Ալիևին համացանցում քննադատողները կարող են հայտնվել ճաղերի հետևում
Ադրբեջանում պետության ղեկավարի՝ նախագահի պատիվն ու արժանապատվությունը համացանցում արատավորելու կամ նսեմացնելու համար առաջարկվում է քրեական պատասխանատվություն սահմանել:
Երկրի գլխավոր դատախազ Զաքիր Գարալովը Միլի Մեջլիս առաջարկ է ուղարկել Քրեական օրենսգրքի 323.1 հոդվածում (Ադրբեջանի հանրապետության նախագահի պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելը կամ նսեմացնելը հրապարակային ելույթում, հրապարակավ ցուցադրվող ստեղծագործությունում կամ զանգվածային լրատվամիջոցներում) լրացումներ կատարելու վերաբերյալ:
Օրինագծի համաձայն՝ հոդվածում «կամ զանգվածային լրատվամիջոցներում» բառերը կփոխարինվեն «զանգվածային լրատվամիջոցներում կամ տեղեկատվական համացանցային ռեսուրսներում հրապարակային տարածման դեպքում» բառերով:
Մասնավորապես, եթե հանրապետության նախագահին վարկաբեկում կամ նրա պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորում են հրապարակային ելույթի ժամանակ, ցուցադրվող ստեղծագործության (օրինակ՝ ծաղրանկարի) մեջ կամ զանգվածային լրատվության միջոցներով, ինչպես նաև համացանցում ու սոցիալական ցանցերում, նախատեսվում է տուգանք 500-ից 1000 մանաթի չափով (ներկայիս փոխարժեքով մոտ 295-590 ամերիկյան դոլար), կամ՝ ուղղիչ աշխատանքներ մինչև երկու տարի ժամկետով կամ ազատազրկում երկու տարի ժամկետով:
Իսկ եթե հանրապետության նախագահին վարկաբեկեն կամ նրա պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորեն համացանցում և այդ նպատակով օգտատերերը կիրառեն կեղծ անուններ, կեղծ էջեր կամ կեղծ հասցեներ, նման արարք թույլ տված անձը պատժվելու է 1000-ից 1500 մանաթ (ամերիկյան 590-880 դոլար) տուգանքով կամ մինչև երեք տարի ազատազրկմամբ:
Ուշագրավ է, որ այս փոփոխությունը կատարվում է երեկվա Ալիևի հայտարարության ֆոնին, թե իբր Ադրբեջանում խոսքի և մամուլի ազատությունը ապահովվում է:
«Ադրբեջանում լույս են տեսնում հարյուրավոր թերթեր: Դրա հետ մեկտեղ, երկրում ոչ մի սահմանափակում չկա համացանցում: Համացանցն ազատ է, գրաքննություն չկա: Բնակչության 72 տոկոսն օգտվում է համացանցից: Մամուլի ազատությունն ապահովվում է ամբողջապես», - ամենայն լրջությամբ հայտնել էր Ալիևը՝ Բաքվում միջազգային մեդիա կառույցների համաժողովի բացման ժամանակ:
Ադրբեջանական իշխանություններն իհարկե միշտ էլ պնդել են, որ երկրում ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներ չկան և մամուլի ազատությունը միանգամայն պահպանվում է, սակայն Ադրբեջանում վերջին տասնամյակում աստիճանաբար ավելի է ուժեղանում քննդատական լրատվամիջոցների նկատմամբ անհանդուրժողականությունը, ինչն արտահայտվում է լրագրողների նկատմամբ հետապնդումներով:
Բացի այդ, ադրբեջանական իշխանությունները խստացնում են երկրում առանց այդ էլ բավական խիստ գրաքննությունը: Նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել «Ռազմական դրության մասին» օրենքում և թույլ տալ ռազմական գրաքննություն կիրառել երկրում ռազմական դրություն սահմանելու ժամանակ։
Ռազմական գրաքննության դեպքում ԶԼՄ-ները տեղեկատվությունը հրապարակելուց առաջ պարտավորվում են համաձայնեցնել այն պետական մարմինների հետ, վերահսկողություն է սահմանվում նաև նամակագրության, հեռուստատեսության, հեռախոսազրույցների վրա՝ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության տարածումը կանխելու համար։
Ստացվում է, Ադրբեջանը ոչ միայն չի զիջում, այլև փորձում է ամեն կերպ գերազանցել իր «մեծ եղբորը»՝ Թուրքիային, որը երբեք էլ չէր փայլել ժողովրդավարության իր ինստիտուտներով, սակայն հուլիսին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո է՛լ ավելի մեծ եռանդով սկսեց հետապնդել ակտիվիստներին, լրագրողներին, անգամ գիտնականներին և դասախոսներին:
Իսկ անձամբ Էրդողանին «վիրավորանք» հասցնելու համար բազմիցս ազատազրկվել են ոչ միայն թուրք բլոգերներն ու ծաղրանկարիչները, այլև մեկ տարի առաջ անգամ քրեական գործ էր հարուցվել գերմանացի հաղորդավարի դեմ, ով ուղիղ եթերում զավեշտալի բանաստեղծություն էր հնչեցրել՝ ուղղված Թուրքիայի նախագահին: Եվ թեև այդ գործը վերջերս կարճվեց, այնուամենայնիվ Էրդողանը չդադարեցրեց հետապնդումներն իր հասցեին «ավելորդ» խոսողների շուրջ:

Оскорбление Алиева в Интернете будет стоить дорого
Положение об уголовной ответственности за попытку опорочить в информационном Интернет-пространстве честь и достоинство главы азербайджанского государства будет рассмотрено на пленарном заседании Милли Меджлиса. Как сообщает АПА, на заседании комитета Милли Меджлиса Азербайджана по правовой политике и государственному строительству было вынесено на обсуждение предложение генпрокурора Закира Гаралова в связи с внесением дополнений в статью 323.1 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики (опорочивание или унижение чести и достоинства главы азербайджанского государства – президента Азербайджанской Республики в публичном выступлении, публично демонстрирующемся произведении или средствах массовой информации). Согласно проекту, в этой статье слова "или средствах массовой информации" заменяются словами "в средствах массовой информации или в случае публичного распространения в информационных интернет-ресурсах".
За эти действия предусмотрены наказания в виде штрафа в размере от 500 до 1000 манатов, или исправительные работы до 2 лет, или лишение свободы сроком на 2 года.
Также предлагается добавить в закон статью 323.1-1. В статье говорится: "Если действия, предусмотренные в статье 323.1, распространяются в информационных ресурсах Интернета с использованием фейковых имен, профилей или аккаунтов, будет применяться наказание в виде штрафа в размере от 1000 до 1500 манатов или в виде лишения свободы до 3 лет".
Стоит отметить, что это изменение делается на фоне вчерашнего заявления Алиева о том, что  в Азербайджане обеспечивается свобода слова и прессы (!). "В Азербайджане функционируют сотни печатных органов. В то же время в стране не ставится никаких ограничений на Интернет. Интернет свободен, цензуры нет. Количество пользователей Сети составляет около 72%. Свобода прессы обеспечивается в полной мере", - сказал Ильхам Алиев на заседании международных медиаструктур в Баку.
Азербайджанские власти всегда утверждают, что никаких проблем с демократией и свободой прессы в стране нет, однако в Азербайджане в течение последнего десятилетия усилилась нетерпимость к критическом СМИ, что отражается в преследовании журналистов.
Кроме того, азербайджанские власти ужесточают итак уже довольно жесткую цензуру в стране: в Азербайджане планируют внести изменения в закон "О военном положении" и разрешить военную цензуру. Это означает предварительное согласование сообщений и материалов средствами массовой информации с органами военного управления и государственными органами и должностными лицами, а также осуществление контроля за перепиской, телерадиовещанием, телефонными и радио-переговорами с целью недопущения распространения сведений, содержащих государственную тайну. Получается, что Азербайджан не только не уступает, но и пытается превзойти своего "старшего брата"  - Турцию, которая никогда не блистала своими институтами демократии, и после попытки военного переворота в июле еще активнее преследует активистов, журналистов и даже ученых и профессоров.
За "оскорбление" лично Эрдогана в тюрьму неоднократно попадали не только турецкие блогеры и карикатуристы. Год назад было возбуждено уголовное дело против немецкого телеведущего, который в прямом эфире читал сатирическое стихотворение, адресованное президенту Турции. И хотя дело недавно было прекращено, Эрдоган не прекратил преследования своих критиков. Алиев тут берет пример с Эрдогана и впредь будет читать все статусы в Facebook и в Twitter.