ում Թուրքիային սպառնացել են տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը Թուրքիային սպառնացել է տնտեսական պատժամիջոցներով կապված լրագրողների և ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների ձերբակալությունների հետ: Այս մասին նա ասել է Bild am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում:
«Մենք ԵՄ-ում պետք է մտածենք, թե ինչ տնտեսական պատժամիջոցներ մենք կարող են կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ: Այս տարվա վերջին պետք է անցկացվի մաքսային մության բարեփոխումը: Ես չեմ կարող պատկերացնել, որ ընդդիմության պատգամավորների և լրագրողների զանգվածային ձերբակալություններից հետո մենք կընդլայնենք մաքսային միությունը»,- հայտարարել է Շուլցը:
Նա նաև հիշեցրել է Թուրքիայում մահապատժի վերկանգնման նկատմամբ ԵՄ դիրքորոշումը: «Եթե Թուրքիան վերադառնա մահապատժին, անդամակցության հարցով բանակցությունները կդադարեցվեն»,- նշել է Շուլցը: Միաժամանակ Եվրախորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ինքը կողմ է Թուրքիայի հետ երկխոսության շարունակմանը:

ЕС пригрозил Турции санкциями
Председатель Европарламента Мартин Шульц пригрозил Турции экономическими санкциями на фоне задержаний оппозиционных политиков и журналистов в стране, передает РИА Новости.
"Нам в ЕС необходимо обдумать, какие экономические санкции мы можем применить в отношении Турции. К концу этого года должна пройти реформа таможенного союза, членом которого является Турция. Я не могу себе представить, что после волны арестов депутатов от оппозиции и журналистов мы будем расширять Таможенный союз", - заявил Шульц в интервью газете Bild am Sonntag.
Шульц также напомнил о позиции ЕС по вопросу возможного введения смертной казни в Турции. "Если Турция вернет смертную казнь, переговоры о вступлении (в ЕС) завершатся", -сказал он, добавив, что выступает за продолжение диалога с Турцией.