ԵՄ-ում Թուրքիային սպառնացել են տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը Թուրքիային սպառնացել է տնտեսական պատժամիջոցներով կապված լրագրողների և ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների ձերբակալությունների հետ: Այս մասին նա ասել է Bild am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում:
«Մենք ԵՄ-ում պետք է մտածենք, թե ինչ տնտեսական պատժամիջոցներ մենք կարող են կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ: Այս տարվա վերջին պետք է անցկացվի մաքսային մության բարեփոխումը: Ես չեմ կարող պատկերացնել, որ ընդդիմության պատգամավորների և լրագրողների զանգվածային ձերբակալություններից հետո մենք կընդլայնենք մաքսային միությունը»,- հայտարարել է Շուլցը:
Նա նաև հիշեցրել է Թուրքիայում մահապատժի վերկանգնման նկատմամբ ԵՄ դիրքորոշումը: «Եթե Թուրքիան վերադառնա մահապատժին, անդամակցության հարցով բանակցությունները կդադարեցվեն»,- նշել է Շուլցը: Միաժամանակ Եվրախորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ինքը կողմ է Թուրքիայի հետ երկխոսության շարունակմանը:

Martin Schulz on the Possible EU Sanctions Against Turkey
The President of the European Parliament Martin Schulz noted that in Brussels it is necessary to discuss the possible use of sanctions against Ankara in connection with the arrests in Turkey of opposition politicians and journalists, LNR Media reports.
"By the end of this year we must pass a reform of the Customs Union, a member of which is Turkey. I can't imagine that after a wave of arrests of opposition MPs and journalists we will expand the Customs Union", — said Schultz.
Also, the speaker of the European Parliament reiterated the EU position on the possible return of the death penalty in Turkey. The EU official noted that  if the Turkish leadership makes that decision, all negotiations with Ankara o the membership to the EU will end.