ՄԱԿ-ում Ղրիմի հարցով հակառուսական բանաձև է ընդունվել
Ուկրաինան երեքշաբթի հասել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 3-րդ կոմիտեում բանաձևի ընդունման, որը դատապարտւմ է Ղրիմում մարդու իրավունքներին առնչվող իրավիճակը և կոչ է անում Ռուսաստանին թերակղզի թողնել միջազգային դիտորդներին, հայտնում է TACC-ը։
Բանաձևը պահանջում է նաև անհապաղ չեղարկել 2016 թվականի ապրիլի 26-ին ՌԴ Գերագույն դատարանի կողմից ընդունված որոշումն, որով  «Ղրիմի թաթար ժողովրդի մեջլիս» ՀԿ-ն ճանաչվում է ծայրահեղական։
Փաստաթղթի օգտին է քվեարկել 73 երկիր, այդ թվում ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և ԵՄ երկրները, 23 պետություններ դեմ են արտահայտվել (Հայաստան, ՌԴ, Բելառուս, Վենեսուելա, Չինաստանի, Հյուսիսային Կորեա, Հնդկաստան, Իրան, Ղազախստան, Սերբիա, Սիրիա Ուզբեկստան և այլն), 76-ը՝ ձեռնպահ մնացել (Ղրղզստան, Տաջիկստան և այլն)։

Draft Resolution on the Situation of Human Rights in Crimea Adopted
The draft resolution on the situation of human rights in Crimea, calling for international monitoring of the situation in the field of human rights was adopted by the Third Committee of the UNGA-social, humanitarian and cultural issues, Latest World News reports.
The document, sponsored by Ukraine, will be submitted for consideration of the UN General Assembly. The document was supported by 73 States, 23 countries opposed, and 76 abstaining. Among those who voted for the project — the majority of European countries and the USA against Russia, China, Serbia, Armenia, Cuba, India, Kazakhstan and others.
The draft resolution condemns "human rights abuses, discriminatory measures and practices against the inhabitants of the Crimea, including the Crimean Tatars, but also Ukrainians and persons belonging to other ethnic and religious groups".