Green Age-ի նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ ջրի, ձկան և բույսերի միջոցով
Գրիգորի հետ զրուցելիս առաջին բանն, ինչ նկատում ես, խոհունությունն է, որ դրսևորվում է նրա կենսագործության  տարբեր ոլորտներում, թե՛ որպես անհատ, թե՛ ՀՀ քաղաքացի, և թե՛ ձեռնարկատեր: 29-ամյա Գրիգոր Ջանոյանը «Green Age» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր տնօրենն է և  «Կանաչ ձեռնարկատիրություն՝ հանուն բնության» խորագրով միջազգային մրցույթի երևանյան մրցականակիրներից մեկը: Միջոցառման կազմակերպիչներն էին «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամն (Հայաստան Ծառատունկ Ծրագիր) ու Իմփաքթ Հաբ Երևանը: Մրցույթում «Green Age»-ի կողմից ներկայացված ակվապոնիկայի համակարգը միանշանակ հավանության արժանացավ ներկաների և ժյուրիի կողմից: Սննդի արտադրման այլընտրանքային այս համակարգը  համատեղում է ձկան և բույսերի արտադրությունը, որը հնարավորություն է ընձեռում հիդրոպոնիկայի և ակվակուլտուրայի տեխնոլոգիաներով մշակել և աճեցնել գյուղատնտեսական մշակաբույսեր:
Կրճատել տեսականը՝ փոխարենը ավելացնելով գործնական աշխատանքներ
Գրիգորի նպատակն է Հայաստան ներմուծել անհավանական և նորարական գաղափարներ, որոնք ներդաշնակ կլինեն բնության հետ և չեն խոչընդոտի նրա բնականոն ընթացքին: «Մեր նպատակն է ստեղծել այնպիսի ծրագրեր, որոնք նախ և առաջ բնապահպանական  են, և երկրորդ, հիմնված  չեն միայն տեսական գիտելիքների վրա: Մենք մտադիր ենք ստեղծել մի ծրագիր, որը կնպաստի մեր երկրի շրջակա միջավայրի պահպանմանը»,- նշեց Գրիգորը: «Պետք է խոստովանեմ, որ մի շարք կազմակերպություններ սկզբում լուրջ չէին վերբերում մեր ծրագրերին՝ դրանք համարելով անսովոր և անհավանական, չնայած, որ սննդամթերքի արտադրման այս եղանակը առաջատարներից է Ճապոնիայիում և Իսրայելում:
Շահույթ ակվապոնիկայի կիրառությունից
«Green Age»  ՀԿ-ն  կարևորում է բնապահպանական թեմաներով մարդկանց  ներգրավվածությունն ու իրազեկվածությունը: «Վերցնենք ԱՄՆ-ի օրինակը: Տնտեսապես գերզարգացած այս երկիրը գլխավորում է մեր մոլորակը աղտոտող երկրների ցանկը: Մեզ, հայերիս համար, հաջողակ լինելու առաջին ցուցանիշը ֆինանսական բարելավումն է, անկախ դրանից, թե որքան վնաս է հասցվում շրջակա միջավայրին: Այդուհանդերձ, մենք փորձում ենք մեր գյուղական շրջաններում ներկայացնել  բույսերի աճեցման այս հաջող եղանակը: Ենթադրենք, գյուղացիներից մեկը կիրառում է  բույսերի աճեցման այս եղանակը  և արդեն մեծ հաջողությունների է հասել և ունի կայուն եկամուտ իր փոքրիկ հողակտորից և  մտադիր է ձեռք է բերել ավելի մեծ հողակտոր: Հարևանները դա տեսնելով և լցվելով «նախանձով»  կհետևեն նրա օրինակին և նույնպես կսկսեն կիրառել ակվապոնիկայի եղանակով բույսեր աճեցնելը: Հետևաբար, բնապահպանական դրական փոփոխությունները առաջին հերթին կկատարվեն մարդկանց հոգիներում:  Մեր վերապատրաստումները  խիստ նպատակային են և չեն հավակնում դրամաշնորհների, ինչպես նաև նախատեսված չեն հաշվետվություններ ներկայացնելու համար»:
Մտածել քայլ առաջ
Երիտասարդ ձեռներեցը լայն մտահորիզոն ունեցող անձանցից է, ով իր մասնագիտական կարողությունները զարգացրել է նաև Էդինբուրգի Շրջակա միջավայրի պահպանության և կառավարման մագիստրոսական կրթական ծրագրին ուսանելու տարիներին:  Ուսման այս երկու տարիները բավականին մեծ դեր են խաղացել հետագայում «Green Age» ՀԿ-ի հիմնադրման գործում: «Դրսում կրթվելու առավելություններից մեկն այն է, որ ստանում ես անհրաժեշտ գիտելիքներ, որոնք քեզ հնարավորություն են տալիս հարմարվել տարբեր իրավիճակների և ստեղծել քո ծրագիրը ցանկացած այլ երկրում: Ի տարբերություն հայաստանյան կրթության, երբ չնայած ձեռք բերած բավականին լայն գիտելիքի, չգիտես՝ որտեղ կարող ես այն կիրառել»: Ցանկության դեպքում Գիրգորը կարող էր մնալ Մեծ Բրիտանիայում, սակայն նա նախընտրեց գալ Հայաստան, քանի որ երկիրն ունի «կանաչ» հնարավորությունների մեծ ներուժ:
«Իսկ ի՞նչ այլ ծրագրեր ունեք» հարցին Գրիգորը պատասխանում է ժպտալով. «Առայժմ գաղտնիք է»: Ինչ վերաբերում է ակվապոնիկային, երիտասարդ ձեռներեցը նպատակ ունի այն ավելի մեծացնել՝ փոքր բիզնեսից վերածելով միջինի: Այն կգրավի գյուղանտնտեսությամբ  հետաքրքրած ավելի խոշոր ներդրողների: «Եթե հաջողակ միջին բիզնեսի մեր օրինակը խթանի մյուս ձեռներեցներին՝ անցում կատարել թունաքիմիկատներով և քիմիական այլ վնասակար նյութերով մշակվող իրենց ֆերմերային տնտեսությունները ակվապոնիկայի (որն, ի դեպ, հնարավորություն կընձեռի ստանալ ավելի մեծ եկամուտ՝ կիրառելով քիչ ջուր՝ ի նպաստ մեր շրջակա միջավայրի), ապա ես շատ գոհ կլինեմ»,-  եզրափակեց Գրիգորը:

Water, Fishes and Plants: the Innovative Technology of Green Age
Having a conversation with Grigor Janoyan makes you notice one special thing among others about his  personality ; he is a thoughtful man. As an individual, as an Armenian citizen and also as an entrepreneur. The 29 year old man is the founder, Director of Green Age NGO and the award winner of the Ecopreneurs category of the Ecopreneurs for The Climate event organized by Armenia Tree Project (ATP) and Impact Hub. It is the presentation of the aquaponics system that seduced the jurors and the public. This environmentally friendly food production system combines crop and fish production: raising and producing aquaculture and the hydroponic cultivation of agricultural plants.
Less Theory, More Practice
For Grigor, it is all about bringing uncommon and innovative ideas in Armenia, developing them in harmony with the environment : ʺOur intention was to bring projects that are first of all environmental and the second first of all not theoretical ones. The intention was to implement projects which will in practice help Armenia’s  environment,ʺ Grigor explains. At first, well-established organizations didn’t take the NGO’s intention seriously, too unusual, too fanciful. Even though, according to Grigor, it is one of the top successful technologies of food production in Japan and in Israel.
Profit with Aquaponics
The Green Age NGO makes a point of encouraging the understanding of people toward environmental issues : ʺLet’s take the example of the USA. The country is perfectly developped economically but it is on the top list of countries polluting the planet. For the Armenian people, the first indicator of being successful is financial improvement, regardless of the damages that it could cause. So knowing that, what we try to do is give the villagers our successful farms. That way they can generate profit for themselves and they can see the change. If one villager has such a small farm and makes profit, he will create a bigger farm from that profit and then the neighbours will envy him and start aquaponics. So in the end, we’ll have environmental change into the people. We are training with purpose. It shouldn’t be training for grant and reporting,ʺ Grigor said.
Think Bigger
The young entrepreneur is not one of those who are shortsighted, and it seems that the two years of Master in Environmental Protection and Management in Edinburgh helped him in the creation process of the Green Age NGO. ʺWhat I got from that education is that they make you gain knowledge and then make you able to adapt and think how to set up your project, wherever you are. The difference in Armenia is that when you graduate, you have the knowledge of what you studied but you don’t know how to go further with that.ʺ If he wanted, he could have stayed in the UK. But he decided to come back to Armenia, because of the real green possibilities the country has to offer.
What about the other projects that Green Age is developping ? ʺFor now it is a secretʺ, Grigor said with a smile. But about aquaponics, he is thinking bigger - growing the aquaponics model from a small scale business to a medium one. It will attract bigger investors such as those who are interested in agriculture. "If the medium scale successful business serves as a model for others to convert their unsustainable pesticides and chemical based farms into aquaponics, makes them have more profit, use less water then it will mean more benefits for the environment and so I will be satisfiedʺ, he concluded.