Եգիպտոսում հնագույն քաղաք է հայտնաբերվել (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Հնագետները Եգիպտոսում հնագույն քաղաք են հայտնաբերել, որի տարիքը գնահատվում է ավելի քան 7000 տարի։ Պեղումների վայրում հայտնաբերվել են շենքեր, գործիքներ, կենցաղային և խոհանոցային պարագաներ, ինչպես նաև վիթխարի դամբարաններ, հայտնում է BBC-ն։
Քաղաքը գտնվում է Նեղոսի ափին՝ Սեթի Առաջին փարավոնի տաճարի մոտ Աբիդոսում։
Փորձագետների խոսքով՝ այդ վայրում հայտնաբերված 15 դամբարանների չափսերը վկայում են հուղարկավորվածների բարձր սոցիալական կարգավիճակի մասին։
Ինչպես ենթադրվում է, քաղաքում բնակվել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու դամբարաններ կառուցողները։ Դրա ծաղկման շրջանը համընկել է Հին Եգիպտոսի պատմության վաղ շրջանին։

В Египте нашли древний город возрастом более 7 тысяч лет (фото)
Археологи в Египте откопали древний город, возраст которого оценивается более чем в 7 тысяч лет. На месте раскопок обнаружены здания, инструменты, бытовая и кухонная утварь, а также огромные гробницы, сообщает BBC.
Город располагался у берегов Нила, вблизи храма фараона Сети I в Абидосе.
По словам экспертов, размер 15 обнаруженных в этом месте гробниц указывает на высокий социальный статус тех, кто был в них похоронен.
Как полагают, в городе проживали высокопоставленные чиновники и строители гробниц. Период его расцвета приходился на ранние эпохи в истории Древнего Египта.