Հայաստանը ռուսական նոր ռազմաբազաների կարիք չունի. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Ռուսաստանն այսօր» («Россия сегодня») լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանում ռուսական նոր ռազմաբազաներ տեղակայելու կարիք չկա. բավական է միայն ռազմական հզորություն հաղորդել եղածին:
«Կարծում եմ՝ դրա կարիքը չկա, քանի որ ռազմաբազան ունի բոլոր հնարավորությունները՝ ներառելու անհրաժեշտ բոլոր տարրերը: Այդ իսկ պատճառով՝ փոքրիկ Հայաստանի համար մի ռազմաբազան բավական է. դրան ուղղակի պետք է ռազմական հզորություն հաղորդել»,- նախագահ Սարգսյանի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ն
Գյումրիում ռուսական 102-րդ Ռազմաբազայի տեղակայման վերաբերյալ պայմանագրի գործողության ժամկետը 2010 թվականին երկարաձգվել է մինչև 2044 թվական:

Серж Саргсян: в Армении не нужны новые российские военные базы
еобходимости в создании новых военных баз РФ в Армении нет, достаточно "придать военную мощь" существующей, заявил РИА Новости президент республики Серж Саргсян.
"Я думаю, что в этом нет необходимости, потому что военная база имеет все возможности вобрать в себя все те элементы, которые могут быть востребованы. Поэтому одной базы в маленькой Армении, я думаю, достаточно, нужно просто придать этой базе военную мощь", -сказал он в интервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
В городе Гюмри на севере Армении развернута 102-я российская военная база. РФ и Армения 20 августа 2010 года продлили до 2044 года срок действия договора о размещении базы.