ՄԱԿ-ում Ղրիմի հարցով հակառուսական բանաձև է ընդունվել
Ուկրաինան երեքշաբթի հասել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 3-րդ կոմիտեում բանաձևի ընդունման, որը դատապարտւմ է Ղրիմում մարդու իրավունքներին առնչվող իրավիճակը և կոչ է անում Ռուսաստանին թերակղզի թողնել միջազգային դիտորդներին, հայտնում է TACC-ը։
Բանաձևը պահանջում է նաև անհապաղ չեղարկել 2016 թվականի ապրիլի 26-ին ՌԴ Գերագույն դատարանի կողմից ընդունված որոշումն, որով  «Ղրիմի թաթար ժողովրդի մեջլիս» ՀԿ-ն ճանաչվում է ծայրահեղական։
Փաստաթղթի օգտին է քվեարկել 73 երկիր, այդ թվում ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և ԵՄ երկրները, 23 պետություններ դեմ են արտահայտվել (Հայաստան, ՌԴ, Բելառուս, Վենեսուելա, Չինաստանի, Հյուսիսային Կորեա, Հնդկաստան, Իրան, Ղազախստան, Սերբիա, Սիրիա Ուզբեկստան և այլն), 76-ը՝ ձեռնպահ մնացել (Ղրղզստան, Տաջիկստան և այլն)։

В ООН приняли антироссийскую резолюцию по Крыму
Украина добилась во вторник принятия в 3-м комитете Генеральной Ассамблеи ООН резолюции, осуждающей ситуацию с правами человека в Крыму и призывающей Россию допустить на полуостров международных наблюдателей, передает ТАСС.
Кроме того, резолюция требует "незамедлительно отменить" принятое Верховным судом РФ 26 апреля 2016 года решение о признании экстремистской общественной организации "Меджлис крымско-татарского народа".
За документ проголосовали 73 страны, в том числе США, Великобритания, Канада и страны Европейского союза. 23 государства высказались против, в том числе Россия, Армения, Белоруссия, Венесуэла, Китай, КНДР, Индия, Иран, Казахстан, Сербия, Сирия, и Узбекистан, в то время как еще 76 воздержались, в том числе Киргизия и Таджикистан.